Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Organizatorem konkursu jest Vital Voices Poland, oddział fundacji, założonej w 1997 r. przez Hillary Clinton, ówczesną pierwszą damę Ameryki i Madeleine Albright, byłą sekretarz stanu, którym przyświecała zasada, że „prawa człowieka to prawa kobiet, a prawa kobiet to prawa człowieka”. 

Dodajemy skrzydeł 

Aby zakwalifikować się do finału konkursu należy do 10 lipca napisać esej pod tytułem: „Wyobraź sobie, że jesteś liderką. Jak widzisz siebie w roli przyszłej liderki – Twoja wizja działania, współpracy z ludźmi i zmieniania świata na lepszy”. Warunkiem udziału w programie jest też wypełnienie kwestionariusza, który znajduje się na stronie konkursu. Prace oceni kapituła, która wyłoni dwadzieścia jeden najlepszych z nich. Nagrodą w konkursie „Jestem liderką” jest udział finalistek w tygodniowym programie rozwojowo–mentoringowym, który odbywa się w Warszawie.  

Laureatki uczestniczą w szkoleniach z zakresu: przywództwa, autoprezentacji i komunikacji, projektowania kariery oraz rozwoju mocnych stron. Opiekę nad nimi sprawują mentorki, które pracują z nimi indywidualnie. – Zawsze warto zrobić coś dla siebie, dla własnego rozwoju. Choć wiem, że to nie jest oczywiste i popularne stanowisko, aby być samolubnym i walczyć o siebie, to ja zdecydowanie rekomenduję  walkę z własnymi słabościami. Dobrze jest wyjść ze strefy komfortu, poznać nowych ludzi i zdobyć nowe doświadczenia. Ponadto warto jest zmierzyć się z własną nieśmiałością i brakiem wiary w siebie, niestety dość powszechnym wśród młodych dziewczyn. Uważam że zawsze fajnie jest coś zrobić, by nie żałować później straconej szansy – zachęca do udziału w konkursie Dorota Haller, Marketing, Communication & Digital Director,  mentorka w II edycji „Jestem liderką” . 

Program „Jestem liderką” powstał dzięki Eli Raczkowskiej, dyrektor zarządzającej Vital Voices Poland. – Ten projekt jest dla mnie szczególny. Jako idealistka chciałabym, aby w obecnej dobie podziałów, ludzie potrafili się zrozumieć i ze sobą współpracować. Z mojego doświadczenia wynika, że osoby pochodzące z różnych środowisk nie tylko nie wspierają się, ale często nie rozumieją się i nie zdają sobie sprawy, jak dużo dobrego może wnieść inna perspektywa i współpraca. Uczestniczki programu „Jestem liderką” pójdą po jego zakończeniu każda w swoją stronę. Jeśli teraz, na progu dorosłości, nauczą się ze sobą rozmawiać i współpracować,  to potem mają większe szanse, aby te dobre wzorce zachowań przenosić dalej. A wtedy różne światy, z których pochodzą zaczną się ze sobą komunikować – wyjaśnia. – Zależy mi, aby dodawać skrzydeł młodym, wartościowym dziewczynom, które już zanim trafiają do naszego programu robią w swoich środowiskach dużo dobrego dla innych – dodaje. 

Liderki przyszłości 

Zalety programu podkreślają też jego Mentorzy i Partnerzy. – Choć kobiety w Polsce są statystycznie lepiej wykształcone, a w wielu sektorach biznesu stanowią większość, to ilość kobiet na stanowiskach zarządzających jest wciąż nieproporcjonalnie niska. Oznacza to, że wiele firm podejmuje decyzje, nie biorąc pod uwagę perspektywy swych pracownic i klientek, co, jak udowodniono w wielu badaniach, wpływa negatywnie na ich produkty, usługi i przychód. W NatWest Poland zdecydowaliśmy się podjąć ten temat kilka lat temu, dzięki czemu dziś obserwujemy wymierne korzyści. Sam byłem już mentorem w programie Vital Voices i wiem jak ważnym jest wspieranie takich inicjatyw jak „Jestem liderką”. Obserwacja absolwentek, ich dalszych kroków i sukcesów, to bardzo energetyzujące i motywujące doświadczenie. Zachęcam wszystkie młode kobiety do spróbowania swoich sił w programie. Przyszłość należy do Was, a aplikacja do programu może być początkiem wspaniałej przygody i satysfakcjonującej kariery - zachwala Andrzej Pacek z  z NatWest, Partnera Projektu, a jednocześnie jeden z Mentorów w programach Vital Voices”.

