Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W poniedziałek władze Rybnika zadecydowały o zamknięciu do odwołania trzech tamtejszych szkół. To reakcja na pięć przypadków zarażenia koronawirusem w mieście. Placówki w najbliższych dniach mają zostać zdezynfekowane, jednak nie wiadomo, kiedy uczniowie wrócą na lekcje.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w całym kraju. Co mogą zrobić pracujący rodzice?

Koronawirus a zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, czyli zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia czy prowadzącym własną działalność gospodarczą. W dwóch ostatnich przypadkach zasiłek jest dobrowolny, dlatego zanim złożymy wniosek o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, upewnijmy się, czy go opłacamy.

UWAGA: prawo do zwolnienia z pracy oraz do zasiłku opiekuńczego w przypadku odwołania zajęć szkolnych przysługuje jedynie na dzieci do ósmego roku życia. 

Jak podaje Ministerstwo Rodziny:

"Zasiłek ten otrzymasz, jeśli jesteś zwolniony z wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem oraz jeśli:

- zamknięcie placówki było nieprzewidziane – dowiedziałeś się o tym w terminie nie dłuższym niż 7 dni przed zamknięciem placówki,

- nie ma innego członka rodziny, który może zapewnić opiekę dziecku,

- nie został wykorzystany limit 60 dni zasiłku opiekuńczego, przysługujących w roku kalendarzowym".

Co to oznacza w praktyce? Maksymalny okres pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym wynosi łącznie 60 dni, a wysokość świadczenia jest równa 80 proc. wynagrodzenia. 

"Innym członkiem rodziny", który może sprawować opiekę, są nie tylko dorośli, ale również rodzeństwo w wieku powyżej 14 lat.

Rodzice powinni zadbać o dowód, że zostali poinformowani o zamknięciu żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły nie wcześniej niż 7 dni przed zamknięciem. Tym dowodem może być np.:

- e-mail od dyrekcji konkretnej placówki,

- wiadomość przesłana poprzez oprogramowanie wspierające informatyzację procesów edukacyjnych (np. Librus),

- zdjęcie ogłoszenia z drzwi szkoły wraz z jego datą.

Rodzice zatrudnieni na etacie lub na podstawie umowy-zlecenia wniosek o przyznanie zasiłku składają u pracodawcy, a prowadzący działalność gospodarczą w najbliższej siedzibie ZUS.

Wzory oświadczenia i wniosku dostępne są na stronie ZUS.

Koronawirus: Jeśli nie zasiłek opiekuńczy, to co?

Zamknięcie szkoły lub przedszkola samo w sobie nie jest podstawą do nieprzychodzenia do pracy. Jeżeli nie spełniamy warunków uprawniających nas do skorzystania z zasiłku opiekuńczego, możemy:

- skorzystać z urlopu na żądanie (4 dni w ciągu roku)

- urlopu wypoczynkowego

- poprosić o możliwość pracy zdalnej

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.