Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola

0 800 10 77 77 – to nowy numer, który uruchamia Centrum Praw Kobiet dla uchodźczyń z Ukrainy. Dzwoniąc tutaj, kobiety będą mogły uzyskać poradę psychologiczną czy prawną, a także realną pomoc, choćby informacje o dostępnej pomocy mieszkaniowej czy materialnej w Polsce. Telefon jest czynny w godzinach 15-20 od poniedziałku do piątku.

"8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dla kobiet z Ukrainy to jednak przede wszystkim 13. dzień wojny w ich kraju. W związku z tą sytuacją dotychczas do Polski przybyło już ponad milion uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, przede wszystkim kobiet i dzieci. W obliczu tych trudnych doświadczeń, związanych z koniecznością ucieczki z kraju ogarniętego wojną, Centrum Praw Kobiet chce wesprzeć Ukrainki w ułożeniu sobie życia w Polsce. Wiemy, że na początku pobytu naszym gościniom potrzebne będzie wsparcie prawne, psychologiczne, a także informacyjne" - pisze CPK.

Telefon prowadzony jest w języku ukraińskim. 

***

Fundacja Centrum Praw Kobiet to najdłużej działająca organizacja w Polsce udzielająca specjalistycznego wsparcia kobietom doświadczającym przemocy. W 2021 r. fundacja udzieliła pomocy 4650 kobietom. Nasze specjalistki udzieliły 13 764 konsultacji, w tym 5861 psychologicznych, 4875 prawnych oraz 3028 pozostałych (socjalnych, rodzicielskich etc.). Ponadto udzieliłyśmy 4522 konsultacji poprzez całodobowy telefon interwencyjny. W naszym warszawskim schronisku bezpieczne schronienie znalazło 20 kobiet oraz 21 dzieci, a w krakowskim (działającym od lipca 2021) – 5 kobiet. Centrum Praw Kobiet posiada swoje oddziały w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu oraz filię w Żyrardowie. Misją fundacji jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji kobiet w życiu prywatnym, publicznym i zawodowym.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.