Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

WOKAS rośliny to piękne uzupełnienie wnętrzaWOKAS rośliny to piękne uzupełnienie wnętrza 

Wspólnie z marką WOKAS, producentem specjalistycznej ziemi do roślin WOKAS SMART, podpowiadamy, które rośliny warto zaprosić do nowoczesnego wnętrza, aby subtelnie podkreślić jego oryginalny charakter. Przed zakupem konkretnych roślin warto też sprawdzić, czy nie są dostępne za darmo w jednym z sześciu Punktów Adopcji Roślin przy marketach Bricomarché (dowiedz się więcej!). Adopcja opłaca się podwójnie – oprócz wymarzonej rośliny, ziemię WOKAS SMART 5 L można kupić za połowę ceny!

Rośliny w nowoczesnym wnętrzu

Rośliny dobrze wpisują się w najmodniejsze style wnętrzarskie ostatnich lat: nowoczesny minimalistyczny i oszczędny skandynawski. Jak je dobrać i gdzie je umieścić, by wpisywały się w koncepcję wnętrza, a jednocześnie stanowiły ważny element dekoracyjny? Przede wszystkim warto zacząć od określenia rozmiaru dostępnej powierzchni.

W wysokich, przestronnych apartamentach doskonale zaprezentują się duże, strzeliste rośliny, zdolne do osiągnięcia imponujących rozmiarów. Z uwagi na gabaryty, ich obecność warto uwzględnić już na wstępnym etapie planowania aranżacji. Szukając idealnych roślin doniczkowych do naszego mieszkania, weźmy pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale też ich specyficzne wymagania. Wbrew pozorom, wiele popularnych roślin doniczkowych nie lubi silnego nasłonecznienia, dlatego trzeba znaleźć dla nich miejsce w lekkim półcieniu. Takiego stanowiska wymagają m.in. najmodniejsze rośliny ozdobne nowoczesnych wnętrz:

  • monstera dziurawa (Monstera deliciosa) – roślina o majestatycznej budowie i dużych ażurowych liściach. Nie wymaga specjalnych warunków uprawy, ale docenia dobrze przepuszczalne podłoże. Silne słońce może poparzyć jej liście i doprowadzić do zwiędnięcia,
  • zamiokulkas (Zamioculcas) – roślina bardzo dekoracyjna, a przy tym wyjątkowo łatwa w uprawie i odporna na zaniedbanie. Jego ozdobą są długie, wzniesione ku górze skórzaste liście o pięknym ciemnozielonym zabarwieniu. Lubi żyzne, lekko kwaśne i dobrze przepuszczalne podłoże,
  • fikus wąskolistny (Ficus Binnendijkii) – roślina o długich, wierzbowatych liściach. W warunkach pokojowych może dorastać nawet do 200 cm. Nie lubi przestawiania, dlatego trzeba jej wyznaczyć stałe miejsce w domu.

Ciepłe, dobrze nasłonecznione miejsca docenią natomiast: nolina (Beaucarnea recurvata) zwana potocznie nogą słonia, oleander pospolity (Nerium oleander), juka (Yucca) i rośliny z gatunku ananasowatych – frizea lśniąca (Vriesea splendens), echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) czy po prostu ananas (Ananas bracteatus var. tricolor).

W nowocześnie urządzonym wnętrzu okazałe rośliny najlepiej prezentują się w dużych, oszczędnie zdobionych donicach, zrobionych z metalu, betonu, drewna czy naturalnego kamienia.

Rośliny dekoracyjne w nowoczesnym wnętrzu - infografikaRośliny dekoracyjne w nowoczesnym wnętrzu - infografika 

Kwiaty doniczkowe w małym mieszkaniu

Mały metraż nie musi wiązać się z rezygnacją z zielonego miniogrodu. W nowoczesnym mieszkaniu o dość ograniczonej powierzchni doskonale sprawdzą się np.:

  • sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) zwana wężownicą – roślina o grubych, sztywnych liściach z wyglądu przypominających miecze. Jest bardzo łatwa w uprawie i dzielnie znosi wszelkie zaniedbania. Nie potrzebuje dużo miejsca, bo rośnie do góry, a nie wszerz,
  • grubosz (Crassula) znany jako drzewko szczęścia – roślina o niewielkich, mięsistych liściach pokrytych cienką warstwą wosku. Potrzebuje dużo słońca i umiarkowanego podlewania. Warto ją systematycznie przycinać, aby stworzyć oryginalne bonsai,
  • łosie rogi (Platycerium) – piękna, niezwykła odmiana swojskiej paprotki, o intrygujących liściach przypominających poroże łosia. Lubi półcienie i ciepło, ale nie znosi przeciągów i suchego powietrza płynącego od kaloryferów. Nie lubi też być dotykana, dlatego najlepiej zostawić ją w spokoju. Platycerium rozrasta się na boki, więc w mniejszych mieszkaniach lepiej podwiesić ją u sufitu.

