Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szalejąca inflacja przy nisko oprocentowanych lokatach każe szukać nowych form ochrony oszczędności. Nie bez powodu wielu inwestorów spogląda na rynek nieruchomości. Ostatnie lata pokazały, że jest to atrakcyjna przystań. Ceny nieruchomości stale rosną i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Zyskiwanie na wartości w czasie to jednak tylko jeden z elementów takiej inwestycji. Nieruchomości można wynajmować, czerpiąc bieżące zyski, można też traktować je jako drugi dom i spędzać w nich wakacje, zwłaszcza jeśli na inwestycje wybierze się ciekawą lokalizację.

TriveeTrivee 

trivee.com/en/
Nic więc dziwnego, że z roku na roku, rosnącą popularnością cieszą się nieruchomości za granicą. W czołówce znajduje się Hiszpania. Duża ilość słonecznych dni w roku, możliwość wypoczynku nad morzem, atrakcyjny próg wejścia oraz dobra komunikacja z Polską, sprawiają, że inwestorzy chętnie spoglądają w jej stronę. Na popularności zyskuje hiszpański region Costa Blanca.

Białe Wybrzeże

Costa Blanca bywa nazywana Białym Wybrzeżem. Nieprzypadkowo. Ta nazwa wzięła się od bielonych domów, białego piasku okolicznych plaż oraz rosnącego tu migdałowca, który zakwita białymi kwiatami. Costa Blanca znajduje się w prowincji Alicante. Swoim zasięgiem obejmuje część wybrzeża Morza Śródziemnego i dzieli się na Wysokie Wybrzeże, znajdujące się na północy oraz Dolne Wybrzeże, na południu. To region przyciągający słońcem. Świeci ono średnio aż 282 dni w roku. Najlepiej korzystać z niego na rozległych, rozciągających się na długości ponad 200 km szerokich plażach. Te uznawane są za jedne z najczystszych i najbezpieczniejszych w Europie, o czym świadczy liczba rokrocznie przyznawanych im Błękitnych Flag. Na 2022 roku oznaczono nimi aż 74 plaże, co w stosunku do 729 przyznanych w całej Hiszpanii, daje imponujący wynik.

Bliskość natury

Punkt widokowy na Falzia JaveaPunkt widokowy na Falzia Javea 

Możliwość błogiego wypoczywania na czystych białych piaskach i w wodach ciepłego Morza Śródziemnego to nie jedyne walory Costa Blanca. To region, w którym dużą uwagę przykłada się do troski o naturę. Znajduje się tutaj kilka parków przyrody, w tym Rezerwat Marina De Tabarca, pierwszy morski rezerwat w Hiszpanii. Chroni znajdujące się tutaj, najbujniejsze w całym kraju, łąki posidonia. Białe Wybrzeże to też schronienie dla zagrożonych gatunków ptaków. Można je podziwiać m.in. w Parku Naturalnym El Hondo, jednym z najważniejszych mokradeł wybrzeża Morza Śródziemnego lub w Parku Naturalnym Las Lagunas De La Mata – Torrevieja. W tym ostatnim o niezapomniane wrażenia dba słona laguna, która czasami przybiera różowy kolor. W mieście Elche czeka natomiast największy gaj palmowy w Europie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bogactwo kultury

AlteaAltea 

Costa Blanca to wybrzeże, które dostarcza też wielu kulturalnych wrażeń. Miasta i miasteczka regionu skrywają przepiękne starówki, zaprojektowane przed wiekami przez zamieszkujące te tereny Arabów. Ukrywają zamki, pałace, dwory i niesamowite widoki. Po te warto wybrać się do Guadalest. To jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Hiszpanii, położone na klifie. W śródziemnomorski klimat wprawia natomiast urokliwe Polop de la Marina, zlokalizowane na szczycie góry. Bogactwem kultury przepełnione jest miasto Alicante. Na odwiedzających czeka tu Muzeum Archeologiczne (MARQ) oraz Zamek Santa Bárbara. Z tej twierdzy rozciąga się piękna panorama na miasto i port. Nie można nie wspomnieć o Mubag, muzeum, które gromadzi obrazy hiszpańskich artystów od XVI do XIX wieku oraz o MACA, muzeum, które posiada olbrzymią kolekcję dzieł najbardziej wpływowych artystów XX wieku, jak Picasso czy Joan Miró. Na całym Białym Wybrzeżu trafia się na wiele perełek: muzeów czekolady, tajemnic czy ognisk. Każdy znajdzie coś dla siebie.

CampelloCampello 

Śródziemnomorska kuchnia i regionalne wino

Wypoczynek w Costa Blanca świetnie smakuje i to dosłownie. Kuchnia regionu oparta jest o świeże owoce morza oraz regionalnie uprawiane owoce i warzywa. O gusta dbają licznie zlokalizowane tu restauracje, w tym te z gwiazdkami Michelin. Białe Wybrzeże jest ich prawdziwą skarbnicą. Znajduje się ich tu aż 11. Apetyt podsycają wina. Różnorodność klimatów na tym obszarze dała początek winogronom o bardzo różnym charakterze, takim jak Muscat, Monastrell lub Grenache, co sprawia, że wybór trunków jest naprawdę szeroki.  

