Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W polskich domach prawie nie rozmawia się o seksie. Część rodziców - aż 37 proc. - jest skrępowana, by mówić o tym ze swoimi dziećmi. 20 proc. 18-latków nie wie, że uprawiając seks na stojąco, można zajść w ciążę lub myśli, że nie można. Prawie połowa 18-latków nie potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące budowy ciała i nie wie, jak można zarazić się chorobami przenoszonymi droga płciową - wynika z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych.

Kto jej to powie? Jeżeli przygotowujesz się do rozmowy o seksie ze swoim dzieckiem, zachęcamy do zapytania specjalisty jak to zrobić. Innym rozwiązaniem jest zaproszenie do szkoły Twojego dziecka profesjonalnej grupy edukatorów seksualnych. Możesz również dać dziecku numer anonimowej infolinii. http://ponton.org.pl/pl +22 635 93 92 piątki 16.00-20.00

Anja Rubik: Cała Polska powinna zacząć rozmawiać o seksie

Edukacji seksualnej nie doczekaliśmy się w polskiej szkole - zamiast tego mamy wychowanie do życia w rodzinie, które stawia na tradycyjne wartości. "Dobra zmiana" zastąpiła edukację seksualną katechizmem. - Dlatego właśnie cała Polska powinna zacząć rozmawiać o seksie - mówi Anja Rubik, która razem z „Wysokimi Obcasami” startuje z kampanią #sexedpl. Nie pierwszy raz angażuje się społecznie: topmodelka wspiera też działania grupy Dziewuchy Dziewuchom, "czarny protest", staje w obronie praw kobiet.

Maciej Stuhr #sexedpl by Anja RubikMaciej Stuhr #sexedpl by Anja Rubik #sexedpl

Do udziału w #sexedpl Anja Rubik zaprosiła znanych aktorów, aktorki, piosenkarki, pisarki, muzyków. Nakręciła z nimi 60-sekundowe filmy. Każdy dostał jeden temat.

Anja Rubik, Maciej Stuhr, Brodka, Magdalena Cielecka, Maffashion...

Na pierwszy ogień idzie Maciej Stuhr - mówi o tym, jak rozmawiać z dzieckiem na temat seksu. W następnych filmach wystąpią m.in. Monika Brodka - powie o świadomej zgodzie, Marta Frej - o masturbacji, Robert Biedroń - o tym, że gej jest OK, Małgorzata Szumowska, która prostuje stereotypowe informacje z podręcznika do życia w rodzinie, Mateusz Banasiuk mówi o pierwszym razie, Maffashion prezentuje metody antykoncepcyjne, Magdalena Cielecka zachęca do regularnych badań, Sebastian Fabjański mówi o prawdzie i świadomej zgodzie, a Mary Komasa namawia do pójścia do ginekologa. Radzimir Dębski przekonuje, że w seksie nie trzeba się spieszyć, Dorota Masłowska o tym, jak ważna jest wrażliwość w seksie, a Roma Gąsiorowska - o pigułce „dzień po”. Filmy rozwiewają mity na temat seksu.

Maciej Stuhr w kampanii Anji Rubik #SEXEDPLMaciej Stuhr w kampanii Anji Rubik #SEXEDPL Fot. Iza Grzybowska

- Chcę, by dotarły do młodych ludzi i ich rodziców - tłumaczy Anja Rubik. - Mam nadzieję, że w kampanię zaangażują się kolejne znane osoby, nauczyciele, rodzice, seksuolodzy.

Już dziś w wydaniu prasowym "Wysokich Obcasów" i na wysokieobcasy.pl rozmowa z Anją Rubik i pierwszy film z serii #sexedpl z Maciejem Stuhrem (do obejrzenia na wysokieobasy.pl/sexedpl).

Dołączcie do akcji. Przysyłajcie nam swoje historie, napiszcie, jak rozmawiacie ze swoimi nastolatkami o seksie, o stawianiu granic, o antykoncepcji (wysokieobcasy@wyborcza.pl). Udostępniajcie filmy #sexedpl, podzielmy się wiedzą.

Maciej Stuhr w kampanii Anji Rubik #SEXEDPLIZA GRZYBOWSKA

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.