Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Posiadanie czystych ubrań to jeden z ważniejszych elementów higieny. Ale nie tylko. Ma też inne, ważne znaczenie. To element zwiększający poczucie godności, dający szansę na odzyskanie mocy sprawczej i kontroli nad własnym życiem. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia osób w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie bezdomnych. Według ostatnich danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w 2019 roku takich osób było w naszym kraju ponad 30 tys. Czyste ubrania to dla nich nie tylko kwestia higieny, ale i szansa na lepsze funkcjonowanie społeczne.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Choć to osoby bezdomne wydają się w największym stopniu pozbawione dostępu do czystych ubrań, problem jest szeroki. W ostatnim czasie dotyka też kobiety samotnie wychowujące dzieci, które straciły bezpieczne miejsce do życia. Zwiększone zapotrzebowanie na pranie dla dużej liczby osób w okresie pandemii sprawiło, że dotychczasowe pralki udostępnione potrzebującym w ośrodkach dla matek przestały wystarczać. Dla kobiet dostęp do czystych ubrań dla siebie i dzieci ma nie tylko wymiar praktyczny, ale i społeczny. Jest ważny, by czuć się pewnie, dawać dzieciom poczucie własnej wartości i uczyć ich dbania o czystość.

Pralnia dla bezdomnych

Problem z dostępem do czystych ubrań dostrzegła marka Persil, należąca do firmy Henkel. Ponad rok temu nawiązała współpracę z dwoma partnerami społecznymi: Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i Fundacją Społecznie Bezpieczni. Wspólnie wypracowali mechanizm Pralni Społecznie Odpowiedzialnej. W Gdańsku, na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, uruchomili pralnię, w której można uprać koce, pościele, poduszki, obrusy, itp. Jest ona również dostępna za darmo na rzecz codziennego prania rzeczy osobistych innych osób potrzebujących, m.in. mieszkających na co dzień na ulicy.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Teraz, od 20 stycznia taka sama pralnia działać będzie we Wrocławiu, w jednym z pomieszczeń Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn, zlokalizowanej przy ul. Małachowskiego 15. Marka Persil sfinansowała wyposażenie Noclegowni w sprzęt potrzebny do prania na skalę przemysłową – pralnice, suszarki, magiel. Pralnia będzie służyć wewnętrznym potrzebom placówek Towarzystwa Pomocy im Św. Brata Alberta działającym we Wrocławiu. Ale też, podobnie jak w Gdańsku, skorzystać będą z niej mogli za darmo inni bezdomni. W docieraniu do nich z tą informacją, społecznych partnerów wspierać będą wrocławscy streetworkerzy i pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej.

Ze wsparciem dla samotnych matek

W tym roku, zauważając problem z bieżącym praniem w miejscach dla samotnych matek z dziećmi, marka Persil zdecydowała się rozszerzyć projekt Pralni Społecznie Odpowiedzialnej i podjęła współpracę z wrocławskim Stowarzyszeniem Pomocy „Akson", które wspiera kobiety i ich dzieci w trudnej sytuacji życiowej. W ramach współpracy Persil zapewniło profesjonalne pralnice Specjalistycznemu Ośrodkowi Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie mieszczącemu się przy ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 31 oraz Schronisku dla Kobiet przy ul. Glinianej 28/30. Oba miejsca prowadzone przez Stowarzyszenie Pomocy „Akson" wspierają około 100 kobiet i dzieci, co sprawia, że codzienne potrzeby związane z praniem ubrań i pościeli są naprawdę duże. Z nowego sprzętu, umieszczonego w przestrzeniach wspólnych placówek, może swobodnie skorzystać każda z podopiecznych Stowarzyszenia. 

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

„W naszych ośrodkach udzielamy schronienia oraz pomocy kobietom i dzieciom znajdującym się w kryzysowych sytuacjach. Zapewniamy im bezpieczne warunki, w których mogą odzyskać kontrolę nad własnym życiem i stanąć na nogi po trudnych doświadczeniach. Czystość jest niezwykle ważna dla poczucia komfortu i zapobiegania wykluczeniu. Sprzęt oraz środki piorące przekazane nam przez Persil znacząco ułatwią codzienne pranie ubrań i pościeli tak dużej liczby osób i pozwolą nam skoncentrować się na wspieraniu naszych podopiecznych w innych obszarach, np. psychologicznych czy prawnych – mówi Małgorzata Gałosz, prezes zarządu Stowarzyszenia Pomocy „Akson".
Dostęp do czystych ubrań nie powinien być luksusem, ale wciąż dla wielu osób jest. Ułatwianie dostępu do prania to z jednej strony poprawa higieny, z drugiej warunków życia. Z pozoru niewielka zmiana, może mieć ogromne znaczenie dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.  

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.