Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– To trudna decyzja, ale niezbędna do ochrony zdrowia publicznego, a zdrowie publiczne jest teraz najważniejsze – mówił w poniedziałek w opublikowanym w sieci wideo premier Beniamin Netanjahu, nawiązując do decyzji rządu o wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich przylatujących do kraju. Domowa, czternastodniowa izolacja wracających i przyjeżdżających do Izraela ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Do tej pory izolacji zobowiązane były poddać się wyłącznie osoby, które przyjechały do Izraela z 15 najbardziej zagrożonych wirusem krajów Europy i Azji. Na wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich nalegało jednak izraelskie ministerstwo zdrowia. 

Izrael to pierwszy kraj na świecie, który zdecydował się na tak radykalny krok.

Rozporządzenie w pierwszej kolejności obowiązuje obywateli kraju. Turystów obejmie od czwartku.

Co jeśli chcę przylecieć do Izraela?

Przylatujący do kraju turyści będą zobowiązani do wykazania na lotnisku, że mają warunki i środki finansowe do poddania się kwarantannie. 14-dniowy okres izolacji będą musieli spędzić jednak w domu, nie w hotelu. Ci, którzy nie będą w stanie spełnić warunków rządowego postanowienia, nie zostaną wpuszczeniu do kraju.

Decyzja Netanjahu dotycząca izolacji turystów wejdzie w życie w czwartek 12 marca od godziny 20. Wstępnie będzie obowiązywać przez dwa tygodnie.

Izrael odizolowany od świata

Jak pisze "Times of Israel", w związku z decyzją premiera lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie ma zamknąć połowę Terminala 3 obsługującego loty międzynarodowe. Mniejszy Terminal 1 już został wyłączony z ruchu, na razie do 1 kwietnia.

Ruch w porcie spadł o 70 proc. W Polsce od 12 do 23 marca wszystkie połączenia do Izraela zwiesiła m.in. węgierska linia Wizz Air. Do pracy na lotnisku ma stawić się tylko jedna trzecia wszystkich zatrudnionych tam pracowników.

Izraelski Kanał 12 szacuje, że odwołane zostaną prawdopodobnie tysiące lotów, czego praktycznym skutkiem będzie odizolowanie Izraela od reszty świata.

Izraelski Kanał 12 szacuje, że odwołane zostaną prawdopodobnie tysiące lotów, czego praktycznym skutkiem będzie odizolowanie Izraela od reszty świata.Izraelski Kanał 12 szacuje, że odwołane zostaną prawdopodobnie tysiące lotów, czego praktycznym skutkiem będzie odizolowanie Izraela od reszty świata. Fot. / AP Photo

Koronawirus w Izraelu

Dotychczas w Izraelu potwierdzono 50 przypadków zakażenia koronawirusem. Nie odnotowano żadnego zgonu.

Ostatni zakażony to 41-letni mężczyzna, który niedawno wrócił z Hiszpanii.

Izraelskie ministerstwo zdrowia po każdym kolejnym przypadku publikuje dokładną informację o numerze lotu, którym do kraju przybył zakażony pasażer, oraz gdzie w ciągu ostatnich dni przebywał. Tym, którzy mogli się z nim spotkać, również zaleca poddanie się kwarantannie.

Obecnie w izolacji domowej przebywa w Izraelu nawet 100 tys. osób.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.