Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Potencjał przywódczy kobiet należy rozwijać jak najwcześniej, a młode kobiety w sposób szczególny potrzebują wsparcia autorytetów oraz dyskusji na temat ich przyszłej roli w społeczeństwie. Dlatego konkurs „Jestem Liderką” wspiera rozwój talentów przywódczych młodych kobiet, obala stereotypy i promuje kobiecy styl przywództwa. Nagrodą dla finalistek jest udział w atrakcyjnym i pełnym niespodzianek programie rozwojowo-mentoringowym.

- Wsparcie moich wyjątkowych mentorek pani Agaty Michałowskiej i pani profesor Anny Raciborskiej oraz niesamowitych kobiet sukcesu, z którymi miałyśmy szansę porozmawiać w trakcie programu, zmotywowało mnie do pracy. Pokazało mi także, że jeśli tylko jesteśmy gotowe do walki o własne marzenia i nie boimy się wyjść z własnej strefy komfortu, to nie ma celu, którego nie mogłybyśmy osiągnąć – mówi Amelia.

Dla Amelii bezcenne były rady Eli Raczkowskiej, dyrektor zarządzającej Vital Voices Poland, oraz rozmowy z innymi uczestniczkami programu, które – jak sama mówi - poszerzyły jej perspektywę na świat i pozwoliły stać się osobą odważną, ciekawą świata i otwartą na nowe wyzwania. Otworzyły jej również drzwi do licznych programów akademickich, takich jak np. Yale Young Global Scholars, oraz na studia zagraniczne na Duke Kunshan University w Chinach.

- Fundacja Vital Voices uwierzyła we mnie w momencie, w którym mnie samej brakowało wiary we własne możliwości. Pomogła mi także dostrzec mój potencjał i w dużym stopniu wpłynęła na to, kim jestem dzisiaj. Z całego serca życzę takiej możliwości każdej nastolatce! – mówi Amelia.

Barbara Nowacka: „Kobiet w życiu publicznym jest za mało”

W konkursie „Jestem liderką” mogą wziąć udział uczennice szkół ponadpodstawowych z całej Polski, w wieku 16-19 lat, zainteresowane rozwojem zdolności przywódczych i gotowe odważnie sięgać po swoje marzenia.

Przepustką do finału jest przygotowanie eseju, którego temat brzmi: „Wyobraź sobie, że jesteś liderką. Jak widzisz siebie w roli przyszłej liderki – Twoja wizja działania, współpracy z ludźmi i zmieniania świata na lepszy”. Uczestniczki konkursu mają czas na jego napisanie do dnia 23 kwietnia.

Prace oceni kapituła, składająca się z przedstawicieli Vital Voices oraz partnerów konkursu. Wyłoni ona 21 najlepszych kandydatek.

Finalistki wezmą udział w tygodniowym programie rozwojowo-mentoringowym, odbywającym się w Warszawie. Będą miały też szansę otrzymania staży w prestiżowych polskich firmach i instytucjach. Zaplanowano dla nich również szkolenia obejmujące takie tematy jak: przywództwo, autoprezentacja i komunikacja, projektowanie kariery oraz rozwój swoich mocnych stron. Indywidualną opiekę nad finalistkami roztoczą mentorki.

- Kobiet w życiu publicznym jest za mało. Żeby było nas więcej, musimy się wspierać i angażować. A przede wszystkim wspomagać młode aktywistki, budować kolejne pokolenie dziewczyn zaangażowanych. Dlatego wspieram program „Jestem liderką”. Są tu wspaniałe dziewczyny, którym się chce działać. Jeśli mogę im pomóc swoim doświadczeniem, czasem, rozmową, to dla mnie cenne doświadczenie, a dla nich, mam nadzieję, siła – mówi Barbara Nowacka, posłanka i jedna z mentorek.

Ela Raczkowska: „Nie od razu znalazłam swoją drogę”

W gronie mentorek jest także Hanna Hieronimczuk, ekspertka rynku finansowego i kapitałowego, która mówi, że konkurs „Jestem Liderką” to jedna z najlepszych inicjatyw mentoringowych w Europie.

- Dzięki perfekcyjnemu procesowi wyboru finalnych mentee oraz dopasowaniu par mentor - mentee pod pieczą Eli Raczkowskiej program cechuje wyjątkowa skuteczność działań wspierających. Dla programu „Jestem liderką” zawsze znajdę czas. Wyznaję zasadę „pay forward”. Otrzymałam z organizacji Vital Voices wiele wsparcia, więc teraz ja dzielę się tym, co posiadam: wiedzą, doświadczeniem, kontaktami biznesowymi, aby moje młodsze koleżanki miały szansę rozwijać się i zmieniać świat na lepszy dużo szybciej - mówi Hieronimczuk.

