Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Są w Polsce dziewczynki, które nie wiedzą, czym jest miesiączka. Nigdy o niej nie słyszały. Widzą krew między nogami i przeżywają szok.

Są nastolatki, których nie stać na podpaski. Wkładają w majtki pocięte T-shirty albo papier toaletowy. A poplamione spodnie zasłaniają bluzą. Z powodu miesiączki nie chcą chodzić do szkoły ani wychodzić z domu. Zaczynają się nie lubić, mieć kompleksy i niższe poczucie wartości.

Są w Polsce kobiety, które muszą podjąć trudne decyzje: kupić paczkę podpasek czy produkty na obiad? To z myślą o nich wszystkich Okresowa Koalicja, grupa zrzeszająca organizacje zajmujące się na co dzień problemem ubóstwa menstruacyjnego, rozpoczyna akcję "Otwórz oczy". Akcja rozpoczyna się w Dzień Matki, a zakończy 28 maja w międzynarodowy Dzień Higieny Menstruacyjnej.

W tym czasie Koalicja organizuje challenge na Instagramie: za każde zdjęcie z zasłoniętymi oczami z hasztagiem #podpaskizaopaski organizatorki przekażą paczkę podpasek dla dziewczynek i kobiet, które ich potrzebują. Wystarczy wziąć opaskę, zawiązać na oczach, sfotografować się, by pomóc innym.

W piątek zostanie otwarta wystawa „Otwórz oczy i zobacz" prezentująca różne doświadczenia menstruacji i kobiecości na świecie. Fotografie wykonane przez Łukasza Bąka, Tomasza Lazara i Marka Straszewskiego będzie można zobaczyć w Elektrowni Powiśle w Warszawie.

 Darmowe podpaski i tampony - to ich cel 

Jak wynika z raportu opracowanego przez Kulczyk Foundation w 2020 roku 42 proc. kobiet deklarowało, że w ich domu nie rozmawia się o menstruacji. Ten temat był krępujący dla 23 proc. badanych. Co piąta Polka boryka się z zakupem preferowanych środków higienicznych. - Wiedza, zdrowie i higiena menstruacyjna mają fundamentalny wpływ na życie i dobrostan milionów ludzi na całym świecie - tłumaczy dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska z Okresowej Koalicji. - Ich brak ma negatywne skutki w obszarze zdrowotnym, edukacyjnym, psychospołecznym i ekonomicznym. Dotyka niemal każdego aspektu życia dziewcząt i kobiet, a w konsekwencji wpływa na całe społeczeństwo. 

Okresowa Koalicja powstała 8 marca. Jej główne postulaty to zapewnienie bezpłatnego dostępu do środków higienicznych takich jak tampony i podpaski, a także stworzenie sieci miejsc do zmiany i utylizacji artykułów menstruacyjnych oraz urządzeń sanitarnych. Koalicja chce też organizować kampanie społeczne i edukacyjne. 

– Dlaczego postanowiłyśmy połączyć się w Okresową Koalicję? Bo razem jesteśmy skuteczniejsze. Siła kobiet jest w ich wspólnocie. Dla nas, organizacji i fundacji, ekspertek i kobiet, które wiedzą, że temat ubóstwa menstruacyjnego jest tematem niesłychanie ważnym, jeśli nie najważniejszym z perspektywy kobiecości, to najwyższy czas, by rozpocząć zmiany. Tylko razem możemy wpłynąć na rzeczywistość, która nas otacza – mówiła "Wysokim Obcasom" Ada Klimaszewska z inicjatywy Różowa Skrzyneczka.

 Środki higieniczne za darmo na Zachodzie 

Wzorem do wprowadzania systemowych zmian mogą być inne kraje. W Szkocji od 2018 r. uczennice i studentki mają darmowy dostęp do podpasek w szkołach, a od 2020 r. dostęp ten rozszerzono dla wszystkich kobiet i osób menstruujących. W Nowej Zelandii i w Anglii w 2020 roku wprowadzono bezpłatne podpaski i tampony w szkołach. We Francji od 2021 roku darmowe podpaski i tampony są dostępne na uczelniach. Coraz więcej instytucji publicznych w Polsce udostępnia na swoim terenie skrzyneczki z bezpłatnymi środkami higienicznymi. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.