Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Artykuł aktualizowany

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zaostrzeniu prawa do aborcji spotkała się z mocnym sprzeciwem społeczeństwa. W całym kraju oraz wielu państwach na świecie organizowane są kolejne protesty. Po licznych spacerach, piknikach, blokadach ulic samochodami, rowerami, a nawet… tańcem pora na wielki, ogólnopolski marsz na Warszawę.

"Dałyśmy ultimatum: macie czas do środy. Tymczasem straszy się nas prokuraturą, obwinia za pandemię, która zaczęła się w marcu, Kaczyński szczuje na nas media, wysyła na nas policję, a niedługo być może wojsko.

Czas minął, dlatego jutro z całej Polski zjeżdżamy się do Warszawy, aby jeszcze głośniej wybrzmiało nasze #wypierdalać" - piszą organizatorki manifestacji.

Marsz rozpocznie się o godz. 17. Wyznaczono trzy miejsca, z których wyruszą protestujący: Plac Zamkowy, Plac Zawiszy i Kancelaria Premia Rady Ministrów (al. Ujazdowskie).

Organizatorki przypominają o konieczności zakrywania ust i nosa oraz apelują, by w miarę możliwości zachowywać dystans i dezynfekować dłonie.

„Bądź uważna i uważny: zadbaj o bezpieczeństwo osób wokół siebie, sprawdź czy czegoś nie potrzebują. Nie wracaj sama/sam, ale w grupie min 5, a najlepiej 10 osób” – dodają i proszą, by reagować i zgłaszać zachowania, które wydają się niebezpieczne.

O dodatkowych wydarzeniach w stolicy informuje Warszawski Strajk Kobiet.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.