Lot bezpośrednio z Polski

Wyspa Portichol JaveaWyspa Portichol Javea 

W Costa Blanca łatwo się zakochać. To region, w którym przykłada się dużą troskę do bezpieczeństwa. Zresztą Hiszpania od lat uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych krajów w Unii Europejskiej. Pod względem inwestycyjnym, jest też dobrze skomunikowana. Z Polski najszybciej i najłatwiej odbyć podróż samolotem. Bezpośrednie loty na lotnisko Elche-Alicante odbywają się z Gdańska, Krakowa, Warszawy, Poznania i Wrocławia. Lotnisko Elche-Alicante jest piątym w Hiszpanii pod względem liczby pasażerów, przyjmując ponad 13 milionów podróżnych rocznie. Znajduje się kilka kilometrów od Elche i Alicante, posiada połączenie autobusowe do miast Benidorm, Calpe i Torrevieja. Na Białe Wybrzeże można dostać się także drogą lądową, jadąc autostradami: AP-7 San Juan - Walencja, A-31 Alicante-Albacete-Madryt czy Centalną - A7 Alicante-Alcoy-Walencja.

Drugi dom

MPCMPC 

mpc-group.es/es/en
Costa Blanca ze względu na piękne krajobrazy, różnorodne możliwości spędzania czasu wolnego, a przede wszystkim słoneczną pogodę, jest świetnym miejscem na dłuższe, wakacyjne pobyty, dlatego przyciąga inwestorów, którzy zainteresowani są zakupem tutaj drugiego domu. Nieruchomość można wykorzystywać wyłącznie na własne cele lub dzielić się nią z innymi, czerpiąc zyski z najmu. Turystów chętnych na pobyty na Białym Wybrzeżu z każdym rokiem przybywa.

SomiumSomium 

somium.com/en
O ciekawe oferty inwestycyjne dbają deweloperzy, którzy wprowadzają na rynek domy, apartamenty czy lokale typu bungalow. Opcja nabycia domu czy apartamentu w nowym budownictwie jest znacznie prostsza i z punktu widzenia inwestycji generuje lepsze perspektywy niż nieruchomości z rynku wtórnego. Nowe budownictwo jest dostosowane do najnowszych europejskich wymogów regulacyjnych, odchodzi więc konieczność dokonywania jakichkolwiek korekt, choćby w zakresie oszczędności energii.

TM Grupo InmobiliarioTM Grupo Inmobiliario 

tmgrupoinmobiliario.com
Chcąc mieć pewność, że korzysta się z usług sprawdzonego dewelopera, warto sprawdzić, czy należy do Provia. To Stowarzyszenie Deweloperów Nieruchomości z Prowincji Alicante, które czuwa nad jakością, bezpieczeństwem powstających inwestycji, ale też nad tym, by firmy działały zgodnie z obowiązującymi przepisami i wykazywały się najwyższym standardem. Firmy stowarzyszone w Provia są związane przestrzeganiem Kodeksu Etyki, który zobowiązuje je do oferowania swoim klientom najlepszych usług, materiałów najwyższej jakości oraz pełnych gwarancji i bezpieczeństwa prawnego. Wielu deweloperów oferuje strony internetowe w języku polskim, a także umożliwia obsługę klientów w naszym języku. Wśród nich są firmy: Vapf, TM Grupo Inmobiliario, Euromarina, Somium, MPC Group, Maisa y czy Trivée. To znacznie ułatwia poszukiwanie wymarzonego lokum.

EuromarinaEuromarina 

euromarina.com/pl
Sam zakup nieruchomości w Hiszpanii nie jest skomplikowany. Procedury są przejrzyste, a prawo stabilne. Przed przystąpieniem do transakcji, należy posiadać numer identyfikacji obcokrajowców NIE oraz konto bankowe. W trakcie zakupu domu za granicą przydatne może okazać się skorzystanie z profesjonalnej porady wyspecjalizowanego prawnika. Tego rodzaju profesjonaliści czuwają nad interesami swoich klientów i informują ich o wszelkich aspektach prawnych, które zwykle są im obce. Podobnie jak w Polsce, transakcję kupna nieruchomości zamyka podpisanie aktu notarialnego u notariusza.

MaisaMaisa 

maisa.es/en

Ile kosztuje nieruchomość na Costa Blanca?

Oferta domów i apartamentów na Białym Wybrzeżu jest różnorodna. Można zostać właścicielem nieruchomości zlokalizowanej tuż przy plaży lub w głębi miast. Wszystko zależy od oczekiwań i zasobności portfela. W zależności od miasta i lokalizacji oraz rodzaju nieruchomości, ceny zaczynają się od ok. 200 tys. euro (460 tys. zł), a górną granice wyznacza tylko wyobraźnia kupującego. Cena wyjściowa rzędu około pół miliona złotych, czyli wartości dwupokojowego mieszkania w Warszawie, sprawia, że nieruchomości za granicą stają się ciekawą alternatywą dla inwestycji krajowych. Pamiętać jednak należy, że oprócz ceny zakupu, doliczyć trzeba podatek, jaki trzeba zapłacić od zawarcia transakcji. W trakcie użytkowania mieszkania czy domu, opłaca się także podatek od nieruchomości oraz ponosi koszty mediów i ewentualnie koszty przynależności do wspólnoty mieszkaniowej, podobnie jak w Polsce.

VapfVapf 

vapf.com
Kupno nieruchomości w hiszpańskiej Costa Blanca to nie tylko dobra inwestycja na przyszłość – ceny rosną tu sukcesywnie, to możliwość spędzania wakacji wśród pięknej przyrody, ciepłych piasków, przejrzystego morza i wyśmienitego jedzenia, okraszonego regionalnym winem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.