Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niezależnie od stylistyki naszej jadalni, kuchni czy salonu, eksperci ds. aranżacji wnętrz wyróżniają kilka kryteriów, którymi należy kierować się przy wyborze idealnego stołu.

Po pierwsze – jakość wykonania. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, warto postawić na mebel wykonany z naturalnych materiałów, wśród których prym wiedzie lite drewno dębowe. Blat wykonany z tego surowca, zabezpieczony w procesie olejowania, nie tylko stwarza wrażenie wyjątkowo solidnego, ale też ma unikatowy charakter – wzory usłojenia różnią się bowiem w zależności od fragmentu wykorzystanego materiału. Uzupełnieniem tego efektu są również nogi mebla – w ramach kolekcji dębowych stołów dostępnych w Salonach Agata, wybrać można spośród oferty m.in. te z modnymi, metalowymi nogami, jak i nieco lżejszymi, drewnianymi, o rozmaitym designie. Warto pamiętać, że naturalne drewno jest przyjazne dla alergików – posiada właściwości zmniejszające osadzanie się kurzu.

Po drugie – rozmiar. To istotne kryterium nie tylko biorąc pod uwagę rozmiar pomieszczenia. Warto przygotowując się do świąt wielkanocnych rozważyć, ilu członków rodziny zasiądzie do świątecznych posiłków oraz jak często mamy przyjemność gościć w domu swoich bliskich i znajomych.

- Stoły o długości blatu dochodzącej do 200 cm dają prawdziwy komfort użytkowania w przypadku spotkań w większym gronie. Z łatwością zmieszczą się przy nich grupy 6-, 8-, a nawet 10-osobowe. Warto zapewnić sobie wygodę w tym zakresie – przekonują styliści wnętrz Salonów Agata.

Sprawdź, która z poniższych propozycji ekspertów spodoba ci się najbardziej?

Klasyka, która zawsze się broni

Proste kształty i solidny wygląd – tak w skrócie scharakteryzować można model stołu Fredi, wykonany w całości z naturalnego, dębowego drewna – zarówno blat, jak i masywne nogi stołu zostały pokryte dwoma warstwami oleju. Dzięki rozmiarowi blatu 180 x 85 cm, mebel z łatwością ugości nawet 8 osób.

Salony Agata, stół FrediSalony Agata, stół Fredi 

Rada eksperta: Pomimo klasycznej stylistyki stołu Fredi, z łatwością odmienisz jego charakter, np. dodając do niego krzesła z metalowymi nogami oraz czarną zastawę – uzyskasz w ten sposób pożądany, „cięższy", industrialny charakter aranżacji.

Odrobina zawsze modnej Skandynawii

Model stołu Doria eksperci Salonów Agata dedykują osobom kochającym skandynawski styl w domu. Lekka forma uzyskana została m.in. dzięki nieco smuklejszemu blatowi wykonanemu z dębowych desek o długości 160 cm – będzie idealny do nieco mniejszych jadalni czy salonów, a zasiądzie przy nim nawet 6 osób. Zgrabne wykończenie mebla zapewniają lżejsze nogi, również wykonane z naturalnego, dębowego drewna. 

Salony Agata, stół DoriaSalony Agata, stół Doria 

Rada eksperta: Stoły w skandynawskim stylu nie potrzebują wielu dekoracji. Niech króluje przy nich harmonijny minimalizm, który podkreśli szlachetność litego, olejowanego drewna.

 Loft na sto procent

Kwintesencja najświeższego trendu w domach Polaków to styl industrialny. Odpowiedzią na to upodobanie są stoły będące połączeniem litego drewna z metalowymi, masywnymi nogami. Wśród nich prym wiedzie model stołu Monti, w którym zastosowano podstawę w postaci czarnych, metalowych nóg o profilu „U" z umieszczonym na nich, masywnym blatem o wymiarach 200 x 100 cm. Ten stół będzie królem każdego przyjęcia – pomieści nawet 10 osób! Jego wyróżnikiem są też nieregularne, dłuższe krawędzie blatu (live edge), które dodatkowo wzmacniają naturalny efekt.

Salony Agata, stół MontiSalony Agata, stół Monti 

Rada eksperta: Jeśli wybrałeś stół Monti do swojego domu, nie zapomnij uzupełnić go innymi elementami o loftowym charakterze – krzesłami, a także dekoracjami w postaci wazonów w ciemnym kolorze czy metalowych pater.

W hołdzie miłośnikom designu

Stół Venetti, powstał z inspiracji loftową i skandynawską stylistyką – łączy ze sobą oryginalność czarnych, metalowych nóg, które jednak zyskały lżejszy i nieco bardziej nowoczesny charakter, także dzięki ich ukośnemu rozstawieniu. Mebel został zwieńczony lekkim, dębowym blatem z litych desek o długości 200 cm (pomieści nawet 10 osób). Ten model może się spodobać miłośnikom nowoczesnych aranżacji, którzy w meblach upatrują przede wszystkim oryginalnego designu.

Salony Agata, stół VenettiSalony Agata, stół Venetti 

Rada eksperta: Model Venetti znakomicie odnajdzie się w eklektycznym misz-maszu – baw się aranżacją z wykorzystaniem tego mebla, dodając do niego krzesła i zastawę w rozmaitej kolorystyce – zyskasz dzięki temu niesamowity efekt.
Po więcej inspiracji przy wyborze stołu idealnego warto zajrzeć do salonów stacjonarnych Agata oraz na www.agatameble.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.