Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mówi się, że oczy to zwierciadło duszy. Niestety jest to również bardzo wrażliwa okolica, skłonna do podrażnień. Nieodpowiednio pielęgnowana skóra staje się sucha i występuje obrzęk. Jak odpowiednio zadbać o podrażnioną skórę wokół oczu, którą dotknęła reakcja alergiczna i suchość?

Czy wiesz, że skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza od skóry w pozostałych okolicach twarzy? Dla porównania – skóra na policzkach ma ok. 2 mm grubości, a ta w okolicach oczu tylko 0,33-0,36 mm. Ta różnica powoduje, że jest o wiele bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne i wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Sytuacji nie pomaga mała ilość gruczołów łojowych i potowych oraz brak tkanki tłuszczowej. Te czynniki wpływają na zaczerwienienie i podrażnienie w okolicach oczu, szczególnie u osób z alergią, nadwrażliwością i skłonnościami do egzemy. Nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do przyciemnienia i pogrubienia skóry, zaczerwienienia i swędzenia, a nawet do łuszczenia naskórka, grudek i pęcherzyków. Osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry są wyjątkowo narażone na zmiany zapalne powiek i struktur budujących oczy, które mogą doprowadzić do pogorszenia widzenia.

Co powoduje takie zmiany? Lekarze odpowiadają - stosowanie źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji i makijażu, alergeny, zaburzenia gospodarki hormonalnej, zła dieta i czynniki zewnętrzne. Negatywnym czynnikiem jest również stres, który prowadzi nawet do pojawienia się pokrzywki. Osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry powinny uważać na składniki używanych leków. Takie jak lanolina i glikokortykosteroidy uczulają najczęściej. 

Demakijaż i oczyszczanie – podstawa codziennej rutyny

Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednio wykonany demakijaż. Pamiętaj, że zdecydowanie niewskazane jest przesadne pocieranie i naciąganie delikatnej skóry pod oczami. Z pomocą przyjdzie delikatny kosmetyk, który usunie makijaż i zanieczyszczenia w skuteczny sposób. Warto wybrać olejek do demakijażu, hipoalergiczny żel, płyn micelarny lub mleczko (np. polecany przez lekarzy Atoderm Intensive Eye). Poradzą sobie nawet z najbardziej intensywnym makijażem oraz nie naruszą bariery hydrolipidowej. Co ważne, nie powinno się oczyszczać skóry zwykłym mydłem! Po umyciu twarzy zaleca się jej natychmiastowe osuszenie czystym ręcznikiem. Nadmierny kontakt z wodą może być przyczyną odwodnienia skóry i prowadzić do jej wysuszenia. Makijaż zmywaj powoli, delikatnie, okrężnymi ruchami. Tuszu do rzęs pozbędziesz się najłatwiej przykładając płatek kosmetyczny do oka i zmywając makijaż ruchem pionowym, od nasady do końca rzęs.

Warto pamiętać, że dobrze dobrany demakijaż powinien być częścią codziennej, pielęgnacyjnej rutyny, nie tylko w przypadku nasilenia objawów chorobowych.

Z czego składa się odpowiednia pielęgnacja skóry wokół oczu?

Jeżeli Twoja skóra jest wrażliwa, warto wybrać specjalny krem dostosowany do pielęgnacji skóry w okolicy oczu, przetestowany przez specjalistów w dziedzinie dermatologii i okulistyki. Kosmetyki powinny zawierać składniki uzupełniające lipidy w rogowej warstwie naskórka (np. emolienty) oraz przywracające prawidłowe nawodnienie skóry. Jest to niezwykle ważne w przypadku osób z wrażliwą skórą. Warto również upewnić się, że krem łatwo się rozprowadza i jego aplikacja nie wymaga naciągania skóry, a jednocześnie jest na tyle gęsty, że bez problemu utrzymuje się na skórze.

Nawilżenie, odżywienie skóry oraz skuteczny demakijaż i oczyszczanie? To właśnie zapewnia wielozadaniowy produkt Atoderm Intensive Eye od firmy Bioderma. Przy jego użyciu możliwe jest skuteczne zmycie makijażu, oczyszczenie skóry oraz codzienne nawilżenie skóry. To innowacyjny i prosty rytuał mający na celu ograniczenie liczby produktów pielęgnacyjnych, a tym samym składników, mających kontakt z wrażliwą skórą powiek i okolicy oczu. Szczególnie zadowolone będą z niego osoby z wrażliwą i podrażnioną skórą powiek, z tendencją do atopii lub alergii. Patent SKIN BARRIER THERAPY™ ogranicza przyleganie bakterii (Staphylococcus aureus), które powodują przesuszenie skóry. Jego właściwości i technologia Lipigenium znacząco wpływa na produkcję lipidów i chroni skórę przed podrażnieniami. Opakowanie TubAirlessTM jest wyposażone w system blokady zwrotnego przepływu powietrza i ogranicza ryzyko namnażania bakterii. Lekarze nie mogą się mylić polecając produkty z linii Atoderm! Chcesz wiedzieć więcej? TUTAJ LINK

Codzienne zwyczaje, które uszczęśliwią Twoją skórę w okolicy oczu

Jak aplikować kosmetyki pielęgnacyjne? Kluczem do sukcesu jest delikatność. Najlepiej wklepywać produkt zataczając koło od kącika zewnętrznego do wewnętrznego. Do nakładania kremu użyj palca serdecznego – ma najmniejszą siłę nacisku.

Stosując odpowiednio dobraną pielęgnację nie można zapomnieć o zdrowym stylu życia i jakości snu. Nocny odpoczynek powinien trwać minimum siedem godzin, aby skóra mogła się zregenerować. Warto pamiętać o odpowiedniej temperaturze i nawilżeniu pomieszczenia, szczególnie dotyczy to osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Skóra z AZS nie powinna być wystawiona na zbyt wysoką temperaturę. Z pomocą przyjdą schłodzone okłady pod oczy np. płatki kosmetyczne, które przyniosą ulgę.

Odpowiednie środki do prania mają również wpływ na kondycję skóry atopowej. Detergenty o delikatnych właściwościach i naturalnym składzie zapobiegną zaostrzeniu objawów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.