Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Remont łazienki – już na samą myśl wiele osób wyobraża sobie totalną rewolucję i utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu przynajmniej na kilka tygodni. A czy to musi tak wyglądać? Niekoniecznie. Wystarczy dobre przygotowanie, przemyślany plan i sprawna ekipa budowlana, by całość poszła gładko i szybko. A my będziemy mogli cieszyć się nowym wystrojem naszej łazienki.

O wiele łatwiej urządzić nową łazienkę niż przeprowadzić generalny remont w już istniejących pomieszczeniach. W tym drugim przypadku dochodzi jeszcze kwestia wymiany obecnego wyposażenia i skucia płytek ze ścian i posadzki. Często też w takich przypadkach decydujemy się na wymianę lub modyfikację instalacji. Przy generalnym remoncie nie ma dużej różnicy, czy zmiany obejmują mały, czy średni metraż łazienki. Na długość trwania prac remontowanych w większym stopniu ma wpływ zakres zmian.

Remont małej łazienki – gdzie szukać inspiracji?

Podjęliśmy decyzję o remoncie. Co dalej? Na początek warto stworzyć sobie ogólną wizję, jak ma wyglądać nowa wymarzona łazienka. Zastanówmy się, w jakim stylu planujemy ją wyposażyć, czy zmieniamy obecny układ oraz jakie udogodnienia mogą poprawić komfort i wygodę korzystania z łazienki na co dzień. Warto rozważyć tę kwestię z domownikami, poznać ich wymagania i potrzeby.

Według najnowszych trendów wnętrzarskich wystrój łazienki jest swoistym przedłużeniem stylistyki pozostałych pomieszczeń w domu. Nawiązuje do nich kolorystyką, motywem przewodnim oraz stylistyką wyposażenia. Już od jakiegoś czasu odchodzi się od białych sterylnych wnętrz łazienki wyłożonej płytkami od posadzki po sufit. Stawia się na wnętrza estetyczne i modnie urządzone, łączące w sobie funkcjonalność łazienki z wystrojem innych pomieszczeń.

Inspiracji do aranżacji własnej łazienki warto szukać w katalogach, w witrynach architektów wnętrz oraz na stronach renomowanych producentów wyposażenia łazienkowego. Znajdziemy tam wiele gotowych projektów łazienek, ciekawe pomysły i podpowiedzi ekspertów. Wiele wartościowych informacji znajdziemy w sekcji porady KOŁO, w tym fachowe podpowiedzi specjalistów i wizualizacje wnętrz w konkretnych stylach wnętrzarskich.

Remont małej łazienki – jak się do tego zabrać?

Jak przejść do działania? Warto zacząć od planu. Spróbujmy chociaż schematycznie rozplanować rozkład wyposażenia we wnętrzu. Odpowiedź na te kilka pytań pozwoli już wstępnie zarysować wygląd pomieszczenia:

 • Gdzie stanie kabina prysznicowa, a gdzie wanna?
 • Czy w strefie umywalkowej planujemy szafkę pod umywalką czy też nad?
 • Czy mamy wystarczająco dużo miejsca do przechowywania wszystkich kosmetyków, przyborów toaletowych i środków czyszczących? Gdzie i jakie meble łazienkowe są potrzebne?
 • Kompakt czy zabudowana stelaża podtynkowego – jak najlepiej zorganizować strefę WC?
 • Czy zostanie wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się we wnętrzu: wchodzenie i wychodzenie z kabiny, wygodne otwarcie drzwiczek, wysunięcie szuflad czy otwarcie pralki?
 • Czy planujemy wstawić do łazienki pralkę, a może też suszarkę (lub pralko-suszarkę)? A może można ją przenieść do kuchni lub korytarza?
 • Jakie oświetlenie do małej łazienki? Jak je rozmieścić? Praktyka pokazuje, że lepiej zdecydować się na punktowe lampki w różnych strefach łazienki niż na jedno centralne oświetlenie.
 • Odpowiadając na te pytania, powoli budujemy plan wyposażenia. Im więcej szczegółów określimy na tym etapie, tym łatwiej pójdzie potem realizacja całego przedsięwzięcia.

Co wpływa na koszt remontu małej łazienki?

Jaki budżet powinniśmy przygotować na remont łazienki, nawet tej o niewielkim metrażu? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem ostateczny poziom inwestycji zależy od wielu czynników, przede wszystkim od: zakresu remontu, kosztu materiałów oraz wynagrodzenia ekipy remontowej.

