Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pandemia koronawirusa zmieniła wiele sfer naszego życia. Część tych zmian będzie krótkoterminowa (już za chwilę będziemy mogli chodzić do kina, teatru, restauracji), inne, np. utrata pracy, zmiany w wynagrodzeniach, lęk, rozciągną się w czasie.

Czy skutki pandemii bardziej odczują kobiety, czy mężczyźni?

Pierwsze dziecko coraz później

Od wielu lat obserwujemy w Polsce odkładanie decyzji o urodzeniu pierwszego dziecka. W 1970 r. Polki rodzące pierwsze dziecko miały średnio 22,5 roku, a w 2018 r. - już 27,8, czyli ponad pięć lat więcej. Dodatkowo współczynnik dzietności całkowitej (TFR, ang. total fertility rate) od 30 lat jest poniżej poziomu prostej zastępowalności pokoleń, czyli 2,1 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym.

Badania dotyczące decyzji reprodukcyjnych Polaków przeprowadzone w ciągu kilku ostatnich lat przez CBOS wykazały, że mimo zmian społeczno-ekonomicznych, jakie zaszły w Polsce w tym okresie, czynniki mogące wpływać na chęć posiadania dzieci nie uległy istotnej zmianie.

Pandemia koronawirusa a nasze plany reprodukcyjne

Ze względu na niestabilność wywołaną pandemią może zmniejszyć się chęć posiadania dzieci - wzrost poziomu odczuwanego lęku i niepewność finansowa mogą wpłynąć na odłożenie decyzji o zajściu w ciążę na bardziej pewne czasy. Z drugiej strony sugeruje się, że konsekwencją pandemii COVID-19 będzie baby boom, bo pary spędzają ze sobą więcej czasu. Dotychczas nie opublikowano jednak żadnego badania dotyczącego wpływu pandemii na plany reprodukcyjne kobiet i mężczyzn w Polsce.

Badanie przeprowadzone w USA, w którym wzięło udział 2 tys. kobiet w wieku 18-49 lat, pokazało, że z powodu pandemii ponad 40 proc. z nich zmieniło swoje plany dotyczące czasu urodzenia dzieci i ich liczby. O zmianie decyzji częściej mówiły kobiety bezdzietne - 45 proc., nieco rzadziej te, które już mają dzieci - 38 proc. Ogółem z powodu pandemii 34 proc. chciało zajść w ciążę później lub mieć mniej dzieci, a tylko 17 proc. twierdziło, że chcą mieć dzieci wcześniej lub więcej, niż planowały przed koronawirusem.

A jak wyglądają dziś plany reprodukcyjne Polek i Polaków? Czy w związku z pandemią koronawirusa chcą mieć więcej, czy mniej dzieci? Czy pandemia zmusi nas do odłożenia planów założenia bądź powiększenia rodziny na stabilniejszy czas?

Chcą to zbadać naukowczynie z Instytutu Zdrowia Publicznego UJCM w Krakowie. Ankietę można wypełnić na stronie: https://bit.ly/2QfxRcE

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.