Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Seiser Alm to największa wysokogórska hala w Europie, uważana za jedną z ważniejszych atrakcji Południowego Tyrolu/Südtirol. Przyciąga zapierającymi dech w piersiach widokami na Dolomity, świetnie przygotowanymi trasami i infrastrukturą, która zadowoli zarówno zaawansowanych narciarzy, jak i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na stoku.

Na ten największy w Europie płaskowyż regionu Dolomitów Seiser Alm z 42 schroniskami i bacówkami  łatwo dotrzeć kolejką linową z miejscowości Seis am Schlern/Siusi allo Sciliar. Łącznie z sąsiednim terenem narciasrkim Val Gardena na fanów sportów zimowych czeka tutaj niesamowite 175 km stoków narciarskich, 60 km doskonale przygotowanych zimowych szlaków pieszych, 50 km oznakowanych tras do wędrówek na rakietach śnieżnych oraz 80 km słonecznych tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Niesamowita rozległość płaskowyżu sprawia, że szusując na nartach, można tu prawdziwie poczuć i zobaczyć potęgę gór – piękne masywy nieustannie przyciągają wzrok. Położenie wpływa też na charakter przygotowanych dla narciarzy tras – są szersze, łagodniejsze, bardziej „rozlane’ po całym terenie.

Trasy czarne i czerwone, a do tego 70 przeszkód

Choć Seiser Alm uchodzi za jeden z najbardziej przyjaznych rodzinie ośrodków w Alpach, wizyta tu nie rozczaruje zaawansowanych i wymagających narciarzy. Wiele tras oznakowanych jest jako czerwone i czarne. Jedną z ciekawszych atrakcji jest znajdujący się tutaj park śnieżny – Seiser Alm Snowpark. Ten wielokrotnie nagradzany park śnieżny  we Włoszech. Cieszy się popularnością nie tylko lokalnie, lecz także wśród narciarzy na całym świecie. Rozciąga się na długości 1,5 km, co czyni go jednym z najdłuższych parków w Europie. Oferuje około 70 przeszkód: raile, kickery, boxy, whoopsy, które zadowolą każdego snowbordzistę, niezależnie od stopnia umiejętności. Niezwykłą atrakcją Snowparku Seiser Alm jest część leśna, w której wszystkie przeszkody są wykonane z drewna.

Świat czarownicy i czarów

Podczas gdy rodzice będą korzystać z możliwości, jakie oferują szerokie trasy, dzieci nauczą się jazdy na nartach lub podszkolą umiejętności w specjalnie dla nich przygotowanych szkółkach. Maluchy do dyspozycji mają łatwe i średnio trudne stoki, kolejki linowe z zabezpieczeniami. Znajdujące się na terenie ośrodka dwie szkółki narciarskie, oprócz kursów dla wszystkich grup wiekowych, oferują też profesjonalną opiekę. Dzieci zachwycone będą trasą, która opowiada o świecie czarownicy i czarów, jest też kilka zimowych parków rozrywki, jak: Seiser Alm Snowpark. Warto wraz z pociechami skorzystać z trasy narciarskiej Seiser Alm Ronda – sprosta oczekiwaniom zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Kulinarne must have

Po szusowaniu dobrze znaleźć czas na krótkie zwiedzanie, by zobaczyć kościół Franciszka, zaprojektowany w kształcie gołębicy. Wnętrze kościoła zachwyca jaskrawo zaprojektowaną przestrzenią oraz ciekawą grą światła i cienia. W regionie przez cały rok odbywają się liczne, warte odwiedzenia imprezy sportowe i kulturalne. Będąc w regionie Dolomitów Seiser Alm koniecznie należy też spróbować tamtejszej kuchni. W rustykalnych chatach serwowane są tradycyjne dania Południowego Tyrolu, przyrządzone z regionalnych produktów. Odwiedzający ten rejon koniecznie muszą spróbować pierogów Herrengröstl (mięso cielęce z ziemniakami), Kaiserschmarrn (danie w formie porwanego omleta, podawanego z konfiturą i cukrem pudrem) oraz Schlutzkrapfen (lokalnej wersji ravioli z ricottą i szpinakiem, polanych rozpuszczonym masłem i posypanych parmezanem).

Włoska gościnność, połączona z oszałamiającym widokiem na południowotyrolskie Dolomity oraz mnogością propozycji aktywnej rekreacji sprawiają, że urlop w regionie Dolomitów Seiser Alm zawsze będzie udany. I to dla każdego członka rodziny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.