Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pomysłodawcą inicjatywy „Koniec epoki klatkowej” jest organizacja Compassion in World Farming (Compassion Polska), do której dołączyło ponad 170 organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt i ochroną środowiska w całej UE. Organizacje te od września zeszłego roku zbierają podpisy pod inicjatywą, której celem jest zaprzestanie stosowania klatek w hodowli zwierząt na całym kontynencie.

Dziś Inicjatywa osiągnęła wymaganą liczbę miliona podpisów.

Podpisy nie zostały jeszcze zweryfikowane, więc zbieranie wciąż trwa. Wszystko po to, by osiągnąć bezpieczne i sugerowane przez Komisję Europejską 1 250 000 podpisów. Każdy ma jeszcze szansę dopisać się do listy przeciwników klatek dla zwierząt. Więcej informacji możesz znaleźć TUTAJ. Do końca projektu zostały jeszcze 3 miesiące.

– Milion podpisów to ogromny krok, ale to jeszcze nie koniec. Zbudowaliśmy największą koalicję na rzecz zwierząt gospodarskich w historii i jesteśmy niezwykle dumni z tego wspólnego wysiłku. Jednak walka o uwolnienie zwierząt hodowlanych z klatek jeszcze się nie skończyła. Musimy zbierać podpisy, aby upewnić się, że Parlament Europejski zrozumie, jak ważna jest ta sprawa dla obywateli UE – mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska.

Po upływie terminu zbierania podpisów 11 września trafią one do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. 

Jak pisze CIWF, inicjatywa może „w znaczący sposób zmienić cały system produkcji żywności i sektor hodowlany, mając największy wpływ na życie zwierząt w historii Europy”.

Więcej informacji o Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej pod linkiem: Koniecepokiklatkowej.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.