Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fundacja Krąg Siostrzeństwa w swoim apelu reprezentuje środowiska kręgów kobiet i prosi Agatę Kornhauser-Dudę o pomoc w zakończeniu kryzysu uchodźczego na wschodniej granicy naszego kraju.

"Tytuł Pierwszej Damy RP to nie tylko wielki zaszczyt, ale również honorowe zobowiązanie do pomagania najsłabszym i najbardziej potrzebującym. Pełniona przez Panią funkcja umożliwia aktywne działania w tym obszarze, dlatego zwracamy się z gorącą prośbą i apelem, by zechciała Pani skorzystać ze swoich uprawnień i wstawiła się za tymi skrzywdzonymi przez los ludźmi" - czytamy w apelu.

Przedstawicielki fundacji Krąg Siostrzeństwa zwracają uwagę, że łamane są prawa człowieka, w tym prawa kobiet i dzieci szukających szansy na godne i bezpieczne życie. 

"Zdajemy sobie sprawę ze złożoności zaistniałej sytuacji, jednak nie mamy zgody na to, by w imię polityki i ideologicznych rozgrywek ludzie skazywani byli na poniewierkę, a nawet śmierć z głodu i wychłodzenia"

- piszą.

Kryzys na granicy z Białorusią. Petycje i protesty

Fundacja Krąg Siostrzeństwa jest kolejną organizacją, która sprzeciwia się działaniom polskich władz na granicy z Białorusią. Pod hasłem "stan wyjątkowo nieludzki" w całej Polsce odbyły się milczące protesty, które były też apelem o pomoc migrantom. "Czas zakończyć ten festiwal pogardy, niegodziwości i okrucieństwa. Pora pokazać, że zasługujemy na miano ludzi, dla których wielkoduszność, tolerancja, solidarność i przyzwoitość to nie tylko puste słowa, lecz wartości, którymi kierujemy się w codziennym życiu. Najwyższy czas, by pokazać, że rzeczywiste wartości rodzinne i jakości, które dla nas, kobiet, są naprawdę ważne, liczą się w naszym kraju i polskiej polityce" - czytamy w dalszej części apelu. 

Agata Duda-Kornhauser nie jest jedyną adresatką apelu. Organizatorki akcji o wsparcie proszą też polityczki i inne kobiety pełniące funkcje publiczne. Apel fundacji Krąg Siostrzeństwa można podpisać tutaj

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.