Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola

Wszystkie najnowsze wiadomości o wojnie na Ukrainie - w naszej relacji na żywo.

SosUA.pl to bezpłatna platforma, która będzie dostępna w czterech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i angielskiej. Każdy chętny może zamieścić w niej dokładne informacje na temat oferowanego noclegu, w tym liczby miejsc, lokalizacji, czasu udostępniania lokalu czy płci gospodarzy.

Uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy poszukujący miejsca noclegowego po określeniu swoich kryteriów będą automatycznie otrzymywać informacje o dopasowanych ofertach. Dzięki platformie możliwy będzie też kontakt między gospodarzami a osobami z Ukrainy. 

- Od samego początku rosyjskiej agresji na Ukrainę widzimy olbrzymią empatię i zaangażowanie polskiego społeczeństwa w pomoc uchodźcom.

Aby umożliwić szybkie znalezienie bezpiecznego schronienia, a jednocześnie ułatwić działania pomocowe wszystkim chętnym, uruchomiliśmy platformę sosUA.pl. Będzie ona dużym wsparciem także dla organizacji pozarządowych czy samorządów dysponujących informacjami o dostępnych miejscach noclegowych, które do tej pory nie były optymalnie wykorzystywane.

Zachęcamy wszystkich, którzy mają taką możliwość, do zgłaszania miejsc noclegowych na platformie i włączenie się w pomoc naszym sąsiadom - mówi Piotr Tyma ze związku Ukraińców w Polsce, jeden z organizatorów akcji.

Wojna na Ukrainie. Platforma sosUA.pl pomoże uchodźcom znaleźć w Polsce noclegWojna na Ukrainie. Platforma sosUA.pl pomoże uchodźcom znaleźć w Polsce nocleg Fot. nadesłane

Wojna na Ukrainie. "Platforma realnie niesie pomoc"

Partnerami platformy sosUA.pl są organizacje pozarządowe i samorządowe, m.in.: Związek Ukraińców w Polsce, Dom Ukraiński - fundacja Nasz Wybór, Polska Akcja Humanitarna, fundacja Polskie Forum Migracyjne, Szlachetna Paczka, fundacja Stocznia, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Tech To The Rescue oraz BCG Platinion.

- Portal jest oddolną inicjatywą ludzi dobrej woli, którzy postanowili bezpłatnie i wspólnymi siłami stworzyć platformę pozwalającą realnie nieść pomoc ludziom, których dotknęła wojna na Ukrainie.

Z zespołem informatyków i prawników pracujemy praktycznie bez przerwy od kilkudziesięciu godzin, by zbudować najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze narzędzie, które połączy uchodźców z ludźmi, którzy chcą im pomagać

- mówią koordynatorki projektu Jagoda Trela z ID Advisory oraz Alina Bieniek z Clevsoft.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.