Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Po co Ci emocje?" - pyta Pan w najnowszej książce. Na co dzień w ogóle się nad tym nie zastanawiamy. Są, bo są. Dlaczego warto zadać sobie to pytanie?

Dr Leon Windscheid: Uczucia są ludzkie. Posiadanie uczuć jest kluczową kompetencją, jaką posiadamy jako ludzkość. Możemy zrozumieć otaczający nas świat tylko wtedy, gdy zrozumiemy, co uczucia chcą nam pokazać. Jakiekolwiek emocje przychodzą nam do głowy, musimy je rozpoznać i zrozumieć, wtedy dopiero możemy z nich korzystać. Porównuję to do sytuacji na drodze. Gdy jedziemy samochodem napotykamy znaki, które ostrzegają nas np. przed zwierzętami, które mogą wbiec na jezdnię, są też znaki ostrzegające przed nadmierną prędkością czy przed zbliżaniem się do przejścia dla pieszych. To samo dotyczy naszych uczuć. Czasami czujemy się smutni z powodu straty, jaką ponieśliśmy czy z powodu doświadczeń np. związanych z pandemią. Te uczucia mówią, żebyśmy zwolnili. Jeśli o nie nie zadbamy i nie rozpoznamy ich, będziemy żyli wbrew sobie. To jest problematyczne, może wywołać wiele negatywnych skutków psychologicznych. Ale próba odepchnięcia negatywnych uczuć, niewłaściwe ich rozpoznanie, powoduje pogłębianie problemów, ich kumulację.

embed

Materiał promocyjny Partnera

Żyjemy w niełatwych czasach. Czasach, w których jesteśmy poddawani presji, chcemy spełniać się zawodowo i prywatnie. Ale też czasach bardzo zmiennych. Czy zauważa Pan w swojej codziennej praktyce, że ludzie mają coraz większy problem z radzeniem sobie z emocjami?

Zauważam, że w ostatnich dwóch latach niepokój i presja bardzo wzrosły. I nadal rosną, szczególnie teraz, w obliczu wojny w Ukrainie. To dla wielu ludzi już za dużo. Ale musimy pamiętać, że ludzkość została stworzona do tego, by przetrwać nawet największe kryzysy. W historii doświadczaliśmy, jako ludzkość, kryzysów wiele razy. Trochę o tym zapomnieliśmy. Wykreowaliśmy świat, w którym wszyscy powinniśmy być szczęśliwi, uśmiechnięci. Ludzie, jak ja, a mam 33 lata, nigdy nie doświadczyli prawdziwego kryzysu. Nigdy nie doświadczyłem wojny, nigdy nie byłem w sytuacji, że zabrakło mi jedzenia. Teraz jestem świadkiem wojny. Moja głowa mówi: powinieneś czuć się dobrze, myśleć pozytywnie, uśmiechać się, życie powinno być miłe i przyjemne. Ale tak nie jest. Żyjemy w trudnych i wymagających czasach. Najważniejsze jest, by zaakceptować, że negatywne emocje są częścią naszego życia.

Tymczasem emocje traktujemy po macoszemu. Nie analizujemy ich. Nie badamy przyczyny złości, gniewu, lęku. Powinniśmy to robić?

Pamięta Pani piłki plażowe, którymi bawiliśmy się jako dzieci np. w basenach? Używam takiej metafory. Wszyscy znajdujemy się w jeziorze i trzymamy te piłki w rękach. Wielu z nas próbuje umieścić piłkę pod powierzchnią wody, wepchnąć ją głęboko, by nikt inny jej nie zobaczył. To są nasze emocje. To jest nasz wstyd, poczucie winy, złość. Jeśli położymy piłki na wodzie to, jak pamiętamy z naszego dzieciństwa, im bardziej chcemy je wepchnąć pod wodę, tym większej siły nacisku musimy użyć. Tak samo dzieje się w naszej głowie. Im bardziej staramy się odepchnąć negatywne emocje, tym bardziej rosną, stają się „cięższe".

embed

Materiał promocyjny Partnera

Książkę zaczyna Pan od opisu wybuchu własnych emocji. Płacze Pan po wysłuchaniu historii rozmówców, którzy doświadczyli przemocy. Sam Pan mówi, że nie powinien tego robić. Czy wciąż obawiamy się okazywać emocje, dawać im upust?

