Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co zrobić, by dziecko nie spędziło dwóch tygodni przed komputerem czy telewizorem? Na ratunek przychodzą nowoczesne gry planszowe!

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Dobra zabawa niezależnie od wieku – gry dla całej rodziny

Rodzinna zabawa z grami planszowymi ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala domownikom spędzić wspólnie czas offline, z pełnym skupieniem na innych osobach i tym, co się dzieje przy stole. Dzięki grom mamy okazję lepiej się poznać i jeszcze bardziej do siebie zbliżyć. Granice między pokoleniami się zacierają, poszczególni członkowie rodziny lepiej się integrują. A przy okazji obniża się nasz poziom stresu, bo mamy okazję choć na chwilę zapomnieć o wyzwaniach dnia codziennego.

Wsiąść do Pociągu: Europa – Rozwijanie europejskiej kolei

Jedną z ważnych cech gier rodzinnych jest skuteczne łączenie prostych zasad z neutralnymi tematami, dzięki czemu są tak uniwersalne. Świetnym przykładem będzie tutaj Wsiąść do Pociągu: Europa, czyli gra o wielkiej, kolejowej przygodzie. Uczestnicy zbierają karty przedstawiające wagony i używają ich by budować dworce, pokonywać tunele, wsiadać na promy i zajmować trasy kolejowe jak Europa długa i szeroka. To prosta i elegancka planszówka, której można nauczyć się w 5 minut. Zapewni dobrą zabawę całej rodzinie, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania uczestników.

Azul – Stwórz najpiękniejszą mozaikę

Do rodzinnej zabawy doskonale sprawdzą się wszelkie gry logiczne: dla dzieci będzie to okazja do ćwiczenia wyobraźni przestrzennej i planowania, a dla dorosłych cenny trening umysłowy. W grze Azul wraz z najbliższymi wcielisz się w artystów, którzy na zlecenie króla układają przepiękne, misterne mozaiki na ścianach pałacu w Évorze. Każde z Was będzie tworzyło swój własny fragment układanki przy użyciu elementów dostępnych u wspólnych dostawców. Zwycięży osoba, której uda się jak najefektywniej zapełnić dostępną przestrzeń. W tym celu musicie nie tylko strategicznie dobierać kafelki, ale też trafnie planować kolejne ruchy.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Cortex – Siłownia dla umysłu

Bardzo uniwersalne są też dynamiczne gry karciane, oferujące doskonałą, angażującą zabawę przy minimalnej liczbie zasad. Jeśli chcesz pobudzić mózgi domowników do intensywnej pracy, wybierz Cortex! Ta niepozorna gra kryje aż 8 rodzajów wyzwań umysłowych takich jak labirynty, puzzle czy zapamiętywanki, które rozwiązujemy na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy". W każdej rundzie na stole pojawia się karta z zadaniem. Osoba, która je rozwiąże, przykrywa kartę ręką i podaje odpowiedź, zdobywając w ten sposób cenne punkty.

KLASK – Pojedynek z magnesami

Jednak gry planszowe to nie tylko karty i pionki! Szukając odpowiedniej zabawy dla całej rodziny, warto zwrócić uwagę na wszystkie nieszablonowe rozwiązania, takie jak KLASK. To wyjątkowa, ekscytująca i jedyna w swoim rodzaju gra, którą rozgrywamy na specjalnej planszy z użyciem magnesów. Podczas zabawy mamy jeden cel: umieścić kulkę w bramce przeciwnika! Każdy z graczy dysponuje własnym młoteczkiem, którym steruje spod planszy za pomocą specjalnego magnesu. W ten sposób przepychamy kulkę aż do zdobycia punktu, starając się ominąć zastawione wokół pułapki.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

W grupie raźniej – gry do zabawy z rówieśnikami

Gry planszowe świetnie sprawdzą się również wtedy, gdy dzieci spędzają czas we własnym gronie i potrzebują jakiejś angażującej zabawy. Niezależnie czy sami mamy w domu kilkoro maluchów, czy też naszą pociechę odwiedzają rówieśnicy, dobrze dobrana planszówka może okazać się idealnym rozwiązaniem. Wiele z nowoczesnych gier jest zaprojektowanych tak, że dzieci mogą korzystać z nich same, przy minimalnym nakładzie naszej uwagi. Wystarczy raz objaśnić im zasady i czasem pozostawać w pobliżu, żeby udzielić ewentualnych wskazówek.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Dobble – Kultowa gra dla małych i dużych

Jedną z najbardziej oczywistych, a jednocześnie najlepszych propozycji do rówieśniczych zabaw są oczywiście popularne Dobble. Ta karcianka z charakterystycznymi, okrągłymi kartami, potrafi wciągnąć na długie godziny, zwłaszcza że instrukcja opisuje aż 5 trybów gry opartych o ćwiczenie refleksu i spostrzegawczości. W każdym z nich podstawowy mechanizm jest ten sam: naszym zadaniem jest szukanie na kartach par identycznych symboli, które musimy głośno nazwać, zanim zrobią to przeciwnicy. Czasem będziemy starali się zebrać jak najwięcej kart ze stosu, innym razem będziemy próbowali jak najszybciej pozbyć się tych, które otrzymaliśmy. W każdym wypadku czeka nas mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy!

