Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Nie mogę naruszać czyjejś godności, nie mogę wchodzić z butami w czyjeś serce. Kiedy komuś robię krzywdę - bo to jest krzywda, kiedy ktoś nie do końca ma ochotę na seks i nie umie się sprzeciwić, to ja mu robię krzywdę, to zakrawa na gwałt. Trzeba mieć najwyższy rodzaj empatii wobec takich sytuacji, czyli wyczucie i czujność na drugiego człowieka - mówi Sebastian Fabijański.

Aktor jest kolejną osobą, która wzięła udział w kampanii Anji Rubik #sexedpl. Akcję wspierają grupa Dziewuchy Dziewuchom i "Wysokie Obcasy". #sexedpl ma zwrócić uwagę na brak edukacji seksualnej w szkołach i niski poziom wiedzy na temat seksu wśród nastolatków. Według Instytutu Badań Edukacyjnych prawie połowa 18-latków nie potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące budowy ciała i nie wie, jak można się zarazić chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na forach Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton" pytają, czy od pierwszego razu można zajść w ciążę, czy można "wpaść" przez ubranie albo w wannie, w której kilka godzin wcześniej było nasienie.

- Jestem zażenowana. Piszą do mnie młodzi ludzie, którzy nie wiedzą, że naturalna metoda wcale nie jest bezpieczna, że pigułka "dzień po" nie jest żadną aborcją, a dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne nie szkodzą zdrowiu - mówi Anja Rubik.

.. #sexedpl

Top modelka zaprosiła do akcji znane osoby i nakręciła z nimi 14 krótkich filmów. Za nami Maciej Stuhr (jak po raz pierwszy porozmawiać z dzieckiem o seksie), Monika Brodka (świadoma zgoda), Maffashion (o antykoncepcji), Robert Biedroń ( gej jest OK), Magdalena Cielecka (zachęca do badań w kierunku HIV), Anja Rubik (o tym, by zawsze mieć przy sobie prezerwatywę), Mateusz Banasiuk (o pierwszym razie), Małgorzata Szumowska (prostuje stereotypowe informacje z podręcznika do życia w rodzinie. Przed nami Mary Komasa (namawia do pójścia do ginekologa), Marta Frej (o masturbacji), Radzimir Dębski (w seksie nie trzeba się spieszyć), Dorota Masłowska (wrażliwość w seksie), a Roma Gąsiorowska ( pigułka „dzień po”).

Sebastian Fabijański w kampanii Anji Rubik #SEXEDPLSebastian Fabijański w kampanii Anji Rubik #SEXEDPL Fot. Iza Grzybowska

Filmy rozwiewają mity na temat seksu.

Dołączcie do akcji. Przysyłajcie nam swoje historie, napiszcie, jak rozmawiacie ze swoimi dziećmi o seksie, o stawianiu granic, o nietykalności cielesnej, molestowaniu, zagrożeniach, antykoncepcji - wysokieobcasy@wyborcza.pl

Repostujcie filmy z hasztagiem #sexedpl, nagrywajcie też swoje. Podzielmy się wiedzą. Najciekawsze listy opublikujemy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.