Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Muzyk Jimek Dębski mówi o timingu w seksie, czyli o odpowiednim momencie. I wymienia kilka takich trudnych momentów, między innymi dla rodziców, którzy planują rozmowę ze swoim dzieckiem: „Czasami może się to zdarzyć dwa lata za wcześnie albo dwa lata za późno, jak w moim przypadku” - opowiada. Mówi też o tym, że młodemu człowiekowi najtrudniej dopasować się do znajomych: „Ja miałem samych starszych znajomych, bo poszedłem do szkoły wcześniej. Była taka głupia presja, żeby im dorównać, a oni wszyscy byli już tacy dorośli, musiałeś za nimi gonić, co jest kompletnie głupie”.

Jimek Dębski opowiada też o timingu w miłości: „Musisz znaleźć odpowiednią osobę, ale to jest przypadek, czy ktoś taki się trafi i czy ta osoba będzie w odpowiednim momencie dla siebie, żeby ten wasz timing jakoś się magicznie zsynchronizował. Tak jak w muzyce: wszystko musi się zgodzić”.

.. #sexedpl

Kampania #sexedpl ruszyła 28 października. Jej pomysłodawczynią jest Anja Rubik. Do współpracy zaprosiła znanych artystów, pisarki, artystki, aktorów. Każdy z nich wystąpił w 60-sekundowym filmie i opowiada na wybrany przez siebie temat dotyczący edukacji seksualnej. Za nami: Maciej Stuhr (jak po raz pierwszy porozmawiać z dzieckiem o seksie), Monika Brodka (świadoma zgoda), Maffashion (o antykoncepcji), Robert Biedroń (gej jest OK), Magdalena Cielecka (zachęca do badań w kierunku HIV), Anja Rubik (o tym, by zawsze mieć przy sobie prezerwatywę), Mateusz Banasiuk (o pierwszym razie), Małgorzata Szumowska (prostuje stereotypowe informacje z podręcznika do życia w rodzinie), Mary Komasa (namawia do pójścia do ginekologa), Roma Gąsiorowska (o pigułce „dzień po”) i Dorota Masłowska (wrażliwość w seksie). Przed nami jeszcze Marta Frej (o masturbacji).

Radzimir Dębski w kampanii Anji Rubik #SEXEDPLRadzimir Dębski w kampanii Anji Rubik #SEXEDPL Fot. Iza Grzybowska

Wszystkie filmy można zobaczyć na stronie: wysokieobcasy.pl/sexedpl.

Dołączcie do akcji. Przysyłajcie nam swoje historie, napiszcie, jak rozmawiacie ze swoimi dziećmi o seksie, o stawianiu granic, o nietykalności cielesnej, molestowaniu, zagrożeniach, antykoncepcji - wysokieobcasy@wyborcza.pl

Repostujcie filmy z hasztagiem #sexedpl, nagrywajcie też swoje. Podzielmy się wiedzą. Najciekawsze listy opublikujemy.

.. #sexedpl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.