Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Seks, psychologia, życie: zapisz się na newslettery "Wysokich Obcasów"

Kongres Kobiet w Brukseli odbywa się już od siedmiu lat. Organizują go tzw. brukselki, czyli Polki na stałe mieszkające w tym mieście, a konkretnie feministyczne stowarzyszenie polonijne Elles sans frontières. Jedną z głównych organizatorek jest Agata Araszkiewicz, historyczka literatury, badaczka m.in. życia i twórczości Zuzanny Ginczanki, pisarka i dziennikarka. - Bardzo chcemy, żeby tegoroczny Kongres przemawiał nie tylko do umysłów kobiet, ale też do ich serc i ciał, stąd długo i starannie wybierałyśmy tematy debat, na które chcemy zaprosić wszystkich chętnych - mówi Araszkiewicz.  

Wysokie Obcasy Extra na Prenumerata24.pl
ZAMÓW MIESIĘCZNIK Z BEZPŁATNĄ DOSTAWĄ DO DOMU

Kongres zaczyna się w poniedziałek 29 listopada i potrwa do 3 grudnia. W związku z sytuacją pandemiczną wszystkie panele odbywają się online i będzie można je obejrzeć na facebookowej stronie brukselskiego Kongresu, czyli TUTAJ. Matronat nad Kongresem mają Wysokie Obcasy.

Poniedziałek będzie poświęcony wzmacnianiu dziewcząt. W panelu "Jak upełnomocnić dziewczyny? Krótka herstoria centrów dla dziewcząt" gościnie z kilku krajów będą zastanawiały się, czym jest dziś własne miejsce dla dziewcząt w naszej kulturze i dlaczego dziewczyństwo wciąż jest polem bitwy między dyskryminacją a emancypacją? Zaproszone panelistki będą opowiadały o doświadczeniach z prowadzenia centrów dla dziewcząt, które z powodzeniem od wielu lat działają m.in. w Niemczech. 

Będzie też mowa o tym, jak dzisiejsi rodzice mogą wychowywać dziewczynki, wspierając ich wolny, nieskrępowany przez stereotypy rozwój.  

Dyskusja we wtorek będzie kręciła się wokół pytania, czy katolicki feminizm to oksymoron, czy szansa na emancypację. Katolickie feministki zgodnie mówią, że dzisiejszy Kościół nie daje kobietom szansy na bycie równymi mężczyznom. Debatę poprowadzi znana dziennikarka Zuzanna Radzik, która jakiś czas temu przeprowadziła się do Brukseli, a teraz zasiliła szeregi tamtejszego Kongresu Kobiet.  

Kolejny dzień poświęcony będzie miłości, a ściślej temu, że o ile dość wyraźnie rewolucjonizują się dziś wzorce płciowe, o tyle modele związków niekoniecznie za tym nadążają. 

Miłość romantyczna, tak silnie zakorzeniona w naszej kulturze, nie pozwala już kobietom na realizowanie w pełni ich potencjału oraz bycie prawdziwie wolnymi, ale przecież wciąż jest dla nas ważna.

Jak ją przekształcać, by już nie umniejszała podmiotowości kobiet i nie hamowała ich aktywności?  

Czwartkowy webinar organizacji Elles pour elles, która m.in. walczy z przemocą wobec kobiet, będzie poświęcony zagadnieniu obowiązku małżeńskiego oraz zagrożenia gwałtem małżeńskim, jakie za sobą niesie ten kulturowy konstrukt. Jak wprowadzić konsensualność w intymnym życiu małżeńskim i jak rozpoznać, kiedy zaczyna się seksualna przemoc? Panelistki będą też zastanawiały się nad tym, jak kobieta może budować asertywność w intymnej relacji z mężczyzną.  

Dzień później zobaczyć będzie można debatę "Gender i migracja – z czym walczy współczesny faszyzm?". - Bardzo zależało nam na tym, żeby na naszym Kongresie pojawił się temat kryzysu na polskiej granicy - mówi Agata Araszkiewicz. - Jest to bowiem coś, co dla Polaków i Polek może być kryzysem tożsamościowym.  

Paneliści - w tym spotkaniu udział wezmą też mężczyźni - będą rozważać, jaka może być odpowiedź społeczeństwa obywatelskiego na to, co dzieje się na granicy z Białorusią.

Ale też porozmawiają szerzej: o tym, jakie inne walki ideologiczne podejmuje współczesny faszyzm pragnący zatrzymać wiele dokonujących się równościowych zmian.

Wreszcie: jak śmierć Izabeli z Pszczyny łączy się z tragediami w przygranicznych lasach.  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.