Kroniki zamku AvelKroniki zamku Avel 

Kroniki zamku Avel – Uratuj magiczną krainę

Któż z nas nie marzył kiedyś, by odwiedzać fantastyczne światy i stać się bohaterem niezwykłej opowieści? W Kronikach zamku Avel mamy ku temu okazję! W tej opartej na współpracy grze przygodowej wcielamy się w postacie, które spróbują uratować za uratowanie magicznej krainy. Podczas rozgrywki stworzymy własne postacie o unikalnych imionach i specjalnym ekwipunku, a następnie będziemy odkrywać świat, poruszając się po modułowej planszy. W czasie podróży napotkamy wiele niebezpieczeństw, z którymi będzie trzeba walczyć, a każde zwycięstwo przyniesie nam określoną nagrodę: nową broń, zbroję, eliksiry i złoto, które pozwolą nam przygotować się do finałowego starcia.

Kroniki zamku AvelKroniki zamku Avel 

Gra w kotka i pyszczek – Pojedynek na kocie łapki

Aby mieć pewność, że gra będzie atrakcyjna i angażująca dla najmłodszych, warto postawić na coś dynamicznego i zabawnego, jak na przykład Gra w kotka i pyszczek. To zwariowany, dwuosobowy pojedynek, w którym używamy magnetycznych kocich łapek, by strzelać do siebie plastikowymi piłkami. No, może niekoniecznie chcemy trafić w przeciwnika – wystarczy, że wszystkie żółte piłeczki jak najszybciej znajdą się po jego stronie. Co więcej, gra nie sprowadza się jedynie do bezmyślnego machania ręką! Rozgrywka wymaga od nas adaptacji swojej strategii, aby nie pozwolić się wyprzedzić przeciwnikowi. Jest też niezwykle interesująca nawet gdy jesteśmy tylko obserwatorem.

 

Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż – Wyprawa po Europie

Do samodzielnej zabawy w gronie rówieśników świetnie sprawdzą się też uproszczone wersje najpopularniejszych gier rodzinnych, takie jak Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż. Tutaj również budujemy trasy kolejowe na mapie Europy, jednak wszystkie elementy zostały dopasowane do potrzeb najmłodszych graczy: karty dobieramy losowo, wagoniki są większe, odcinki na planszy krótsze, a karty biletów nie umiejętności czytania, bo każde z miast reprezentowane jest obrazkiem. W ten sposób mamy do czynienia ze świetnym wprowadzeniem w świat bardziej rozbudowanych planszówek, które jednocześnie nie przytłacza małych graczy.

Samodzielne wyzwania – gry jednoosobowe

No dobrze, a co z tą częścią czasu, które dziecko musi spędzić samo, podczas gdy my zajmujemy się codziennymi obowiązkami? Zamiast iść na łatwiznę, na kilka godzin włączając kanał z bajkami w telewizji, warto zaproponować swoim pociechom ciekawe wyzwania, które skutecznie je zaangażują, a przy okazji pobudzą ich umysły do działania. Wśród gier planszowych nie brakuje takich, z którymi można się bawić samodzielnie, a prym w tej kategorii wiodą niebanalne łamigłówki.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Hay Stax – Zapakuj oborę do pełna

W domu, w podróży czy w plenerze, poręczna łamigłówka może okazać się najskuteczniejszym orężem w walce z nudą. Hay Stax to koronny przykład takiej prostej zabawy. Naszym zadaniem jest poukładanie wskazanych na karcie zwierząt na ograniczonej przestrzeni w taki sposób, żeby dla wszystkich starczyło miejsca. Zestaw zawiera 9 uroczych zwierząt gospodarskich o różnych kształtach i rozmiarach, a także 36 układanek wraz z rozwiązaniami, podzielonych na różne poziomy trudności.

Hay StaxHay Stax 

Logiquest: Shadow Glyphs – Co się kryje w cieniu?

Wiele nowoczesnych łamigłówek wykorzystuje interesujące mechanizmy, zmuszając graczy do nieszablonowego myślenia. Weźmy na przykład Logiquest: Shadow Glyphs oparte na grze świateł i cieni. W tej przygodowej grze logicznej układamy bloki, tworząc cienie pasujące do wzorów na kartach zadań. Każda karta zadania pokazuje namalowany obrys lub wzór na ścianie wewnątrz starożytnej świątyni i leżące w pobliżu bloki. Gdy światło wpada do świątyni przez małe otwory, oświetla każdy ze wzorów. Jeśli bloki rzucą cień odpowiadający dokładnemu kształtowi wzoru, łamigłówka zostanie rozwiązana.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

BrainBox - Świat – Skuteczna nauka geografii

Czy dobra zabawa może się łączyć z poszerzeniem naszej wiedzy o świecie? Oczywiście że tak! Wystarczy angażujący mechanizm i dobre podstawy merytoryczne. Dzięki grze BrainBox - Świat flagi, mapy, stolice i symbole poszczególnych państw przestaną być zagadką. Mechanizm gry jest bardzo prosty: każda karta to obrazek, któremu musimy się przyjrzeć, przez określony czas, by zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Następnie odwracamy kartę na drugą stronę i losujemy jedno z pytań, na które musimy odpowiedzieć. Na 55 kartach znajdziesz informacje o najważniejszych krajach.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Kotobirynt – Na ratunek zwierzakom!

W zabawach jednoosobowych ciekawy temat jest równie ważny, jak dobry mechanizm. Czy któryś maluch będzie w stanie oprzeć się pomaganiu bezdomnym kociakom? Kotobirynt to gra logiczna, w której zadaniem uczestników jest tak poprzestawiać sieć kanałów, by utworzyć nieprzerwaną drogę od kota do właściciela. Na stole rozkładamy 16 kart kanałów, które możemy podmieniać, przesuwać i obracać. W trybie solo zależy nam na osiągnięciu celu w jak najmniejszej liczbie ruchów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.