Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przechodzimy przez kolejny lockdown. Pandemia zmieniła sposób naszej pracy i wymusiła przejście w tryb zdalny. W ten sposób odbywają się też pokazy mody. Światowe domy mody świetnie sobie z tym radzą. A jak idzie naszym, polskim projektantom? Czy również chętnie realizują pokazy online?

Kasia Sokołowska: Każdy twórca z obecną sytuacją radzi sobie na swój sposób. Nie obowiązuje jedna konwencja. Każdy projektant indywidualnie decyduje, jak chce komunikować się wizualnie. Raz są to pokazy, innym razem rodzaje filmów modowych, prezentacji produktowej. Kryzys zawsze wyzwala kreatywność. Przyzwyczailiśmy się do tradycyjnych pokazów, mojej ukochanej zresztą formuły, bo takiej bardzo dramatycznej i emocjonalnej w swoim przebiegu. Natomiast każdy kryzys, a pandemia jest takim, powoduje, że szukamy różnych środków wyrazu, poszukujemy nowego języka. Oczywiście, że łatwiej o dużej promocji myśleć, jak się ma pokaźny budżet. Jeśli duży dom mody ma fundusze na ogromny pokaz mody z gigantyczną scenografią, to łatwo mu przejść na produkcję online. Zawsze uważałam, że w modzie czy organizuje się gigantyczną produkcję, czy skromną prezentację, najważniejsza jest zawartość, nieuchwytność, niepowtarzalność, dobre projekty i jakość.

Szafa parowa Samsung AirDresser umożliwia odświeżanie i dezynfekowanie ubrańSzafa parowa Samsung AirDresser umożliwia odświeżanie i dezynfekowanie ubrań 

Pokazy mody nie mogą odbywać się w tradycyjnej formule. Jak więc obecnie wygląda Pani praca?

- Moje życie zawodowe od bardzo dawna jest wielowymiarowe. Reżyseria mody to jest oczywiście mój ukochany zawód i od niego wszystko się zaczęło. W tym kontekście, rzeczywiście, sytuacja bardzo się zmieniła. Branża eventów, a do niej trzeba zaliczyć pokazy mody, jest zamknięta. Były momenty krótkotrwałego otwarcia, ale pokaz mody to nie jest coś, co powstaje w kilka sekund. Trzeba go odpowiednio zaplanować, począwszy od budżetu, po procesy twórcze. Wymaga też zaangażowania wielu osób. Trudno powiedzieć, kiedy pokazy mody wrócą w takiej formie, jaką ukochaliśmy. Kolekcje cały czas powstają, projektanci nie przestali projektować. Może trochę zmienili kierunek, ale to jest ich zawód, ich miłość, ich biznes.

Projektanci pracują pełną parą, co powoduje, że moda stale się zmienia, ewoluuje. Jeszcze dobrze nie zaczęła się wiosna, a my już możemy podziwiać na wybiegach kolekcje na jesień i zimę 2021. Trudno za tym nadążyć. Zastanawiam się, czy są ubrania, które są odporne na zmiany, modele, które nigdy nie wyjdą z mody?

- Klasyka. Ja klasykę postrzegam nie tylko jako klasyczny krój, ale pewną jakość, szlachetność materiału, kunszt, wysokie krawiectwo, warsztat, coś unikalnego, niepowtarzalnego. Myślę, że pandemia zdecydowanie zwróciła nasze oczy ku klasyce. Może nie samej formie, ale jakości. Ugruntowała myślenie, że moda nie jest jednorazowa, że możemy do niej wracać, że nic się nie stanie, jeśli tę samą sukienkę czy ten sam garnitur założymy kilkukrotnie. W połączeniu z trendem drugiego obiegu i rosnącą świadomością, że kończą się zasoby ziemi, ta klasyka będzie zyskiwać na znaczeniu.

Szafa Samsung AirDresser do odświeżania ubrań pozwala dbać o delikatne tkaniny jak wełna czy kaszmirSzafa Samsung AirDresser do odświeżania ubrań pozwala dbać o delikatne tkaniny jak wełna czy kaszmir 

Co, mając większy budżet, warto więc kupić, by służyło na lata?

- Najważniejsza jest dobra baza. Możemy za nią uznać dobrej jakości t-shirt, koszulę, miękki, kaszmirowy sweter. Ta baza może być podstawą do różnego rodzaju wariacji. Idąc dalej, pewnie postawiłabym na płaszcz z dobrej wełny, np. z dodatkiem kaszmiru. Dobrze skrojony garnitur też załatwi parę okazji: i bardziej formalne, i biznesowe, a nawet wieczorowe, jeśli zestawimy go z wyrazistą biżuterią. „Mała czarna” - warto mieć ją w swojej szafie. Ważna jest zabawa ubraniami. Mimo że mam nieograniczony dostęp do ubrań, dzięki pracy z wieloma projektantami, to wybiórczo podchodzę do mody. Wyjmuję z kolekcji rzeczy, które są dla mnie ciekawe, które mogą być podstawą mojej garderoby. Niekoniecznie muszę mieć total looki. Od lat wprowadzam ubrania w drugi obieg, obdarowuje nimi znajomych, sprzedaje je, sama również kupuję od czasu do czasu z drugiej ręki. Moja szafa jest miksem rzeczy: starych, vintage z nowymi.

