Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w całym kraju. To, co jeszcze wczoraj wydawało się nierealne, dziś stało się rzeczywistością. O piątej rano wojska Federacji Rosyjskiej rozpoczęły inwazję na Ukrainę.

Jak pomóc Ukrainkom i Ukraińcom, skoro nie ma już odwrotu? Największe organizacje humanitarne ogłosiły zbiórki i akcje pomocowe, mające wesprzeć mieszających w obwodach donieckim i ługańskim, terenach najbardziej zagrożonych działaniami zbrojnymi.

Polska Akcja Humanitarna

"Wiele osób nie będzie miało dokąd czy za co uciec – mówiła "Wysokim Obcasom" tuż przed inwazją Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Organizacja uruchomiła w sieci zbiórkę na pomoc uchodźcom wewnątrz kraju, jak i tym, którzy zdecydują się na jego opuszczenie i przyjazd do Polski. Pieniądze można przekazać także na żywność, wodę czy artykuły higieniczne oraz koce bądź samemu je zakupić i przekazać PAH.

Organizacja szacuje, że jeszcze przed inwazją pomocy humanitarnej potrzebowało na Ukrainie trzy miliony osób. Teraz ich liczba może być dużo większa.

PAH zwraca się też o wsparcie do wolontariuszy. Jeśli masz ukończone 18 lat, jesteś mobilna/mobilny, by przemieszczać się po kraju i znasz przynajmniej jeden z języków: ukraiński, rosyjski lub angielski, dołącz do zespołu PAH. Zgłoszenia możesz wysłać TUTAJ.

Fundacja Ocalenie

Fundacja Ocalenie jeszcze przed obecnymi wydarzeniami wspierała obywatelki i obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce. Dziś jednak skala pomocy może mocno przerosnąć jej możliwości. Pieniędzy potrzebuje głównie na zatrudnienie specjalistek i specjalistów, którzy będą udzielać pomocy uchodźcom. Zbiórkę Fundacji Ocalenie znajdziesz TUTAJ.

Polska Misja Medyczna

"Nie możemy być obojętni" – pisze pomagająca na całym świecie PMM. W tej chwili monitoruje sytuację w kraju, jak i szuka możliwości współpracy z organizacjami pomocowymi działającymi lokalnie w Ukrainie. Środki ze zbiórki, którą ogłosiła w sieci, przekaże na wsparcie medyczne, a jeśli skala przemocy będzie rosnąć, PMM jest w gotowości do rozpoczęcia misji pomocowej w Ukrainie. Wpłat możesz dokonać TUTAJ.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

"Naszą pomoc kierujemy bezpośrednio do mieszkańców wsi i miast na wschodzie Ukrainy" – pisze PCPM. Pierwsze pakiety pomocowe, w tym wsparcie psychologiczne, już dociera do obszarów dotkniętych konfliktem. Pieniądze PCPM zbiera m.in na ewakuację ludności i pomoc dzieciom. Więcej o zbiórce znajdziesz TUTAJ.

Fundacja HUMAN DOC

Pieniądze na pomoc Ukrainie zbiera też fundacja Human Doc, głównie na ewakuację w bezpieczna miejsca dzieci i osób starszych z zaatakowanych terenów. Pieniądze potrzebna są przede wszystkim na benzynę, generatory prądu, leki: uspokajające, nasercowe i przeciwbólowe, na opaski uciskowe oraz jedzenie. Link do zbiórki znajdziesz TUTAJ.

Polski Czerwony Krzyż

Podobnie PCK uruchomiło w sieci zbiórkę środków pod hasłem "Na pomoc Ukrainie". Planowane przez niego działania pomocowe będą koordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzeń. Środki w pierwszej kolejności mają zostać przeznaczone na pomoc uchodźcom w znalezieniu tymczasowego miejsca schronienia, zakup żywności czy materiałów opatrunkowych. Wpłaty dokonasz TUTAJ.

Caritas Polska

Na rzecz Ukrainy zbiórkę solidarnościową uruchomił także Caritas Polska, który wspiera kraj od 2014 roku. Pieniądze z akcji "Pomoc dla Ukrainy" chce przekazać na bieżące działania kryzysowe. Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność i środki higieniczne. Organizacja przygotowuje także miejsca zakwaterowania ukraińskich uchodźców. Jest już gotowa do przyjęcia dwóch tys. osób. Więcej informacji i zbiórce TUTAJ.

Pomagam.pl

Portal, na którym zwykle zbiórki zakładają osoby indywidualne będące w potrzebie, tym razem sam organizuje własną, właśnie na pomoc Ukrainie. Pod hasłem "Solidarni z Ukrainą" Fundacja Pomagam.pl zbiera pieniądze na pomoc poszkodowanym na miejscu. Zebrane środki ma przekazać ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną. Jak zapewnia, sto procent zebranych środków trafi do potrzebujących. Więcej o zbiórce TUTAJ.

Się pomaga

"Ta zbiórka powstała, by móc zebrać środki w formie funduszu pomocy ofiarom wojny" – można przeczytać na stronie Fundacji Siepomaga. Ta planuje pozostać w stałym kontakcie z organizacjami pomocowymi działającymi na rzecz Ukrainy, które zgłoszą się do niej z prośbą o wsparcie, a całość zebranej kwoty przekazana zostanie na pomoc ofiarom ataku na Ukrainę. Link do zbiórki znajdzie TUTAJ.

A jeśli Twoja organizacja wspiera działania na rzecz potrzebujących na Ukrainie i nie ma do tego wystarczających środków, skontaktuj się w tej sprawie z fundacją. Napisz na adres: ukraina@siepomaga.pl.

Fundacja Wysokich Obcasów

Także redakcja "WO" wraz z działającą z jej ramienia Fundacją Wysokich Obcasów solidaryzuje się z mieszkankami i mieszkańcami Ukrainy. By pomóc, uruchomiła na ten cel zbiórkę, z której całość środków zostanie przekazana organizacjom charytatywnym koncentrującym się na pomocy uchodźcom i ofiarom wojny w Ukrainie. Więcej informacji o naszym działaniu i możliwości wsparcia znajdziesz TUTAJ.

Nie tylko pieniądze

Jeśli chcesz pomóc ofiarom inwazji, a nie masz na to środków finansowych, oddaj krew. W ten sposób będziesz mogła/mógł solidaryzować się z Ukrainą za pośrednictwem polskich szpitali, które spodziewają się napływu rannych z objętych konfliktem terenów. Krew będzie niezbędna, do ratowania życia, szczególne ta z tzw. rzadkich grup krwi. Skontaktuj się z najbliższym punktem krwiodawstwa w Twojej okolicy i zapytaj o możliwość pomocy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.