Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przyczyny obecnej sytuacji w Jemenie

Jemen jest w stanie wojny toczącej się od ponad 5-ciu lat. Tak długo trwająca wojna zamieniła życie większości Jemeńczyków w codzienną walkę o możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb. W tym ponad 30-milionowym państwie, aż 24 miliony ludzi pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej. Dla wielu z nich jest to jedyna forma wsparcia, dzięki której mają szansę przeżyć kolejne dni.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Ciężką sytuację mieszkańców Jemenu dodatkowo pogorszyły plagi szarańczy pustynnej oraz ubiegłoroczne powodzie, które w niektórych miejscach zniszczyły całą infrastrukturę, w tym także szkoły i szpitale. Powódź doprowadziła również do zniszczenia wodociągów oraz poważnego zanieczyszczenia i tak trudno dostępnej wody pitnej. Niemal 18 mln ludzi nie ma obecnie dostępu do wody, a picie tej zanieczyszczonej zagraża zdrowiu i może skutkować pojawianiem się poważnych chorób, takich jak cholera, malaria czy denga. Nieleczone – często prowadzą do śmierci.

Trwająca na świecie pandemia koronawirusa dodatkowo pogarsza dramatyczną sytuację jemeńskich rodzin. Bez spełnionych podstawowych potrzeb, organizm nie jest w stanie wygrać z chorobą COVID-19. Wszystko to sprawia, że teraz pomoc dla Jemenu jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Dzieci w Jemenie umierają z głodu

Wojna, ubóstwo, klęski żywiołowe i choroby są bezpośrednią przyczyną trudnej sytuacji, z którą na co dzień musi zmagać się większość Jemeńczyków. Ponad 12 mln dzieci jest w potrzebie, a 687 tysięcy ciężko choruje z braku czystej wody. Rodzice robią wszystko, aby zapewnić swoim dzieciom żywność i wodę pitną. Niestety, w takiej sytuacji, wydatki na edukację i opiekę medyczną schodzą na dalszy plan.

Pomoc międzynarodowych organizacji działających na rzecz najbardziej potrzebujących rodzin i ich dzieci oraz zaopatrujących ludność w leki, pożywienie, środki higieniczne, a przede wszystkim w wodę zdatną do picia, jest niezbędna.

UNICEF, jako organizacja z wieloletnim doświadczeniem, niesie pomoc żywnościową, medyczną i wodno-sanitarną najmłodszym oraz ich rodzinom. Dzięki Darczyńcom, podejmuje konkretne działania, aby poprawić byt potrzebujących dzieci oraz ich rodzin na całym świecie, zwłaszcza w krajach dotkniętych konfliktami zbrojnymi lub klęskami żywiołowymi. Pracownicy UNICEF pracują na rzecz poprawy warunków życia i zdrowia dzieci, zapewniają im dostęp do edukacji, chronią przed przemocą oraz bronią ich praw. Organizacja skupia się także na dramatycznej sytuacji w Jemenie, niosąc pomoc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom w tym kraju od początku konfliktu.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Jak możemy pomóc dzieciom w Jemenie?

Rozpoczęta przez UNICEF Polska kampania o nazwie „Pomoc dla Jemenu” ma na celu wsparcie setek tysięcy skrajnie niedożywionych dzieci. Środki przekazane przez Darczyńców pozwalają nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Umożliwiają one m.in. zakup żywności terapeutycznej, zestawów pierwszej pomocy (najważniejszych leków, materiałów medycznych), specjalnych tabletek do uzdatniania wody oraz innych niezbędnych produktów humanitarnych. Liczy się każda, nawet najmniejsza darowizna wpłacona w ramach kampanii „Pomoc dla Jemenu”. Wsparcie oznacza szansę na ratunek dla mieszkańców tego dotkniętego wieloma tragediami kraju. Przykładowo uzyskana od Darczyńcy kwota równa 131 zł pozwala zapewnić miesięczną terapię leczenia niedożywienia - środki  umożliwiają zakup 90 porcji ratującej życie pasty terapeutycznej dla cierpiącego z głodu dziecka.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Dzięki wsparciu działań organizacji UNICEF Polska, jemeńskie dzieci będą miały szansę na dostęp do wody pitnej oraz pożywienia, a co za tym idzie – powrót do zdrowia i prawidłowy rozwój. Aby wesprzeć działania UNICEF Polska, wystarczy przejść na stronę unicef.pl/jemen i dokonać wpłaty dowolnie wybranej kwoty. Ten niewielki krok może uratować życie jemeńskiego dziecka!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.