'Jestem liderką' Vital Voice Poland'. Poprzednia edycja'Jestem liderką' Vital Voice Poland'. Poprzednia edycja fot. Edyta Bartkiewicz

Wrażeniami dzieli się też Mentorka Dorota Haller: „Bliska była dla mnie sama idea wspierania młodych kobiet, a właściwie dziewcząt - najmłodsza uczestniczka miała 17 lat.  Zachwycił mnie niebywale wysoki poziom ich wiedzy ogólnej, doświadczenia, determinacji, ambicji oraz dorobek. Tak, te młode kobiety, to często aktywistki, artystki, działające od najmłodszych lat i już w tak młodym wieku miewają imponujące osiągnięcia. Uczestniczki programu zaprezentowały bardzo silenie rozwinięte umiejętności przywódcze. To są prawdziwe liderki przyszłości”. 

Zalety projektu widzi również Katarzyna Cymerman, Dyrektor ds. Personalnych Microsoft, jednego z Partnerów Wspierających przedsięwzięcie: „Konkurs »Jestem Liderką « jest szczególny, ponieważ jest skierowany do uczennic w wieku 16-19 lat. To często trudny czas w życiu nastolatek – jak wynika z badań przeprowadzonych przez Microsoft – to właśnie wtedy spada zainteresowanie naukami ścisłymi, a co za tym idzie wiara w możliwość konkurowania w tym obszarze. Jedynie 20 proc. młodych Polek uważa, że ma szansę dorównać w przedmiotach ścisłych swoim kolegom.?Dla Microsoft jednym z kluczowych priorytetów jest, aby pomagać młodym talentom w rozwijaniu swoich umiejętności nie tylko przywódczych, ale i z obszaru nauk ścisłych. Talent nie ma płci, a jednak wciąż reprezentacja kobiet w sektorze IT i na wysokich stanowiskach nie jest w Polsce imponująca. Dlatego widzę dużą wartość w takich projektach, jak ten konkurs, ponieważ wzmacniają one poczucie wartości oraz pomagają kreować przyszłe liderki polskiego biznesu.”  

Ambasadorki i ambasadorzy

Wśród Ambasadorów programu „Jestem liderką” są: Jarosław Kuźniar, Agnieszka Woźniak-Starak, Małgorzata Kożuchowska, Omenaa Mensah, Katarzyna Pakosińska, Olga Kozierowska, Wanda Buk, Anna Jurgaś oraz Karolina Zapadka. 

- Moim wzorem i autorytetem była moja mama - mówi Omenaa Mensah. - Kobieta niezależna, pani inżynier, która pracowała i z sukcesem łączyła życie prywatne z zawodowym. Była kobietą spełnioną i szczęśliwą. Ona wspierała mnie i budowała we mnie poczucie własnej wartości, które u dziewczynki o odmiennym kolorze skóry było bardzo kruche. Dzięki niej też wierzę w siłę edukacji, bo mawiała „tego, co masz w głowie, nikt Ci nie odbierze”. To dzięki niej teraz realizuję się biznesowo i jednocześnie działam charytatywnie, a w swojej fundacji ogromny nacisk kładę na projekty, których celem jest wspieranie edukacji i rozwoju innych. Dlatego spodobała mi się idea akcji „Jestem liderką”, gdzie młode kobiety, wchodzące w dorosłość mogą liczyć na wsparcie, solidną dawkę motywacji i podpowiedzi doświadczonych Mentorek. Wierzę w to, że wśród finalistek znajdą się dziewczyny, które za kilka lat zawojują świat i uczynią wiele dobrego – podsumowuje Omenaa Mensah. 

Trzecia edycja konkursu miała szansę na realizację dzięki partnerom wspierającym: Cardif, Microsoft, Always, BNPParibas Bank Polska, Santander Bank Polska, Grupa Pracuj, JPMorgan, Goldman Sachs, InPost, Rothschild&Co, NatWest, Bank Millennium, Orange i PWC. 

Partnerzy Medialni: Forbes, Forbes Women, Newsweek, ONET, Wysokie Obcasy. 

Szczegółowe informacje na temat konkursu  „Jestem liderką” znajdują się na stronie: www.vitalvoices.pl

'Jestem liderką' Vital Voice Poland''Jestem liderką' Vital Voice Poland' fot. materiały prasowe

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.