Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Imponujące portfolio

Patrząc na twórczość i osiągnięcia urodzonego w 1958 roku Knighta, trudno wyobrazić sobie, że miał zostać lekarzem. Fotografią zajął się w latach 80. W 1982 roku, jeszcze podczas studiów w Bournemouth and Poole College of Art and Design, opublikował swoją pierwszą książkę Skinheads. Jego prace przykuły uwagę w i-D, którego redaktor zaproponował Knightowi wykonanie serii portretów. Potem, w 1986 roku, młody fotograf współtworzył już katalog dla Yohji Yamamoto.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Knight tworzył kampanie reklamowe dla czołowych projektantów mody i fotografował topowe modelki. Wśród jego klientów byli m.in. John Galliano, Alexander McQueen, Lancôme, Yves Saint Laurent, Dior, Tom Ford, Levi Strauss, Calvin Klein czy Swarovski. Fotografia, choć stanowi podstawę jego twórczości, nie jest jedyną formą jego zawodowej aktywności. Knight ma też na koncie nagrody za pracę redakcyjną dla kultowych czasopism, takich jak „Voque", „The Face", „AnOther" czy „Dazed & Confused". W 2001 roku wykroczył również poza tworzenie okładek płyt i wyprodukował swój pierwszy teledysk dla Björk.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Ze sztuką mu po drodze

Potwierdzeniem talentu Knighta są również jego książki. Oprócz wspomnianej już pracy Skinhead, będącej fotograficzną prezentacją kultury skinheadów, opublikował także Nicknight, Nick Knight oraz Flora. Wiele jego prac było też wystawianych w instytucjach na całym świecie, np. w Victoria and Albert Museum, Hayward Gallery, Musée des Arts Décoratifs, Christophe Guye Galerie, Saatchi Gallery, The Photographers' Gallery czy The Metropolitan Museum of Art. W latach 90. współtworzył natomiast stałą wystawę Plant Power dla Natural History Museum w Londynie, a w latach 2019-2020 w Oksfordzie zaprezentował wystawę martwej natury zatytułowaną Roses. W roku 2022 uhonorowano go nagrodą Master of Photography Prize przyznawaną przez Photo London.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Jako artysta wszechstronny Nick Knight przyjmuje różne zawodowe wyzwania. Jednym z nich była współpraca z Rodziną Królewską w zamku Windsor. W 2016 roku fotograf miał zaszczyt wykonać nowoczesny portret przedstawiający królową Elżbietę II z jej synem oraz następcą tronu, księciem Karolem.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Wizjoner i inspirator

Nick Knight należy do czołówki fotografów mody, ale jest zdecydowanie kimś więcej. To ceniony artysta, którego talent i pasja znajdują odzwierciedlenie w wielu innych dziedzinach. Brytyjczyk zasłynął w branży z zamiłowania do eksperymentów, ciągłego rozwijania własnego rzemiosła oraz przesuwania jego granic. Nie boi się budzić kontrowersje i podważać klasyczne definicje piękna. Za pośrednictwem obiektywu przełamuje stereotypy, a jego prace – tworzone często z udziałem znanych osobistości ze świata filmu, kultury czy słowa pisanego – cechuje unikalny, wizjonerski charakter.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

To właśnie ciągłe dążenie do nowości skłoniło Knighta do założenia filmowej platformy o modzie SHOWstudio.com. Zainicjowana w 2000 roku witryna okazała się przełomem w branży, a sam Knight stał się pionierem w wykorzystaniu filmu jako medium służącego prezentacji mody. Dziś SHOWstudio.com to kluczowe miejsce na mapie internetu związane z branżą modową.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Twórczość budząca emocje

Gdy Knight staje za obiektywem aparatu fotograficznego lub kamery, można być pewnym, że jego dzieło przedstawi rzeczywistość w zupełnie nietypowy sposób. Zamysły artysty wymykają się wszelkim dotychczasowym normom estetycznym oraz technologicznym – właśnie w ten sposób powstają charakterystyczne dla Knighta, przesuwające granice fotografie, firmy modowe czy artystyczne dokumenty.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Do najbardziej zapadających w pamięć projektów fotografa należą te stworzone z Alexandrem McQueenem. Jednym z nich była sesja zdjęciowa projektanta, na której wisi on w celi na łańcuchach z wbitymi w ciało hakami, innym – portret Anioł stworzony z larw much, zaprezentowany w awiniońskim kościele. Duet Knight i McQueen jako pierwszy na świecie przygotował też pokaz mody transmitowany na żywo przez internet. Artyści stworzyli nie tylko zapierający dech show, ale także zapoczątkowali nową erę transmisji online, dzięki którym pokazy mody mogą być oglądane na żywo przez miliony ludzi na całym świecie.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Jednym z najnowszych nowatorskich projektów Nicka Knighta jest natomiast kampania reklamowa dla BMW z okazji premiery elektrycznej limuzyny i7. Tych dwoje – Knighta i BMW – połączyła idea forwardyzmu, zgodnie z którą do tworzenia lepszej przyszłości niezbędne jest ciągłe kwestionowanie oraz podważanie przyjętych norm, co z kolei pozwala na zyskiwanie nowych doświadczeń. Forwardyzm odrzuca przeszłość, zamiast tego skupiając się na lepszym jutrze. Przewrotne, fantazyjne, odważne zdjęcia fotografa zmuszają do refleksji, zapraszają do innego świata, w którym to, co stare, nie istnieje. Knight za pośrednictwem obiektywu, odwróconych kolorów oraz gry świateł przedstawia samochód w zupełnie nowym świetle i zaprasza do wkroczenia w świat zaawansowanych technologii oraz nieznanego dotąd luksusu.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Niepokorny artystyczny charakter odrzucający schematy i uznane kanony zawiódł Nicka Knighta na zawodowy szczyt. Mimo ogromnego sukcesu i rozpoznawalności fotograf prowadzi rodzinne życie u boku żony i dzieci na obrzeżach Londynu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.