Koszt będzie z pewnością mniejszy, jeśli planujemy wyłącznie wymianę wyposażenia typu ceramika, armatura i meble. Znacząco zwiększy się, jeśli modyfikacje obejmą także okładziny ścian i posadzki. Istotną składową kosztu będzie tu usunięcie obecnych płytek oraz odpowiednie przygotowanie powierzchni pod nową aranżację. Najwięcej musimy wydać przy generalnym remoncie, obejmującym wymianę instalacji elektrycznej oraz modyfikacje w obrębie układu kanalizacji i rur dopływowych.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Szacunkowo koszt remontu małej łazienki zaczyna się od kilku tysięcy złotych. Trudno określić górną granicę – zależy od kosztu materiałów i wyposażenia, a w dużej mierze – od kwoty przeznaczonej na wynagrodzenie ekipy budowlanej, hydraulika i elektryka. W przypadku tej ostatniej pozycji, na wysokość kosztów wpływa też lokalizacja.

Remont małej łazienki w bloku - co uwzględnić w kosztorysie?

Mając plan wyposażenia i ogólny pomysł na wystrój, możemy przejść do spisania kosztorysu. Co należy w nim uwzględnić? Sprawdźmy, co trzeba kupić, a które materiały możemy wykorzystać. I co ważne – czy część (lub całość) prac jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, czy całkowicie realizację oddajemy w ręce fachowców. Czy mamy potrzebne narzędzia, czy trzeba je kupić lub wypożyczyć? To kwestie, o których nie myślimy na początku remontu, ale mają istotny wpływ na wysokość budżetu.

W kosztorysie warto uwzględnić:

 • okładziny na ściany i posadzkę: płytki, farby, płyty marmurowe, lamele drewniane, szkło (np. lacobel), fototapetę itd., doliczmy do tego też koszt podkładów, kleju, fugi i innych materiałów wykończeniowych
 • armatura i ceramika łazienkowa: kabina prysznicowa z brodzikiem (lub bez – wtedy doliczmy koszt odpływu liniowego), wanna, umywalka, miska WC, bidet, baterie, stelaż podtynkowy z obudową, przycisk spłukujący
 • meble łazienkowe: szafki pod i nad umywalkę, zabudowa pralki, pojemnik na pranie i na środki chemiczne, stojące i wiszące szafki, blat pod umywalkę
 • oświetlenie: główna centralna lampa, oświetlenie boczne i punktowe, listwy podświetlające obudowę, oświetlenie nad lustrem – rozkład zależy od aranżacji łazienki
 • dodatki: wieszaki, lustro, pojemniki na kosmetyki, ręczniki, dywaniki, półki i inne drobne akcesoria niezbędne w każdej łazience; uwzględnijmy tu też pewien budżet na dekoracje
 • koszt zakupu lub wyposażenia potrzebnych narzędzi
 • wynagrodzenie dla ekipy remontowej.
 • Dodatkowo, warto założyć około 15-20% zapasu budżetowego na nieplanowane wydatki, które prawie zawsze pojawiają się podczas realizacji prac.

Ile trwa remont łazienki?

Przy dobrym zaplanowaniu, wcześniejszym zakupie materiałów i sprawnej ekipie budowlanej, remont małej łazienki można zrobić nawet w 2 tygodnie (lub nawet krócej, w zależności od zakresu prac). Zazwyczaj im większa łazienka i bardziej skomplikowane zadania, tym czas ten się bardziej wydłuża. Planując generalny remont z wymianą instalacji, warto założyć przynajmniej kilka tygodni prac budowlanych.

Praktyka pokazuje, że im lepiej przemyślany i zaplanowany projekt, tym sprawniejsza realizacja. Kluczowa jest dostępność wszelkich niezbędnych materiałów i narzędzi. Zdarzają się sytuacje, kiedy brak jednego drobnego elementu powoduje duże przestoje w pracy.

Mała łazienka – remont czy tylko zmiana aranżacji?

Remont łazienki, nawet tej o małym metrażu, to spore przedsięwzięcie. Jeśli pomieszczenie nie wymaga generalnego remontu, być może wystarczy wymiana wyposażenia, by odświeżyć wnętrze. Czasami wystarczy wstawić nową ceramikę i meble, by nadać mu zupełnie nowy charakter. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadkach, kiedy zmiana wyposażenia wynika z chęci zmiany wyglądu łazienki niż z realnej potrzeby.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.