Jak później dbać o klasyki, by rzeczywiście służyły na lata?

- Takie ubrania są często bardziej skomplikowane, wykonane z najlepszych materiałów jak delikatne wełny, kaszmir, mieszanki z jedwabiem. Na niektórych metkach pojawiają się nawet ostrzeżenia „nie prać”. Oczywiście, można wówczas skorzystać z pralni, ale po jednokrotnym założeniu ubrania, zwłaszcza wierzchniego, nie ma sensu tego robić. Częste wizyty w pralni zabierają dużo czasu i nie zawsze są konieczne. U mnie sprawdza się szafa odświeżająca ubrania Samsug AirDresser, której jestem ambasadorką. Używam jej od dłuższego czasu. Daje mi poczucie, że ubrania są czyste i schludne. Mogę skorzystać z wielu różnych programów, które odpowiednio dbają o tkaniny. Zawsze w domu sama mogę odświeżyć rzeczy, które chce założyć np. za parę godzin.

Dzięki szafie parowej AirDresser pozbędziesz się z ubrań nieprzyjemnych zapachówDzięki szafie parowej AirDresser pozbędziesz się z ubrań nieprzyjemnych zapachów 

Na Pani Instastories widziałam, że wkłada Pani chusteczkę nasączoną perfumami do szafy, a co z detergentami? Jak to działa?

- Szafa parowa AirDresser nie wymaga żadnych detergentów. Działa za pomocą pary wodnej nadmuchu powietrza oraz filtra UV: usuwa nieprzyjemne zapachy, odświeża, niweluje zagniecenia, suszy, dezynfekuje. Ubranie nie ma żadnej styczności z wodą. Para wnika w ubrania także od środka przez specjalne wieszaki. Natomiast kwestia zapachu, to taki seksowny, miły dodatek. Lubię z niego korzystać. Dla mnie świat zapachów jest bardzo ważny.

Mówimy o ubraniach wymagających. Nie nosimy takich zbyt często, zwłaszcza obecnie. Czy szafa parowa Samsung sprawdza się także do odświeżania codziennych ubrań?

- Tak, zdecydowanie. W szafie odświeżymy płaszcze i puchowe kamizelki, marynarki, płaszcze, swetry z różnych rodzajów wełny a nawet zamszową spódnicę czy skórzaną kurtkę. Także dodatki - krawat, muszka, czapka, a także domowe tekstylia i zabawki najmłodszych. Szafa ma też funkcję suszenia – co świetnie sprawdza się w przypadku delikatnych sukienek.

Powiedziała Pani, że w szafie Air Dresser działa para. Czy to oznacza, że przed wyjściem z domu możemy na szybko odświeżyć w niej ubranie?

- Po wyjęciu z szafy ubrania są gotowe do założenia. Najkrótszy program trwa ok. 20 minut. To bardzo wygodne. To szczególnie przydatne w przypadku garniturów, gdzie często na ramionach i w zgięciach łokci robią się zagniecenia już po jednym założeniu.

Szafa AirDresser Samsung posiada nowoczesny i elegancki designSzafa AirDresser Samsung posiada nowoczesny i elegancki design 

Obecnie mało mamy okazji do wielkich wyjść. Które funkcje AirDresser przydają się Pani podczas pandemii najbardziej?

- Najważniejsze są funkcje odświeżania i dezynfekowania. Wracamy z różnych miejsc, dlatego dezynfekcja, pozbycie się większości wirusów, bakterii czy roztoczy*, jest bardzo ważne. Szafa usuwa też nieprzyjemny zapach. Szafa odświeżająca Samsung AirDresser to absolutnie moje odkrycie. Nie wyobrażam sobie, bym mogła jej nie mieć: odświeża, dezynfekuje i wygładza.

 Materiał powstał we współpracy z Samsung

** Eliminuje: do 1) 99,9% trzech typów wirusów (Adenowirus, Wirus grypy i Herpeswirusy) na podstawie badań przeprowadzonych przez Laboratorium Szkoły Farmakologii Uniwersytetu Koreańskiego; program Sanitize 2) 99,9% dwóch typów bakterii (E.coli i S.aureus); program Sanitize 3) 99% gazów powodujących nieprzyjemny zapach (kwas izowalerianowy: pot; 4-etylopirydyna: tytoń, aldehyd walerianowy: żywność, np. grillowane mięso oraz tetrachloroetylen: pranie chemiczne) na podstawie badań przeprowadzonych przez Intertek, program Normal 4) 99% substancji szkodliwych (Perchloroetylen) – na podstawie badań przeprowadzonych przez Intertek; program Normal 5) 99% roztoczy kurzu domowego, na podstawie badań przeprowadzonych przez Intertek oraz testów w ramach certyfikacji BAF, program Sanitize.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.