Wiktoria Bieliaszyn: "The Choice", film, nad którym pracujesz, realizowany jest w technologii VR i opowiada o prawach kobiet, o doświadczeniu aborcji.

Joanne-Aśka Popińska, autorka projektu VR „The Choice”: Ten projekt zrodził się z chęci niesienia pomocy kobietom żyjącym w społeczeństwie, w którym aborcja wciąż jest stygmatyzowana. Bardzo dobrze pamiętam żal, smutek i poczucie panującej niesprawiedliwości, jakie odczuwałam w październiku 2016 r., szczególnie w dniu „czarnego protestu”. Zrozumiałam, że nie mogę tak tego zostawić, że nie można na to pozwolić. Przeraziła mnie również fala konserwatyzmu rozlewająca się i w Stanach Zjednoczonych, i w Europie, a przede wszystkim to, dokąd zmierza polityka, zwłaszcza w kwestii praw kobiet. Do zrealizowania pracy doktorskiej akurat szukałam tematu na film dokumentalny. Temat znalazł się sam. Postanowiłam stworzyć film, który pokazywałby widzom ludzki aspekt aborcji, prawdziwe twarze, prawdziwe historie zamiast danych i liczb, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Suche fakty, brak konkretnych osób i historii nie pomagają w zrozumieniu, za to sprzyjają zagorzałym przeciwnikom aborcji w formułowaniu potępiających sądów czy opinii.

Pozostało 83% tekstu
Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.