Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Dolina Eggental w Południowym Tyrolu/Südtirol to wymarzone miejsce na zimowy wypoczynek. Rozciąga się na terenach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, oferując niesamowite widoki. Łatwo tu dojechać z oddalonego zaledwie 20 minut drogi Bolzano/Bozen, stolicy Południowego Tyrolu.

Zimą Eggental zmienia się w prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa. Dwa zlokalizowane tu ośrodki – Obereggen i Carezza – oferują łącznie ok. 90 km tras zjazdowych, 100 km tras do narciarstwa biegowego, trzy tory saneczkowe, dwa snowparki i niezliczone trasy do wędrówek w rakietach śnieżnych. To wszystko w otoczeniu przepięknych krajobrazów i wśród ciepłych promieni słońca.

Zimowe szaleństwo w Obereggen

Oba ośrodki Obereggen i Carezza należą do Stowarzyszenia „Dolomiti-Superski", co pozwala na jednym karnecie szusować po 1,2 tys. km tras. Ale żeby prawdziwie zasmakować zimy, wcale nie trzeba opuszczać Eggental. W samym tylko ośrodku Obereggen dostępnych jest 48 km nartostrad. Swoje umiejętności narciarskie można wypróbować na tzw. Latemar Sixpack, do którego należy sześć atrakcyjnych zjazdów dla zaawansowanych sportowców: Oberholz, Maierl, Pala di Santa, Torre di Pisa, Agnello i Five Nations. W ośrodku czeka też niespodzianka dla snowboardzistów. Znajdujący się tutaj snowpark jest jednym z największych zimowych parków we Włoszech. Położony na wysokości 2032 metrów nad poziomem morza ma ponad 650 metrów długości. Oferuje jiblines, boardercross, slalom na nasypie, 9 kickerów i 18 box & rails. Dodatkową atrakcją jest jedna z nielicznych we Włoszech halfpipe.

Dziecięca radość

Wizyta w Obereggen usatysfakcjonuje dzieci. Dla najmłodszych przygotowano przedszkole, Mini Club i Kids Snowpark. Ośrodek może pochwalić się jedną z najlepszych szkół narciarskich we Włoszech: Obereggen Ski and Snowboard School, w której czeka wielu instruktorów narciarstwa dla dużych i małych adeptów. Dzieci i dorośli mają też do dyspozycji 2,5-kilometrowy tor saneczkowy oraz krótszy, mierzący 750 metrów. Ten drugi przeznaczony jest dla prawdziwych maniaków prędkości. Do obu torów saneczkowych można dotrzeć pieszo, kolejką kabinową „Ochsenweide" lub wyciągiem kombinowanym „Laner".

Pod gwieździstym niebem

W Obereggen fani zimowego szaleństwa szusują do późnych godzin nocnych. Oświetlone są zarówno stoki, jak i snowpark oraz tor saneczkowy. Trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 19:00 do 22:00 światła oświetlają trasę o długości 1,6 km, a na szczyt wozi ośmioosobowa kolejka gondolowa „Ochsenweide". Z kolei we wtorki, środy i czwartki poszusować od godziny 20:00 do 22:00 pozwala trasa w wiosce Deutschnofen/Nova Ponente. Zorganizowane grupy mogą pojeździć tutaj na nartach także w piątki i soboty.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Zrównoważone ośrodki

Obereggen doskonale zdaje sobie sprawę z wartości i piękna przyrody: dlatego dużą wagę przywiązuje się tu do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Cały obszar Obereggen jest ogrzewany przez miejską ciepłownię, co pozwala zaoszczędzić 500 tys. litrów oleju napędowego rocznie. Zielona energia zasila systemy wind, centrum serwisowe posiada systemy odzysku ciepła, nawet schronisko Oberholz na 2096 m n.p.m. jest ogrzewane w zrównoważony sposób energią geotermalną. W zgodzie z przyrodą działa również ośrodek Carezza. Uchodzi zresztą za jednej z najbardziej ekologicznych w całym Południowym Tyrolu. Wodę do naśnieżania pozyskuje się tu z deszczówki, stawia na minimalną produkcję odpadów i maksymalną segregację. Czas potrzebny na ratrakowanie ośrodek skraca dzięki pomiarom GPS.

Dla początkujących i bardzo zaawansowanych

W ośrodku Carezza na narciarzy czeka łącznie 40 km tras, obejmujących kombinację tras niebieskich, czerwonych o średniej trudności i trudnych czarnych. Znajduje się tu najdłuższy w całej dolinie Eggental zjazd: ponad 7-kilometrowa Trasa Króla Laurina (König Laurin Challenge). Snowboardziści mogą korzystać ze snowparku podzielonego przeszkodami pod względem stopnia zaawansowania. O atrakcje nie muszą martwić się dzieci. Na najmłodszych czekają Kinderlands: szkółki narciarskie, trasy tematyczne z sześcioma stacjami, tor przeszkód o tematyce legend i baśni, stok Family-Fun-Line w zimowym parku zabaw i cztery tory saneczkowe.

Kulinarne specjały

Zimowe szaleństwa wzmagają apetyt. O to, by na stoku nie zabrakło siły, dbają gospody i restauracje, serwujące treściwe posiłki. Do tradycyjnych specjałów należy knedel przygotowany w 3 różnych smakach: ze speckiem, szpinakiem lub serem - nie wszystkie razem, Apfelstrudel z jabłkami, omlet z konfiturą i cukrem pudrem, zwany Kaiserschmarrn. Spróbować warto risotto – to przecież Włochy! – czy Schlutzkrapfen, lokalnej odmiany ravioli z ricottą i szpinakiem, oblanych roztopionym masłem i posypanych parmezanem. Intensywny koniec dnia dobrze spędzić przy lampce wina z Południowego Tyrolu, koniecznie z widokiem na piękne masywy Rosengarten i Latemar.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.