W poprzednich dekadach trendy dawało się precyzyjnie zidentyfikować i otagować, z czego chętnie korzystały marki odzieżowe. Nowy "vibe shift" jest wszystkim i niczym, bo nie kierują nim żadne reguły

To będzie studium przypadku, które pomoże nam zrozumieć, gdzie się podziały zasady dobrego stylu. Pytanie, czy buty dobiera się do torebki czy odwrotnie, nie jest już zasadne. Można je zestawiać z kolorem paznokci lub wiaty przystanku naprzeciwko domu. Nikogo to nie obchodzi.

Na pewno nie obchodzi to Portii, jednej z bohaterek drugiego sezonu serialu „Biały Lotos". Intryga fabuły była wciągająca, ale większość widzów zadawała sobie pytanie: co ona ma na sobie? A styl Portii można określić jako eklektyczny. Swetrowe kamizelki noszone z chokerem. Koszulka rugby od Tommy’ego Hilfigera zestawiona z lnianymi spodniami na troczkach. Patchworkowa spódnica, top w zebrę, tie-dye i inne psychodelie. Obcisłe sukienki, szydełkowe kapelusze i sandały dziadka. Dużo koloru i ciała na widoku. Brak logiki i zasad łączenia ubrań. Kto powiedział, że to zwykłe bezguście, zamilkł, gdy amerykański „Harper’s Bazaar" ogłosił Portię, graną przez Haley Lu Richardson, najlepiej ubraną telewizyjną postacią, a przyklasnął mu „The New York Times", dodając, że w tym chaosie jest pewna metoda.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Komentarze
Moim zdaniem jest dokładnie tak jak zawsze. Jest trend w który zdecydowana większość chce się wpisać żeby nie odstawać. Wcale nie ma żadnej dowolności u pokolenia Z, są dość jasne zasady co jest ok a co zdecydowanie nie jest. Tylko starszym się wydaje ze można teraz łączyć wszystko ze wszystkim. Jednak żadna osoba z pokolenia Z spodni rurek by nie założyła nawet. Najbardziej prześmiewczym i ironicznym połączeniu. Są zbyt passe. Tak zawsze było. Teraz trend to pastisz lat 90. Pokolenie Z wyglada jak ubrane na stadionie 10lecia albo małym bazarze w sochaczewie. Za duże ciężkie skórzane kurtki, szerokie lejące się spodnie do tego najokropniejsze możliwe buty sportowe, albo szerokie jasne dżinsy i biały tshirt. Ogólnie to jest tak samo w porządku jak każdy inny trend dotychczas. W momencie jak wchodzi wszystkim wydaje się okropny, zwłaszcza starszym pokoleniom, potem wchodzi do mainstreamu i się opatruje, wszyscy łącznie ze starszymi się przyzwyczajają. Teraz tez tak będzie.
@milypan
Bardzo spostrzegawcze :) Zgadzam się w 100%
już oceniałe(a)ś
20
0
@milypan
Co więcej, następne pokolenia będą spoglądać na te ciuchy i się zastanawiać jak można było to nosić :]
już oceniałe(a)ś
20
0
@iedynak
Nawet to samo pokolenie za 10 lat będzie się zastanawiać jak mogli to nosić, bo wtedy w modzie będzie minimalizm...
już oceniałe(a)ś
21
0
@milypan
To prawda Dzięki temu mam kilka par rurek pogardliwie rzuconych z tekstem: jak chcesz, to sobie weź. Ale też muszę przyznać, że obserwując to pokolenie, sama nabrałam więcej odwagi w łączeniu różnych elementów
już oceniałe(a)ś
7
0
@milypan
Moja córka lat 15 nosi rurki, podobno są ok.
już oceniałe(a)ś
2
0
@milypan

Czyli nie tylko ja mam wrażenie, że lata 90' wracają? Pocieszające.
już oceniałe(a)ś
0
0
"Młodsze pokolenie też nie chce ubraniami zdobywać uwagi płci, którą preferuje. Nie chce załatwiać sobie statusu czy zadowalać rodziny na imieninowej imprezie."

Co wy pierniczycie...
Młodsze pokolenie dla uwagi i statusu to zrobi sobie tatuaż wulwy i penisa na czole...i wszystko będzie transmitować na tiktoku.
@(ง'̀-'́)ง
Nie znasz zbyt wielu nastolatków, prawda?
już oceniałe(a)ś
10
13
@abanazar
Ja znam (pracuję w liceum, codziennie oglądam kilkuset nastolatków obojga płci). Wszystko im jedno, co mają na sobie - byle miało metkę i wielkie logo. Największy lans to Vans ;-)
O zawodach "ile mam na sobie" oczywiście słyszałeś?
już oceniałe(a)ś
2
2
@masofrev
Chyba raczej Versace albo przynajmniej Calvin Klein
już oceniałe(a)ś
1
1
@masofrev
Vans? To chyba wśród plebejskich dołów :)
już oceniałe(a)ś
0
1
Jako zawodowy "ubieracz ludzi" mogę powiedzieć jedno - bogaci desperacko próbują wyglądać na biednych, biedni desperacko chcą wyglądać na bogatych. Chętnie rozwinę temat dla zainteresowanych.
@wujek_zbyniu
Rozwiń, proszę. Chętnie przeczytam o Twojej pracy i obserwacjach.
już oceniałe(a)ś
24
0
Przecież ten schemat funkcjonuje identycznie od setek lat... Autorce polecam uważnie przyjrzeć się ubraniom z przełomu 80/90 (różowe glany do sukienku a na nie stanik) a fanom różnic pokoleniowych powtarzającym się regularnie schematom stylistycznym (tzw. "bałagan" lub tzw. "wolność" vs tzw. "ład" lub tzw. "harmonia").
już oceniałe(a)ś
35
0
Młodsze pokolenie też nie chce ubraniami zdobywać uwagi płci, którą preferuje.

Ciekawe. Poproszę o dane statystyczne.
@synromka
Bohaterka "Białego lotus" owszem chce inaczej ubiera się jak idzie na śniadanie z szefową a inaczej jak wyskakuje z nowo poznanym kolesiem na imprezę...Tak oglądaliśmy serial...
już oceniałe(a)ś
8
0
kilka minut straconych... kogo to obchodzi? (poza handlarzami ubrań z Bangladeszu)
już oceniałe(a)ś
24
7
Zobaczymy co zrobią jak się skończy kasa rodziców a jeszcze ich trzeba będzie utrzymywać.
@krzys0002
Nie zamierzają
już oceniałe(a)ś
2
0
Kompletna bzdura! Dokładnie wiadomo co jest chic a co jest obciachowe. Gazeto teza że można nosić wszystko idiotyczna
już oceniałe(a)ś
10
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy