Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kredyty gotówkowe wielu osobom mogą wydawać się bardzo atrakcyjną opcją. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zaciągnięciu tego rodzaju zobowiązania, należy dokładnie przeanalizować jego wady i zalety. Dzisiaj skupimy się głównie na tej negatywnej stronie. Na co trzeba zwrócić uwagę przy tego rodzaju przedsięwzięciach?

Zobowiązanie finansowe to odpowiedzialność

Nie ulega wątpliwości, że z zaciągnięciem kredytu gotówkowego wiąże się szereg obowiązków. Raty należy bowiem uiszczać terminowo oraz w wymaganej wysokości. Zazwyczaj przez długi czas po otrzymaniu pieniędzy w naszym miesięcznym budżecie obecny jest dodatkowy wydatek przeznaczony na spłatę kredytu. Jeżeli nie będziemy wywiązywać się z naszych zobowiązań w tym zakresie, czekać nas może szereg nieprzyjemnych konsekwencji takich jak negatywne wpisy w historii kredytowej, czy też egzekucja należności. Dlatego właśnie, jeśli chcemy pokusić się o kredyt gotówkowy (polecamy ranking na 17bankow.com), powinniśmy szczegółowo przeanalizować swoją sytuację i skrupulatnie zaplanować wszystkie elementy całego procesu spłaty. Należy też dopasować do naszych możliwości okres kredytowania – krótki nieraz pozwala na dosyć szybkie uporanie się z zadłużeniem, ale wysokość miesięcznej raty może okazać się wtedy poważnym wydatkiem. Zaciągnięcie zobowiązania na długie lata zazwyczaj wiąże się natomiast z niską w stosunku do całościowej kwoty kredytu ratą, jednak pamiętać należy, że wówczas może upłynąć naprawdę mnóstwo czasu, zanim uregulujemy swój dług. To, która opcja w naszym przypadku będzie odpowiednia, zależy, między innymi, od wysokości uzyskiwanych przez nas dochodów.

Koszty kredytu gotówkowego

Oprócz tego, że otrzymane pieniądze trzeba będzie oddać, pojawia się również kwestia kosztów kredytu. Nie jest przecież tak, że możliwość dosyć szybkiego sfinansowania określonego przedsięwzięcia konkretną kwotą, jest nam oferowana za darmo. W rezultacie, instytucji, która udzieliła nam kredytu gotówkowego, nie oddajemy tylko pieniędzy, które otrzymaliśmy, ale także odsetki, czy inne koszty dotyczące tego rodzaju usług. Sprawia to, że ostatecznie wydajemy większą sumę, niż gdybyśmy cierpliwie poczekali na realizację swojego celu. Regularne oraz umiejętne odkładanie pieniędzy na przedsięwzięcie, które chcemy przeprowadzić, sprawia natomiast, że musimy nieraz dosyć długo poczekać na zakup samochodu, wakacji za granicą, czy też na poniesienie innego rodzaju kosztów. W takim przypadku jednak, gdy już uzbieramy pieniądze, naszemu wydatkowi nie towarzyszą odsetki, czy inne dodatkowe opłaty. Może za to pojawić się problem inflacji. W każdym przypadku należy zastanowić się nad tym, który wariant jest dopasowany do naszej indywidualnej sytuacji oraz, czy mamy do czynienia z chęcią realizacji naprawdę naglącego i potrzebnego celu, czy też jest to zwyczajna fantazja i przejaw nierozsądnej niecierpliwości z naszej strony. Poza tym warto też zawsze zastanowić się nad tym, jak w rozsądny sposób poprawić swoją sytuację finansową, na przykład poprzez znalezienie dodatkowego zajęcia lub temu podobne posunięcia strategiczne. Oprocentowanie kredytów gotówkowych bywa wysokie w stosunku do kwoty, jaką chcemy uzyskać. Podobnie jest z prowizjami i innego rodzaju kosztami dodatkowymi. Dlatego właśnie konieczna jest szczegółowa analiza parametrów dostępnych na rynku ofert oraz realne spojrzenie na całą sprawę. Wszystko zależy tutaj od tego, jakie warunki zostaną nam zaproponowane przez bank. Niemniej jednak skrupulatność jest przy wszelkich operacjach finansowych jednym z absolutnie niezbędnych elementów.

Dostępność kredytu gotówkowego

To, co jednym może wydawać się tutaj wadą, w istocie jest jednocześnie dużą zaletą. Chodzi o to, że kredyt gotówkowy nie jest dostępny dla wszystkich. Chociaż wiele osób może w tym momencie stwierdzić, że jest to naprawdę duże utrudnienie, należy zdać sobie sprawę z tego, że mechanizm przyznawania kredytów prezentuje się tak dlatego, żeby osoby obciążone ryzykiem niemożności spłacania swojego zobowiązania, nie mogły lekkomyślnie zaciągać długów. Operacje takie jak weryfikowanie stabilności oraz wysokości uzyskiwanych dochodów, czy też sprawdzanie historii kredytowej mają głęboki sens. Dzięki temu bank ma pogląd na naszą wypłacalność. Każdy powinien wiedzieć, że zaciąganie jakichkolwiek zobowiązań ponad nasze siły, może prowadzić do szeregu przykrych komplikacji. Właśnie dlatego przed podjęciem tego rodzaju decyzji powinniśmy przemyśleć szczegółowe parametry naszej sytuacji. Banki ze swojej strony robią to samo – podejmują działania sprawdzające po to, aby ocenić wiarygodność finansową swoich klientów. To sprawia jednak, że jeśli posiadamy złą historię kredytową, nie mamy stabilnych dochodów lub są one bardzo niskie, albo mamy długi możemy otrzymać decyzję odmowną odnośnie uzyskania kredytu gotówkowego. Bywa także, że tego rodzaju problemy z naszym profilem klienta prowadzą do otrzymywania przez nas ofert obejmujących wysokie koszty całego przedsięwzięcia. Widać więc gołym okiem, że trzeba mieć świadomość swojej kondycji finansowej oraz zachować racjonalne myślenie. Nie zawsze bowiem szybkie uzyskanie pieniędzy jest w naszym przypadku dobrym i atrakcyjnym rozwiązaniem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.