Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Słoneczne Seiser Alm to ośrodek położony na najwyższym piętrze alpejskim w Europie. Niesamowita rozległość tego płaskowyżu sprawia, że czuć i widać potęgę gór – piękne masywy nieustannie przyciągają wzrok. Położenie wpływa też na charakter przygotowanych dla narciarzy tras – są szersze, łagodniejsze, bardziej „rozlane’ po całym terenie.

To oraz liczne udogodnienia sprawiają, że jest to doskonały ośrodek na rodzinne wyjazdy oraz naukę czy doskonalenie umiejętności narciarskich. Jednak mimo to nie należy mu przypisywać łatki „łatwego" – także zaawansowani narciarze, niezależnie od wieku, mają tam co robić. W Dolomites region Seiser Alm nie brakuje zarówno czerwonych, jak i czarnych tras. Łącznie z sąsiednim terenem narciasrkim Gröden na fanów sportów zimowych czeka tutaj niesamowite 175 km stoków narciarskich, 60 km doskonale przygotowanych zimowych szlaków pieszych, 50 km oznakowanych tras do wędrówek na rakietach śnieżnych oraz 80 km słonecznych tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Raj dla dzieci

Seiser Alm uchodzi za jeden z najbardziej przyjaznych rodzinie ośrodków w Alpach. Łatwe i średnio trudne stoki, kolejki linowe z zabezpieczeniami dla najmłodszych oraz dwie szkółki narciarskie gwarantują bezpieczną zabawę. Obie szkoły narciarskie, oprócz kursów dla wszystkich grup wiekowych, oferują przedszkole narciarskie i opiekę nad dziećmi. Przygotowano tu ciekawą trasę, która opowiada o świecie czarownicy i czarów, jest też kilka zimowych parków rozrywki, jak: Seiser Alm Snowpark. Warto wraz z pociechami skorzystać z trasy narciarskiej Seiser Alm Ronda – sprosta oczekiwaniom zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Seiser Alm Marketing/Helmuth RierSeiser Alm Marketing/Helmuth Rier 

Najlepszy park śnieżny we Włoszech

Atrakcją Dolomites region Seiser Alm jest też park śnieżny – Seiser Alm Snowpark. Ten Wielokrotnie nagradzany  park śnieżny  we Włoszech, cieszy się popularnością nie tylko lokalnie, lecz także wśród narciarzy na całym świecie. Rozciąga się na długości 1,5 km, co czyni go jednym z najdłuższych parków w Europie. Oferuje około 70 przeszkód: raile, kickery, boxy, whoopsy – zadowolą każdego snowbordzistę, niezależnie od stopnia umiejętności. Niezwykłą atrakcją Snowparku Seiser Alm jest część leśna, w której wszystkie przeszkody są wykonane z drewna.

Włoska gościnność

Dolomicki płaskowyż Seiser Alm to nie tylko porywające widoki i liczne stoki narciarskie – to także niezwykła gościnność i kulinarne przysmaki. W rustykalnych chatach serwowane są tradycyjne dania Południowego Tyrolu, przyrządzone z regionalnych produktów. Odwiedzający ten rejon koniecznie muszą spróbować knedli lub pierogów Herrengröstl (mięso cielęce z ziemniakami), Kaiserschmarrn (danie w formie porwanego omleta, podawanego z konfiturą i cukrem pudrem) oraz Schlutzkrapfen (lokalnej wersji ravioli z ricottą i szpinakiem, polanych rozpuszczonym masłem i posypanych parmezanem).

Z wizyty w Dolomites region Seiser Alm nikt nie będzie rozczarowany. Białe wstęgi tras narciarskich, w tym te do narciarstwa biegowego, tory saneczkowe, kuligi, trasy do spacerów w rakietach śnieżnych, miejsca do biesiadowania i relaksu – każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.