Matką chrzestną programu „Jestem liderką” jest Ela Raczkowska, która wymyśliła go, chcąc wspomóc dziewczyny szukające swojej ścieżki kariery.

- Marzyłam o takim projekcie odkąd rozpoczęłam pracę w Vital Voices. Dlaczego? Bo sama, będąc młodą dziewczyną, nie od razu odnalazłam swoją drogę życiową. Najpierw miałam zostać inżynierem, ale szybko zorientowałam się, że to nie jest zajęcie dla mnie. Wzięłam więc urlop dziekański, rozpoczęłam pracę w supermarkecie, a potem dostałam się na wymarzone studia, czyli na archeologię śródziemnomorską. Niestety szybko okazało się, że moje wyobrażenia o tym kierunku nauki były zupełnie inne niż rzeczywistość – mówi Raczkowska.

Mając w pamięci te doświadczenia, stara się, aby biorące udział w projekcie dziewczyny miały możliwość konfrontacji swoich marzeń z rzeczywistością.

- W miarę możliwości na mentorkę wybieram dla nich osobę reprezentującą taką dziedzinę, w której one widzą siebie w przyszłości, aby utwierdziły się w przekonaniu, czy rzeczywiście tego chcą. W ten sposób dostają szansę, by dowiedzieć się więcej o wybranej przez siebie drodze życiowej. Może to im pomóc uniknąć rozczarowań i zapobiec stracie czasu – wyjaśnia Raczkowska.

Omenaa Mensah: „Kompetencje kobiet są kluczowe”

Wśród ambasadorów wspierających czwartą edycję programu „Jestem liderką” są: Katarzyna Pakosińska, Jarosław Kuźniar, Anna Jurgaś, Odeta Moro, Olga Kozierowska, Joanna Talewicz-Kwiatkowska, Karolina Zapadka oraz Omenaa Mensah.

- Już drugi rok mam zaszczyt pełnić rolę ambasadorki projektu „Jestem liderką”. W minionej edycji byłam pod wrażeniem uczestniczek. Te młode kobiety już na etapie liceum mają nie tylko ambitne plany dotyczące własnych karier zawodowych, ale przede wszystkim swoją działalnością chcą zmieniać świat i czynić go lepszym. Wśród nich widzę wiele przyszłych liderek, które swoją charyzmą pociągną za sobą inne wspaniałe kobiety. Obserwując je, po raz kolejny przekonałam się, że kompetencje kobiet są bezcenne i kluczowe w zmieniającej się rzeczywistości. Być może za kilkanaście lat nie będziemy już mówić o świecie biznesu zdominowanym przez mężczyzn, a kobiety odegrają wiele kluczowych ról. Dlatego już dziś warto wspierać te młode dziewczynki. W moim odczuciu każda z nich ma potencjał, żeby w przyszłości zawojować świat – mówi Omenaa Mensah.

Konkurs „Jestem liderką” wpisuje się w wartości doceniane przez partnera programu BNP Paribas Bank Polska.

- To kolejna edycja, w której jako Bank BNP Paribas mamy zaszczyt pełnić rolę partnera. Motywowanie i inspirowanie młodych dziewczyn, dodawanie im odwagi oraz tworzenie zgranej społeczności wzajemnie wspierających się kobiet jest szczególnie ważne w obecnych czasach. Dzięki projektowi „Jestem liderką” uczennice mogą wcześnie zacząć rozwijać zdolności przywódcze i korzystać z wiedzy oraz doświadczenia kobiet, które sukces już odniosły. Promowanie kobiecego przywództwa jest szczególnie bliskie naszemu bankowi, o czym świadczy wspieranie liderek wewnątrz naszej organizacji, czy też wspieranie inicjatyw takich jak ta – mówi Izabela Tworzydło, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej, rzecznik prasowy w Banku BNP Paribas.

Czwartą edycję konkursu udało się zorganizować dzięki partnerom.

Partnerzy strategiczni: BNP Paribas Bank Polska, Microsoft, PWC, Santander Bank Polska

Partnerzy medialni: Chilli Zet, Forbes Women, ONET, Newsweek, Radio ZET, Wysokie Obcasy

Partnerzy wspierający: Dior, Fundacja Perspektywy, Grupa Pracuj, Hotel Intercontinental Warszawa, Instytut Humanites, Kirov.pl, Pracownia Gier, Sukces Pisany Szminką, Ambasada Izraela, Ambasada Kanady, Ambasada Nowej Zelandii, Ambasada Szwajcarii, Ambasada USA, Ambasada Węgier, Ambasada Niemiec

Szczegółowe informacje na temat konkursu „Jestem liderką” znajdują się na stronie: www.vitalvoices.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.