Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wiadomość dla świata

Prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak niezwykłych czasach żyjemy. Czas, w którym cały świat zamknął się w ramach lockdownu to bezprecedensowa historia. Z jednej strony – ogrom tragedii, z drugiej – rozkwit solidarności międzyludzkiej. A z trzeciej – o czym pewnie do tej pory nie wiedzieliśmy – niesamowity projekt artystyczny, który wkrótce zobaczymy na HBO GO. I już teraz można śmiało powiedzieć – jest to najistotniejszy społecznie i artystycznie tego typu projekt w Polsce.

Sprawdzian z wyobraźni

„W domu” nie było planowaną antologią. Ta seria krótkich 5-10-minutowych filmów narodziła się spontanicznie jako artystyczna odpowiedź na wydarzenie, które zmieniło świat.
Kiedy lockdown zamyka nas w przestrzeni, gdzie jedynym oknem na świat pozostaje własny balkon albo media społecznościowe, w człowieku budzi się niepokój. Ale bardzo szybko przechodzi w głód tworzenia i zapisania tego, co jest „tu i teraz”. Niezależnie od tego, czy tu i teraz zastanie nas za granicą (Sycylia i Marakesz z dwóch pierwszych epizodów), czy literalnie we własnym ogródku („Ślimak” Krzysztofa Garbaczewskiego), czułe oko „uzbrojone” w kamerę widzi i rejestruje wszystko dookoła.

Wyobraźnia w tym mikrokosmosie to nasz przewodnik. A ścieżki, które przemierzamy to emocje twórców. Jest w tym wiele filozofii zaczerpniętej chociażby z manifestu „Dogmy95” (Kino to człowiek wobec samego siebie), która spotyka się z wrażliwością rodem z fotografii ulicznej czy humanistycznej, gdzie fotografujemy tu i teraz, chwytając ulotność i niezwykłość chwili.
A nad całym cyklem unosi się jakiś niesamowity klimat. Wcale nie do końca niepokojący, bo jest w nim pewien optymizm. Cytując twórcę ostatniej z filmowych nowel:

„Z jednej strony apokalipsa, z drugiej strony dzień jak co dzień. Na jakiejś niewidocznej warstwie pulsuje coś dziwnego.”

Jedyny taki rok, jedyna taka kooperacja w Polsce

Aż 14 krótkich historii to antologia, której twórcami są doskonale znani reżyserzy: Jacek Borcuch, Andrzej Dragan, Krzysztof Garbaczewski, Renata Gąsiorowska, Magnus von Horn, Paweł Łoziński, Jan P. Matuszyński, Tomek Popakul, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Skonieczny, Małgorzata Szumowska we współpracy z Michałem Englertem, Mariusz Treliński, Anna Zamecka we współpracy z Sung Rae Cho i Xawery Żuławski.

 


Ten niesamowity projekt jest nieco podobny do renesansowego „Dekameronu” Boccaccia. Tam również grupa ludzi, izolując się przed zarazą, zaczyna tworzyć historie. „W domu” to niezwykłe świadectwo 2020 roku. Nie wiemy jeszcze, czy zyska status produkcji kultowej. Ale jedno jest pewne. To coś, co musicie obejrzeć.

Antologia filmów „W domu” jest dostępna w HBO i HBO GO od 16 lipca.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.