Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Geraldine Laybourne jest ikoną amerykańskich mediów. Wspólnie z Oprah Winfrey założyła Oxygen Media, firmę zajmującą się tworzeniem programów dla kobiet. Nic dziwnego, że młode kobiety aspirujące go roli liderek traktują ją jako wzór i chcą korzystać z jej rad. Geraldine nie miała czasu, by umawiać się z nimi w biurze. Proponowała im jednak, by dołączały do jej codziennego porannego spaceru. Wspólne przechadzki stały się wkrótce regularną praktyką, a Geraldine zainicjowała podobne wydarzenia w największych miastach USA. Ich patronem została organizacja Vital Voices Global Partnership. Inicjatywa szybko przekroczyła granice Stanów Zjednoczonych.

W Polsce Vital Voices Chapter zaprosił kobiety na inspirujący spacer po raz pierwszy już w 2012 roku.

Dotychczas spacery z mentorami odbywały się około 8 marca, wpisując się w obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet. W tym roku z uwagi na pandemię wydarzenie zostało przesunięte na 16 maja. Impreza ma się odbyć w warszawskich Łazienkach Królewskich, w całości na świeżym powietrzu.

Dwie godziny dla zmiany

W roli mentorów jak zwykle wystąpią przedstawiciele kadry zarządzającej - liderki i liderzy reprezentujący środowiska biznesowe oraz naukę, politykę, dyplomację i kulturę. Ich podopiecznymi – mentee – będą kobiety, których celem jest zyskanie wsparcia, inspiracji i motywacji do realizacji dalekosiężnych celów zawodowych, politycznych czy wynikających z pełnionych przez nie ról społecznych. Kobiety, które chcą zmieniać na lepsze świat i otaczającą je rzeczywistość, nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych.

- Idea Global Mentoring Walk opiera się na dwugodzinnym spacerze liderów z kobietami z całej Polski wyłonionymi podczas rekrutacji. Podczas przechadzki każdy lider wspiera swoją podopieczną. Panie mające przed sobą ważne decyzje zawodowe czy życiowe chcą się dowiedzieć, jak radzić sobie z wyzwaniami czy co zrobić, aby awansować. Dzielą się wątpliwościami z mentorami, pytają, czy są na właściwej drodze do zrealizowania marzeń. Te dyskusje często inspirują je do zmian. Znam wiele przykładów na to, że jeden spacer potrafił odmienić całe życie. Podczas spotkania dzieje się magia: buduje się relacja mentor - mentee, która często nie kończy się przy pożegnaniu po spacerze, a obie strony utrzymują regularny kontakt i kontynuują proces mentoringu we własnym zakresie - mówi Ela Raczkowska, CEO Vital Voices Poland.

Impuls do rozwoju

Moc przechadzek kobiet z mentorami i wynikających z nich korzyści zna z własnego doświadczenia Joanna Mosiej-Sitek, zastępczyni dyrektora wydawniczego „Gazety Wyborczej”.

- W Global Mentoring Walk brałam udział kilka razy. To wspaniała inicjatywa. Łączy kobiety, pozwala dzielić się pomysłami, poszukać rady, zobaczyć inną perspektywę. Niezależnie od tego, czy jest się mentee, czy mentorką, to relacja pełna inspiracji i wzajemnego uczenia. A jednocześnie okazja do szczerej rozmowy i szansa na skorzystanie z wiedzy i doświadczenia innych. Spacery sprzyjają generowaniu kreatywnych pomysłów, dlatego Vital Voices praktykują je długo przed tym, zanim stały się modne w Dolinie Krzemowej – mówi Joanna Mosiej-Sitek.

Podobne spostrzeżenia ma Magdalena Raszkowska-Kaczmarek reprezentująca Citi Handlowy w Warszawie, która miała okazję być zarówno mentee, jak i mentorką.