Małe wnętrza docenią również wszelkiego rodzaju kaktusy i sukulenty, jak aloes (Aloe) czy kalanchoe (Kalanchoe), a także zjawiskowe storczyki (Phalaenopsis).

Sposoby na rośliny w małym, nowoczesnym mieszkaniu

Jak wyeksponować kwiaty w małym mieszkaniu, aby cieszyły oko, a jednocześnie nie dawały uczucia przytłoczenia? Pojedyncze rośliny, szczególnie te o delikatnej budowie, można śmiało postawić na stoliku kawowym, na parapecie, a nawet bezpośrednio na ziemi (zwłaszcza te o długich, wąskich liściach).

Miłośnikom zieleni, którzy chcą mieć nieco więcej roślin we wnętrzu, polecamy stworzenie na wybranej ścianie całego rzędu półek przeznaczonych wyłącznie na zieleń. Najlepiej umieścić tu kwiaty, które nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia. Przed montażem półek warto też sprawdzić, jakie wymiary osiągają konkretne rośliny, aby nie zaburzyć ich harmonijnego wzrostu. Drobne kaktusy i sukulenty dobrze zaprezentują się w niewielkich szklanych terrariach o geometrycznych kształtach.

W mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim, w którym ceni się naturalne materiały i bliski kontakt z naturą, rośliny doniczkowe można umieścić na bambusowych drabinkach, w stylowych drewnianych skrzynkach i kwietnikach, na podwieszanych półkach lub w wiszących donicach. Zamiast tradycyjnych osłonek lepiej wybrać tu kosze plecione z naturalnych traw albo sztywne osłonki z washpapy – ekologicznego materiału, który można prać, prasować i formować w dowolne kształty.

Dekoracyjne pnącza w domu

Oprócz klasycznych roślin doniczkowych, w nowoczesnym wnętrzu doskonale sprawdzą się też pnącza. Te wyjątkowe rośliny, „wspinające się” po podporach za pomocą różnego rodzaju organów (pędów, ogonków liściowych, wąsów czy korzeni czepnych), potrafią tworzyć zjawiskowe kompozycje, które stanowią oryginalną, ale jednocześnie bardzo wysmakowaną ozdobę mieszkania. Pnącza mają niemal same zalety – szybko rosną, są łatwe w uprawie, nie mają wysokich wymagań w kwestii podłoża i zajmują niewiele miejsca, dlatego świetnie odnajdują się również na bardzo ograniczonych powierzchniach.

Które rośliny pnące szczególnie warto zaprosić do swojego domu? Proponujemy klasyki: bluszcz, scindapsus i fikus pnący.

  • Bluszcz pospolity (Hedera helix) o zielonych, jajowato-lancetowatych liściach, to odmiana bluszczu najczęściej spotykana w polskich domach, chociaż ostatnio coraz śmielej pojawiają się tu też jego bardziej wyrafinowane warianty, jak bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis) z biało obrzeżonymi liśćmi czy egzotyczny bluszcz kolchidzki (Hedera colchica) o lekko postrzępionych liściach pokrytych kremowymi plamkami. Bluszcze preferują lekko zacienione stanowiska i najlepiej czują się na żyznym, wilgotnym i dobrze przepuszczalnym podłożu . Warto je systematycznie przycinać, aby zachowały ładny pokrój. Uwaga – bluszcze są trujące, dlatego lepiej ustawić je poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
  • Scindapsus (Scindapsus pictus) – to roślina o owalnych liściach ze złocistymi lub białymi ciapkami. Preferuje jasne stanowiska, ale nie pogardzi też półcieniem. Najlepiej rośnie na przepuszczalnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Nie wymaga częstego podlewania.
  • Fikus pnący (Ficus pumila) – to roślina o długich pędach pokrytych niewielkimi, okrągłymi liśćmi. Preferuje ciepłe, lekko osłonięte stanowiska i lubi wilgotny klimat, dlatego warto ją systematycznie zraszać.

Jak wyeksponować pnącza w domu?

W nowocześnie urządzonym wnętrzu rośliny pnące doskonale prezentują się w prostych, minimalistycznych donicach, utrzymanych w stonowanych, jednolitych barwach. Ramiona pnączy mogą oplatać pionowe lub półkoliste drabinki i podpory albo po prostu swobodnie zwisać – pod warunkiem jednak, że roślina nie jest duża i nie przeciąży donicy.

Pnącza świetnie wyglądają też w szklanych terrariach – zarówno stojących, jak i tych podwieszanych pod sufitem. Mniej oczywistym sposobem na wyeksponowanie pnączy jest podwieszenie ich „do góry nogami”, umieszczenie ich w ogrodzie wertykalnym albo stworzenie z nich naturalnego, zielonego obrazu. Nietrudno uzyskać taki efekt – wiele gatunków roślin pnących nie potrzebuje bowiem żadnych podpór, by swobodnie „wspinać się” po ścianie.

Adoptuj roślinę zamiast ją kupować! - infografikaAdoptuj roślinę zamiast ją kupować! - infografika 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.