Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Główne różnice pomiędzy konstrukcjami

Odkurzacze pionowe i tradycyjne różnią się znacząco już na pierwszy rzut oka. Pierwsze z wymienionych przypominają masywną szczotkę lub mop. Są wyposażone (zazwyczaj) w akumulator zasilający urządzenie, a wszelkie zabrudzenia zbierają do specjalnej komory, którą łatwo jest opróżnić.

Odkurzacze tradycyjne ciągniemy za sobą po podłodze, co umożliwiają kółka zamontowane w podstawie urządzenia. Zdecydowana większość odkurzaczy tradycyjnych wyposażona jest w przewód zasilający i długą, elastyczną rurę.

Oba rodzaje odkurzaczy wyposażone są zawsze w co najmniej kilka rodzajów końcówek ssących, które wymieniać można w zależności od typu odkurzanej powierzchni. Większość dostępnych na rynku urządzeń pozwala także na regulację siły ssania lub automatycznie dostosowuje ten parametr w zależności od czyszczonej powierzchni.

Niewątpliwą zaletą odkurzaczy pionowych jest łatwość i szybkość ich obsługi. Nie wymagają podłączania do prądu i zmiany gniazdek. Całą ich zwartą konstrukcję trzymamy podczas odkurzania w jednej dłoni, dzięki czemu nie ma problemu z obijaniem się odkurzacza o meble i ściany, jak ma to miejsce w klasycznych rozwiązaniach. Im wygodniejsza jest praca, tym chętniej sprzątamy.

Odkurzacze tradycyjne, z uwagi na umiejscowienie większości ciężaru w konstrukcji na kółkach, mogą za to pochwalić się zazwyczaj większą pojemnością worka lub komory na kurz. Zasilanie z sieci pozwala też uniknąć problemu z rozładowaniem się urządzenia w najmniej odpowiednim momencie.

Kto powinien wybrać odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe, ze względu na typowe dla siebie cechy, są często wybierane przez właścicielki i właścicieli zwierząt oraz rodziców małych dzieci. To właśnie te grupy użytkowników odkurzają zdecydowanie najczęściej. Warto więc zadbać, by w jego użytkowaniu nie przeszkadzał żaden przewód, a urządzenie mogło wyczyścić nawet trudno dostępne zakamarki.

Część dostępnych modeli odkurzaczy pionowych pozwala także na odłączenie głównego elementu urządzenia i stworzenie zminimalizowanej wersji, co ułatwia odkurzanie samochodu lub innych ciasnych miejsc.

Odkurzacze tradycyjne sprawdzą się z kolei przy bardzo dużych metrażach. Nie będzie ograniczał ich czas pracy na baterii ani mniejsza pojemność komory na brud.

Sprawdź dostępne odkurzacze pionowe na MediaMarkt.pl!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.