Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przebarwienia skórne to plamki o różnej wielkości, które mogą pojawić się na twarzy, dekolcie, ale też przedramionach czy dłoniach. Mają nieregularny kształt i są najczęściej koloru ciemnobrązowego. Największy problem stanowią plamki na twarzy – wpływają na urodę, a do tego są trudne do ukrycia pod makijażem.

Reakcja na słońce

Przebarwienia najczęściej pojawiają się latem. To efekt ekspozycji na słońce. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) pobudza komórki barwnikowe do produkcji melaniny – ciemnego barwnika skóry, za który odpowiadają melanocyty (komórki barwnikowe) znajdujące się w warstwie podstawnej naskórka. Nadmiar melaniny manifestuje się ciemnymi plamami. Narażone są na nie przede wszystkim kobiety, w których organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Pod wpływem hormonów komórki produkujące melaninę pracują szybciej, dlatego wystarczy niewielka ilość słońca, aby pojawiły się nieestetyczne plamki. To dlatego częściej z problemem przebarwień borykają się kobiety w ciąży, przechodzące menopauzę czy też stosujące antykoncepcję hormonalną.

Nadmiar barwnika

Ale przebarwienia to nie tylko problem, z którym borykamy się latem. Pojawienie się nieestetycznych plam można zaobserwować o każdej porze roku, także zimą. Wszystko dlatego, że na powstawanie przebarwień może mieć wpływ wiele czynników. Z problemem tym mogą borykać się osoby z trądzikiem. Stan zapalny skóry, który towarzyszy zmianom trądzikowym, zaburza proces produkcji melaniny. Nadmiar barwnika zbiera się w miejscu pryszczy i manifestuje się czerwonymi, a niekiedy brunatnymi plamami. Przebarwienia po trądziku są widoczne wyłącznie w miejscu, gdzie były obecne krosty i grudki. Innymi przyczynami przebarwień może być przyjmowanie niektórych leków, stosowaniem kosmetyków i produktów do pielęgnacji, które zawierają substancje fotouczulające, a także miedź, złoto lub srebro. Przebarwienia mogą też powstawać w przebiegu niektórych chorób.

Dermokosmetyki na przebarwienia

Przebarwienia to przede wszystkim nieestetyczny problem. Aby sobie z nim poradzić, istotne jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację. Widoczność większości przebarwień można zmniejszyć stosując dermokosmetyki dedykowane temu problemowi np. Cetaphil Bright Healthy Radiance. Skuteczność kosmetyków Cetaphil została potwierdzona w badaniach – już po 4. tygodniach stosowania zaobserwowano zmniejszenie się przebarwień. Kosmetyki z linii Cetaphil Bright Healthy Radiance oparte są na technologii GentleBright. To nowoczesna technologia w walce z przebarwieniami skóry, zawierająca dwa składniki, których właściwości w zakresie eliminacji przebarwień zostały potwierdzone badaniami klinicznymi.

Te składniki to niacynamid i pankracjum nadmorskie. Niacynamid to związek, który wykazuje się bardzo dobrą tolerancją, dobrze wchłania i skutecznie redukuje ciemne plamy. Poprawia też wygląd starzejącej się skóry. Z kolei pankracjum nadmorskie to naturalny ekstrakt roślinny z alkaloidami. Zmniejsza widoczność przebarwień i ich obszar, co widać już po 4. tygodniach od momentu pierwszego zastosowania.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Nowy rytuał pielęgnacyjny

Cetaphil Bright Healthy Radiance to gama pozwalająca zadbać o kompleksową pielęgnację skóry. Rytuał pielęgnacyjny warto zaczynać od oczyszczania skóry, używając najpierw Kremowej emulsji do mycia na przebarwienia, następnie Odświeżającego toniku, które w połączeniu dokładnie oczyszczą skórę z zanieczyszczeń, kurzu, martwego naskórka i kolorowych kosmetyków. Przygotują też twarz pod kolejny zabieg pielęgnacyjny, jakim jest nałożenie kremu.

Krem na dzień na przebarwienia Cetaphil Bright Healthy Radiance widocznie zmniejsza ilość przebarwień już po 4. tygodniach stosowania, a jednocześnie zapobiega powstawaniu nowych. Do tego chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych dzięki obecności filtrów SPF 15. Szybko się wchłania, rozjaśniając przebarwienia i zapewniając natychmiastowe nawilżenie utrzymujące się cały dzień. Wieczorem należy powtórzyć rytuał pielęgnacyjny, zaczynając od oczyszczania skóry. Po zastosowaniu emulsji i toniku, użyć Kojącego kremu na noc na przebarwienia. Odżywia skórę podczas snu, dzięki czemu rano jest gładka i promienna.

Nawet dla bardzo wrażliwej cery

Kosmetyki Cetaphil Bright Healthy Radiance mogą być stosowane także przez osoby o wrażliwej cerze. To bezzapachowe i delikatne formuły. W walce z przebarwieniami można zafundować sobie kompleksową pielęgnację z udziałem wszystkich kosmetyków Cetaphil Bright Healthy Radiance lub wykorzystać pojedyncze elementy tej gamy, nie tracąc efektu.

Choć przebarwień skórnych często trudno uniknąć, nie mając na ich powstawanie bezpośredniego wpływu, to można skutecznie z nimi walczyć. W pielęgnacji najważniejsza jest systematyczność. To ona pozwala zaobserwować największe efekty. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.