Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W całym kraju organizowane są kolejne protesty przeciwko zakazowi aborcji. Na bieżąco relacjonujemy Wam, gdzie i jak można się do nich przyłączyć. To w nas kobiety jest moc, niech będzie nas jak najwięcej, dlatego nasze artykuły na ten temat od dziś są otwarte dla wszystkich Czytelniczek i Czytelników.

Trwają protestów kobiet po czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Do tej pory w całym kraju odbyły się wielotysięczne demonstracje, m.in pod pod siedzibą TK i  domem Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu. W niedzielę swój sprzeciw kobiety wyraziły w kościołach.

- Dzisiaj jest akcja "Słowo na niedzielę", czyli idziemy do kościołów powiedzieć panom, co myślimy o ich radości - mówi Marta Lempart w filmie nagranym dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

"W imię matki, córki i umiłowanej siostry: wara od kobiet!" - banknoty z takim napisem przygotował OSK. W wydarzeniu na Facebooku można znaleźć wskazówki, aby grafiki z "banknotami" wydrukować w domu i wrzucać na tacę w kościołach w całej Polsce. Do tego powstał specjalny plakat z wizerunkiem ukrzyżowanej ciężarnej kobiety do przyczepiania na murach kościołów. Jak już wiadomo z informacji podawanych przez "Gazetę Wyborczą", kobiety zdecydowały się nawet na udział w mszach z transparentami, a przed wieloma kościołami w całym kraju pojawiły się hasła Strajku Kobiet. Transparent z hasłem "Módlmy się o prawo do aborcji" wniosła do kościoła na Saskiej Kępie w Warszawie młoda kobieta i stanęła z nim przed ołtarzem.

Pojawiają się pierwsze komentarze, że akcja wycelowana w wiernych i kościoły zaszkodzi protestom kobiet. Marta Lempart odpowiada:

- Szanowni wierni, to jest właśnie ten moment, kiedy możecie być przyzwoici. Kiedy panowie w złocie i purpurze będą się cieszyć ze swojego zwycięstwa nad nami, możecie powiedzieć: "Nie zgadzam się!".

Protesty kobiet - co dalej?

Na poniedziałek 26 października o godz. 16 zapowiadana jest akcja "BLOKADA! #ToJestWojna". Do protestu można się przyłączyć, blokując ruch w swoim mieście o wyznaczonej godzinie. - W poniedziałek BLOKUJEMY samochodowo, rowerowo, pieszo i rzeczowo - czytamy na stronie wydarzenia.

- Pamiętajcie, że za wszystko, co się wydarza, odpowiada Jarosław Kaczyński. Także za to, że jutro będą blokady - mówi Marta Lempart.

Dodaje, że oczywiście wszelkiego rodzaju blokady nie są zgodne z prawem, ale przypomina, że pokojowe i zgodne z przepisami protesty kobiet w poprzednich latach nie wystarczyły. Szefowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet przypomina, żeby relacje z protestów w miarę możliwości oznaczać hasztagami #StrajkKobiet i #ToJestWojna oraz żeby przy publikowanych zdjęciach i filmach dopisywać, w jakim mieście odbywa się dany protest.

Strajk kobiet w środę

Na środę 28 października kobiety zapowiadają ogólnopolski strajk. Jak podkreśla Marta Lempart, decyzja o strajku generalnym zapadła 24 października, w rocznicę słynnego strajku kobiet w Islandii z 1975 roku.

- Apelujemy do przedsiębiorców, apelujemy do wszystkich, którzy zatrudniają pracowników - dajcie nam ten jeden dzień. Dołączcie do nas, bo to też jest w waszym interesie. Państwo nie działa, więc zatrzymajmy je do końca - mówi Lempart.

Ogólnopolski strajk zapowiadany na środę nie ma jeszcze osobnego wydarzenia na Facebooku. Szefowa OSK wspomniała też o planowanej na najbliższy piątek demonstracji w Warszawie, której szczegóły nie są jeszcze znane.

Gdzie szukać pomocy, jeśli potrzebujesz aborcji?

Osoba potrzebująca aborcji może szukać pomocy tu:

Ciocia Basia

Ciocia Wienia

Aborcyjny Dream Team

Women on Web

Aborcja Polska - Women Help Women

Kobiety W Sieci - aborcja po polsku

Telefon do zespołu Aborcja bez Granic to

+48 22 29 22 597, działa 7 dni w tygodniu od godz. 8 do 20.

Wymienione wyżej organizacje można wspierać finansowo.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.