Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Jako nastolatka bardzo bałam się pójść na moją pierwszą wizytę do ginekologa. Przekładałam ją w zasadzie w nieskończoność. Pewnie byłoby tak dalej, gdyby nie sytuacja, która mi się przydarzyła. Podejrzewam, że nie jestem jedyna dziewczyną, którą to spotkało. Miałam okres, zaaplikowałam tampon i zamiast go wyrzucić - zaaplikowałam kolejny. Byłam totalnie spanikowana - opowiada Mary Komasa. Wiedziała, że musi natychmiast pojechać do lekarza. Ginekolożka przy okazji powiedziała jej o istotnych rzeczach, odpowiedziała na pytania dotyczące cyklu miesiączkowego, poradziła, jak uprawiać bezpieczny seks.

- Nie bójcie się, warto chodzić do ginekologa - dodaje artystka. 

Akcja #sexedpl ma zwrócić uwagę na brak edukacji seksualnej w szkołach. Zamiast tego mamy wychowanie do życia w rodzinie, a w podręczniku do przedmiotu nastolatki mogą przeczytać:

"Ginekolog to nie dentysta - regularne kontrole w Waszym wieku nie są konieczne. Jeśli dziewczyna czuje się zdrowo i ma kogoś zaufanego, kto odpowie na pytania czy rozwieje jej wątpliwości (najlepiej, by była to mama), wizyta jest niepotrzebna".

.. #sexedpl

Według raportu grupy edukatorów seksualnych Ponton 25 proc. pacjentek traktuje wizytę u ginekologa jako zło konieczne - badają się tylko wtedy, kiedy muszą. Aż 16 proc. unika takich wizyt. Największa grupa ankietowanych, które nie mają za sobą ani jednego badania u ginekologa, to dziewczyny w wieku 16-25 lat. Większość wstydzi się tam pójść.

- Młodzież nie wie, że powinna się badać, nie wie, jak zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i czym jest świadoma zgoda - mówi Anja Rubik, pomysłodawczyni kampanii #sexedpl. Akcję wspierają „Wysokie Obcasy” i grupa Dziewuchy Dziewuchom. W kampanii biorą udział znani artyści, aktorki, reżyserki, muzycy, pisarki. Występują w ok. 60-sekundowych filmach, które wyreżyserowała Anja Rubik. Każdy z nich mówi na wybrany przez siebie temat: Maciej Stuhr o tym, jak po raz pierwszy porozmawiać z dzieckiem o seksie, Monika Brodka - o świadomej zgodzie, Marta Frej - o masturbacji, Robert Biedroń - o tym, że gej jest OK, Mateusz Banasiuk o pierwszym razie, Maffashion prezentuje metody antykoncepcyjne, Magdalena Cielecka zachęca do badań w kierunku HIV, Sebastian Fabjański mówi o prawdzie i świadomej zgodzie, a Mary Komasa namawia do pójścia do ginekologa. Radzimir Dębski przekonuje, że w seksie nie trzeba się spieszyć, Dorota Masłowska opowiada o tym, jak ważna jest wrażliwość w seksie, a Roma Gąsiorowska - o pigułce „dzień po”. Filmy rozwiewają mity na temat seksu.

Mary Komasa w kampanii Anji Rubik #SEXEDPLMary Komasa w kampanii Anji Rubik #SEXEDPL Fot. Iza Grzybowska

Dołączcie do akcji. Przysyłajcie nam swoje historie, napiszcie, jak rozmawiacie ze swoimi dziećmi o seksie, o stawianiu granic, o nietykalności cielesnej, molestowaniu, zagrożeniach - wysokieobcasy@wyborcza.pl Część listów opublikujemy.

Repostujcie filmy z hasztagiem #sexedpl, nagrywajcie też swoje. Podzielmy się wiedzą

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.