Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nawiązuje do swojego słynnego mema: „Z aut najbardziej lubię autoerotyzm. Z przyczyn oczywistych: nie zanieczyszcza powietrza. A tak całkiem serio: autoerotyzm, zwany masturbacją, onanizmem czy autostymulacją seksualną, jest naturalną i powszechną formą naszej ekspresji seksualnej. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest bardzo powszechny w świecie zwierząt, zwłaszcza wśród lwów. Autoerotyzm pozwala nam poznać nasze ciało, naszą seksualność, rozładować emocje, zrelaksować się i co ważne: jest najbezpieczniejszą formą seksu”.

Kampania #sexedpl ruszyła dwa tygodnie temu. Jej pomysłodawczynią jest Anja Rubik. Zaprosiła do akcji znane osoby, z każdym wyreżyserowała jeden film na wybrany temat. Wszystkie dotyczą edukacji seksualnej.

- Bardzo przejmuję się tym, co dzieje się w Polsce. To mój kraj. Angażuję się w różne projekty i sprawy dotyczące Polski, zwłaszcza w obronę praw kobiet. Nie rozumiem, dlaczego seks jest u nas tematem tabu, dlaczego wstydzimy się swojej seksualności. Wszyscy mówimy o tym, jak ważna jest edukacja, a nikt nie mówi o edukacji seksualnej, która jest tak naprawdę najistotniejszą częścią naszego życia. To temat, który powinien być brany pod uwagę tak samo jak higiena dentystyczna - mówiła Anja Rubik w „Wysokich Obcasach”.

Cała rozmowa z Anją Rubik: #sexedpl Anja Rubik: A teraz wszyscy mówią "sex"

Obecnie w szkołach edukację seksualną zastępuje wychowanie do życia w rodzinie.  Najnowsze podręczniki konsultowała prof. Urszula Dudziak, publicystka "Naszego Dziennika", która w swoich wystąpieniach przekonuje m.in, że stosowanie antykoncepcji prowadzi do uzależnienia od seksu i skłonności do zdrady. O masturbacji powiedziała: „Żałosna próba dostarczenia sobie samemu przyjemności seksualnej ogranicza człowieka i zubaża”.

Marta Frej w kampanii Anji Rubik #SEXEDPLMarta Frej w kampanii Anji Rubik #SEXEDPL Fot. Iza Grzybowska

- Młodzież potrzebuje rzetelnych, pewnych źródeł wiedzy o seksie. Dopóki nie będzie w szkołach edukacji seksualnej, nie zmieni się nic - mówi Anja Rubik.

W ramach kampanii #sexedpl wyreżyserowała 14 krótkich filmów. Maciej Stuhr mówi o tym, jak po raz pierwszy porozmawiać z dzieckiem o seksie, Monika Brodka - o świadomej zgodzie, Marta Frej - o masturbacji, Robert Biedroń - o tym, że gej jest OK, Mateusz Banasiuk o pierwszym razie, Maffashion prezentuje metody antykoncepcyjne, Magdalena Cielecka zachęca do badań w kierunku HIV, Sebastian Fabjański mówi o prawdzie i świadomej zgodzie, a Mary Komasa namawia do pójścia do ginekologa. Radzimir Dębski przekonuje, że w seksie nie trzeba się spieszyć, Dorota Masłowska opowiada o tym, jak ważna jest wrażliwość w seksie, a Roma Gąsiorowska - o pigułce „dzień po”. Filmy rozwiewają mity na temat seksu. Wszystkie filmy można obejrzeć na wysokieobcasy.pl/sexedpl.

Dołączcie do naszej akcji. Przysyłajcie nam swoje historie, napiszcie, jak rozmawiacie ze swoimi dziećmi o seksie, o stawianiu granic, o nietykalności cielesnej, molestowaniu, zagrożeniach - wysokieobcasy@wyborcza.pl Część listów opublikujemy.

Repostujcie filmy z hasztagiem #sexedpl, nagrywajcie też swoje. Podzielmy się wiedzą.

.. #sexedpl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.