- Dla mnie coroczny Mentoring Walk organizowany przez Vital Voices Poland jest zawsze wyjątkowym wydarzeniem. Jego wielką zaletą jest uczestnictwo kobiet reprezentujących różne zawody, branże, ścieżki kariery i poglądy. Taka różnorodność daje zawsze wyjątkową możliwość poznania, zrozumienia i zaciekawienia światem innych kobiet. Takie spotkanie bardzo często bywa wspaniałym impulsem do rozwoju, źródłem nowych odkryć, pomysłów, autorefleksji, a nawet osobistego przebudzenia. Do tej pory noszę w sercu mój pierwszy mentoring walk ze wspaniałą mentorką Marzeną Mazur. Nigdy przedtem nie podejrzewałabym, że godzinny spacer z mentorką może mieć dla mnie takie znaczenie! Uważność mojej mentorki, pytania, spostrzeżenia miały dla mnie wyjątkowe znaczenie. Marzena dosłownie w parę minut wyrwała mnie z dotychczasowego schematu myślenia. Pamiętam, że wróciłam z naszego spaceru odmieniona, dojrzalsza i silniejsza - mówi Raszkowska-Kaczmarek.

Dobrane pary

Hasło polskiej edycji Global Mentoring Walk brzmi „Walk the Change”. Stworzyła je Monika Sońta, jedna z pierwszych uczestniczek spaceru. Inicjatorkami Global Mentoring Walk w Polsce były Daria Mejnartowicz oraz Agnieszka Anielska, które brały udział w programie Vital Voices Global Partnership w USA.

W ubiegłym roku w warszawskiej edycji spaceru wzięło udział aż 107 par mentoringowych, pieczołowicie dobranych przez Elę Raczkowską z Vital Voices Poland.

- Bardzo dużo energii wkładam w precyzyjne dopasowanie wszystkich par – mentor i mentee. Zależy mi, aby ich spotkanie było wyjątkowe, a przede wszystkim spełniło oczekiwania obu stron. Wtedy mentoring jest najbardziej skuteczny i wartościowy – mówi Raczkowska.

W gronie mentorów poprzedniej edycji znaleźli się m.in. Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki RP w latach 2012-15, Siti Nugraha Mauludiah, ambasador Indonezji w Polsce, Jarosław Kuźniar z Kuźniar Media, Mateusz Damięcki, aktor, Agnieszka Gozdyra z Polsatu, Joanna Horodyńska, stylistka, czy Ewa Krakowiak-Świątnicka z JP Morgan, oraz Katarzyna Majewska z Citi Handlowy.

Szansa na wymianę inspiracji

Tegoroczna odsłona spaceru w Łazienkach Królewskich odbędzie się m.in. dzięki wsparciu Santander Bank Polska S.A.

- W Santander Bank Polska koncentrujemy się na silnym, dojrzałym i opartym na zaufaniu przywództwie. Podejście to pozwala nam realizować ambitne cele i strategię w zmiennej i nieprzewidywalnej rzeczywistości. Od kilku lat angażujemy się w inicjatywy, które wzmacniają kompetencje przywódcze kobiet. Global Mentoring Walk jest doskonałą przestrzenią i jednocześnie szansą na wymianę doświadczeń i inspiracji liderskich, nawiązywanie relacji oraz budowanie sieci kontaktów. Wszystkie te aspekty mają wpływ na wzmocnienie lub tworzenie umiejętności przywódczych oraz realizację indywidualnych ambicji rozwojowych mentees - mówi Dorota Strojkowska, członkini zarządu pionu partnerstwa biznesowego w Santander Bank Polska.

Ideę wspólnych spacerów wspierają także Jolanta Kwaśniewska, Pierwsza Dama w latach 1995-2005, honorowa mentorka Vital Voices w Polsce, Urszula Dudziak, wokalistka jazzowa, oraz liczni przedstawiciele świata dyplomacji i kultury.

Właśnie rozpoczyna się rekrutacja do jubileuszowej odsłony wydarzenia Global Mentoring Walk 2021. Aplikacje można nadsyłać do 16 kwietnia. Informacje o zapisach znajdują się na stronie vitalvoices.pl.

Partnerzy 10 edycji Global Mentoring Walk w Polsce:

Partner Główny - Santander Bank Polska

Partner Strategiczny - Muzeum Łazienki Królewskie

Partnerzy Medialni: Chilli Zet, Forbes Women, Newsweek, Onet, Radio ZET, Wysokie Obcasy

Partnerzy Wspierający: Microsoft, Ambasada Izraela, Ambasada Kanady, Ambasada Nowej Zelandii, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Szwajcarii, Ambasada Węgier.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.