Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Menopauza, czyli zaprzestanie miesiączkowania, nie następuje z dnia na dzień. Organizm przygotowuje się na ten moment nawet kilka lat. Etap okołomenopauzalny, poprzedzający menopauzę, może zacząć się już po 40. roku życia. To wtedy pojawiają się pierwsze zmiany hormonalne, które mogą dawać konkretne objawy, jak uderzenia gorąca, utrata gęstości skóry, zmiana owalu twarzy, wypadanie włosów, przybieranie na wadze. Pojawić mogą się także objawy psychologiczne: zmiany nastroju, bezsenność. Im bliżej menopauzy, tym objawy mogą być bardziej nasilone.

Wraz z zaprzestaniem miesiączkowania, problemy nie znikają. Następuje wówczas okres postmenopauzalny. Zazwyczaj rozpoczyna się po roku od ustania cyklu menstruacyjnego. Niektóre objawy z okresu postmenopauzalnego ustają, jak na przykład uderzenia gorąca czy wahania nastroju, ale pojawiają się nowe. Szczególnie nasilają się na skórze, przyspieszając procesy starzenia.

Hormony a kondycja skóry

Dzieje się tak ze względu na spadający poziom estrogenu. Ilość tego żeńskiego hormonu obniża się w okresie okołomenopauzalnym, osiągając bardzo niski poziom w okresie postmenopauzalnym. Zmniejsza się produkcja sebum, a naskórek staje się cieńszy. W tym okresie spowolniona jest też synteza kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Przez to skóra staje się cieńsza, traci napięcie i gęstość, zmarszczki stają bardziej widoczne i pojawia się coraz więcej przebarwień.

 

Z niedawnych odkryć naukowych wynika, że w okresie przekwitania zachodzi jeszcze jeden kluczowy proces hormonalny, który ma wpływ na skórę: wzrasta poziom kortyzolu – hormonu stresu. Powoduje to stany zapalne oraz utratę kolagenu w skórze, czego skutkiem jest osłabienie bariery obronnej i ograniczenie naturalnych funkcji ochronnych skóry. Pojawia się coraz więcej zmarszczek, skóra jest bardzo sucha i wrażliwa, traci jędrność, a kontur twarzy ulega zmianie.

Zmiana pielęgnacji skóry to podstawa

dr Agnieszka Sura ekspert Vichydr Agnieszka Sura ekspert Vichy 

Odpowiedzią na procesy zachodzące w skórze wywołane hormonami powinna być zmiana pielęgnacji. – Dzięki pielęgnacji dostosowanej do potrzeb skóry przed i po menopauzie, zmiany będą zachodziły wolniej i mniej skokowo. By pobudzać mechanizmy odbudowy skóry warto sięgać po produkty zawierające składniki aktywne o udowodnionej skuteczności, są m.in.: proksylan i ekstrakt z nasion kasji, które ujędrnią skórę i wypełnią zmarszczki, kwas hialuronowy, który poprawi gęstość, ujędrni skórę i skoryguje owal twarzy oraz kwasy OMEGA 3-6-9, które kompensują uszkodzenia warstwy lipidowej naskórka skóry i głęboko odżywają skórę. 

 – mówi  dr Agnieszka Sura

Specjalistyczna pielęgnacja skóry na każdym etapie menopauzy

Aby wspomóc pielęgnację skóry na każdym etapie pielęgnacji, Vichy we współpracy z dermatologami i ginekologami opracowało specjalistyczną gamę produktów NEOVADIOL. Jest ona odpowiedzią na zmiany kondycji skóry wywołane przez hormony. Gama kosmetyków podzielona jest na dwie linie: pielęgnację przed menopauzą oraz po menopauzie. Bazuje na składniku, który pomaga nabrać skórze gęstości. To proksylan – opatentowana biomimetyczna cząsteczka. Proksylan poprawia gęstość skóry, działa przeciwzmarszczkowo i wygładza naskórek, w wyniku czego skóra twarzy jest widocznie młodsza.

Przed menopauzą i po menopauzie

Pielęgnacja NEOVADIOL przed menopauzą przywraca skórze gęstość i rewitalizuje. Na codzienną pielęgnację składają kremy: NEOVADIOL ujędrniający krem na dzień przywracający gęstość do skóry normalnej i mieszanej oraz do skóry suchej, które zapobiegają utracie gęstości skóry i zmianom owalu twarzy

embed

i NEOVADIOL ujędrniający krem na noc przywracający gęstość, który daje uczucie natychmiastowego odświeżenia skóry, ochładzają ją o 2,7°C, zapobiega utracie gęstości i wygładza zmarszczki.

embed

Oba dostępne są teraz w ulepszonej formule. Podobnie jak kremy po menopauzie. Vichy w tym okresie proponuje kremy NEOVADIOL odbudowujące, przeciw wiotczeniu skóry. Krem na dzień kompensuje widoczny wpływ menopauzy na skórę, działa na głębokie zmarszczki, wiotczenie skóry i utratę warstwy lipidowej, zaś krem na noc uzupełnia straty lipidów, wygładza zmarszczki i przywraca poczucie komfortu.Oprócz proksylanu i ekstraktu z kasji pielęgnacja po menopauzie wzbogacona jest kwasami OMEGA 3-6-9. Dzięki temu skóra staje się odżywiona, zregenerowana i jędrna.

Skóra w okresie przed i po menopauzie potrzebuje szczególnego wsparcia. Troska o nią ma znaczenie nie tylko dla wyglądu, ale i samopoczucia. Młodszy wygląd, to więcej pewności siebie, odwagi i energii. W okresie przekwitania troska o dobre samopoczucie ma większe znaczenie niż kiedykolwiek. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.