Myślę, że dotyczy to zwłaszcza mężczyzn. Mówi się, że chłopcy powinni być silni, powinni panować nad emocjami i mieć je zawsze pod kontrolą. Dziewczynki traktuje się zupełnie inaczej. Ale z kolei bycie bardzo „emocjonalnymi" nie jest dobrze widziane w pracy czy szkole. Myślę, że wielu z nas tego doświadcza. Sam to czuję: płaczesz, a jesteś mężczyzną? Jest to traktowane jako słabość. Jednocześnie wszyscy wiemy, że każdy, także mężczyźni, czasem płaczą, mają dość. Najważniejsze to rozmawiać o tym, dzielić się emocjami. Nie jesteśmy sami. Jeśli porozmawiamy o tym, co czujemy z przyjaciółmi czy kimś innym, komu ufamy, znajdziemy wsparcie. Okaże się, że będziemy zrozumiani, bo wiele ludzi przeżywa podobne rozterki.    

embed

Materiał promocyjny Partnera

W książce pisze Pan o gniewie, lęku jako emocjach ważnych w naszym życiu. Często je odrzucamy, walczymy z nimi. Nie powinniśmy tego robić?

Weźmy na przykład lęk. Wielu z nas traktuje lęk jako coś, co nas kontroluje, paraliżuje, zatrzymuje. Jeśli tak myślimy o lęku, to pocimy się przed wystąpieniami publicznymi, mamy obawy przed rozmową z szefem. Wtedy niepokój jest czymś negatywnym, destruktywnym i nie pomaga. Ale jeśli zmienimy perspektywę i uznamy, że lęk jest czymś, co pomaga przetrwać w niebezpieczeństwie, wtedy, nagle dodaje energii, pomaga przezwyciężyć wyzwania. Zmiana optyki pozwala przekuć niepokój w sukces: być lepszym mówcą na scenie, lepszym w testach. Oczywiście nadal jest to nieprzyjemne uczucie, niekomfortowe, ale pozwala zrozumieć, że w negatywnych emocjach także tkwi siła.

Pana najnowsza książka w pełni poświęcona jest emocjom. Komu by ją Pan polecił?

Książka jest dla wszystkich ludzi, którzy chcieliby dowiedzieć się, że jest inna droga. Wielu z nas zmaga się z dużą presją społeczną. Dotyczy to zwłaszcza kobiet. Muszą dobrze wyglądać, być najlepszymi mami i jednocześnie dobrymi w łóżku. To czasem za dużo. Zrozumienie, jak ważne są nasze uczucia, nasze emocje, może zmienić sposób, w jaki patrzymy na siebie. Jeśli interesuje nas nowy sposób postrzegania siebie, nowy sposób, w jaki możemy siebie sobie wyobrazić, to myślę, że warto po książkę sięgnąć. Jeśli uważamy, że w naszym życiu wszystko jest w porządku i nie chcemy nic zmieniać, zdobędziemy dzięki niej kilka ciekawych spojrzeń, które mogą wpłyną na nasze życie.

embed

Materiał promocyjny Partnera
Dr Leon Windscheid (ur. 1988) jest doktorem psychologii, przedsiębiorcą oraz autorem bestsellerowych książek. Wraz z czołowymi naukowcami z całego świata opublikował badania na temat kobiet na kierowniczych stanowiskach. Przemawia na Tedx Talks, publikuje artykuły w uznanych czasopismach naukowych. Jest też częstym gościem talk showów oraz prowadzi podcasty, które mają miliony słuchaczy Windscheid.
Przeczytaj darmowy fragment

embed

Materiał promocyjny Partnera

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.