Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 "Nie zawsze można liczyć w tej sprawie na faceta" - przyznaje topmodelka. I opowiada o sytuacji, która miała miejsce parę lat temu:

"Poznałam chłopaka, który bardzo mi się podobał. Zaczęliśmy się spotykać. Na kolejnym spotkaniu zaczęliśmy się całować, zrobiło się bardzo gorąco i w momencie, w którym wiedziałam, że posuniemy się dalej, zapytałam go, czy ma prezerwatywę. Nie miał. Namiętność była tak intensywna, że nie przestaliśmy. Rano obudziłam się przerażona. Bo wiedziałam, że mogę się czymś zarazić" - opowiada Anja Rubik.

Natychmiast zapisała się do ginekologa i zrobiła wszystkie badania. Miała szczęście, bo chłopak był zupełnie zdrowy.

"Wtedy zrozumiałam, że nie mogę liczyć na faceta, żeby miał przy sobie prezerwatywę. Jako odpowiedzialna, dorosła, aktywna seksualnie kobieta również ja powinnam ją przy sobie mieć"

- dodaje.

#SEXEDPL. Anja Rubik: bez edukacji seksualnej nie zmieni się nic#SEXEDPL. Anja Rubik: bez edukacji seksualnej nie zmieni się nic Fot. Iza Grzybowska

Anja Rubik jest pomysłodawczynią kampanii #sexedpl, która wystartowała 28 października. Przygotowała ją przy wsparciu grupy Dziewuchy Dziewuchom. "Wysokie Obcasy" są partnerem akcji.

- Seks jest u nas ciągle tematem tabu. Wstydzimy się o nim mówić. Głupio to teraz przyznać, ale też się kiedyś wstydziłam: dawniej krępowałam się, by zapytać chłopaka, czy ma przy sobie prezerwatywę. Myślę dziś: jak można było tak do tego podchodzić? Teraz nie mam z tym problemu. Chodzi przecież o nasze zdrowie. Prezerwatywa chroni nie tylko przed niechciana ciążą, ale w dużym stopniu przed chorobami wenerycznymi i infekcjami - mówiła w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”. - Chcę, by kampania #sexedpl rozpoczęła w Polsce dyskusję wokół edukacji seksualnej. Nie rozumiem, dlaczego nie ma jej w szkołach.

.. #sexedpl


Topmodelka zaprosiła do akcji znane osoby i nakręciła z nimi 14 krótkich filmów. Maciej Stuhr mówi o tym, jak po raz pierwszy porozmawiać z dzieckiem o seksie, Monika Brodka - o świadomej zgodzie, Marta Frej - o masturbacji, Robert Biedroń - o tym, że gej jest OK, Małgorzata Szumowska prostuje stereotypowe informacje z podręcznika do życia w rodzinie, Mateusz Banasiuk mówi o pierwszym razie, Maffashion prezentuje metody antykoncepcyjne, Magdalena Cielecka zachęca do badań w kierunku HIV, Sebastian Fabjański mówi o prawdzie i świadomej zgodzie, a Mary Komasa namawia do pójścia do ginekologa. Radzimir Dębski przekonuje, że w seksie nie trzeba się spieszyć, Dorota Masłowska opowiada o tym, jak ważna jest wrażliwość w seksie, a Roma Gąsiorowska - o pigułce „dzień po”. Filmy rozwiewają mity na temat seksu.

Dołączcie do akcji. Przysyłajcie nam swoje historie, napiszcie, jak rozmawiacie ze swoimi dziećmi o seksie, o stawianiu granic, o nietykalności cielesnej, molestowaniu, zagrożeniach - wysokieobcasy@wyborcza.pl

Repostujcie filmy z hasztagiem #sexedpl, nagrywajcie też swoje. Podzielmy się wiedzą.

.. #sexedpl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.