Po ponad dwuletniej przerwie na scenie, Radzimir Dębski (JIMEK) powrócił w pełnym składzie orkiestrowym, grając w czerwcu 2022 roku wyjątkowy koncert na warszawskim Lotnisku Bemowo. To powrót, który zapisze się w historii. JIMEK zaprosił do udziału w koncercie legendy polskiego rapu i twórców młodego pokolenia. To był koncert, jakiego fani muzyki jeszcze nie widzieli.
Bit do harfy albo skrzypiec? Dlaczego nie!
70-osobowa orkiestra symfoniczna i 38 twórców polskiej muzyki hip-hopowej zawładnęło sceną, tworząc niespotykane dotąd symfoniczne aranżacje najważniejszych utworów. Koncert trwał 3 godziny, a widzowie mieli możliwość posłuchania aż 92 utworów! Emocje brały górę. Był pot, łzy wzruszenia, była muzyka – ponad wszelkimi podziałami. Wśród gości JIMKA znaleźli się Bedoes, Fenomen, Grammatik, Kaliber 44, Kizo, Molesta, MOR W.A., O.S.T.R., Płomień 81, PRO8L3M, Sokół, Szczyl, TEDE, Wzgórze Ya-Pa 3, ZIP Skład, Żabson. Łącznie koncert obejrzało 25 tys. osób!
Materiał promocyjny Partnera
„Zrobimy to bardziej"
W 2023 roku historia polskiego hip-hopu będzie pisana raz jeszcze. JIMEK zdecydował się wystąpić z orkiestrą i hip-hopowymi twórcami ponownie, tym razem na Stadionie Śląskim w Chorzowie. „Jeżeli mamy to zrobić jeszcze raz, to tylko jeśli zrobimy to bardziej. Pewnie ostatni raz" – napisał JIMEK. Wybór Stadionu Śląskiego w Chorzowie jest nieprzypadkowy. To od dekad arena najważniejszych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Koncert JIMKA i Gości ma ogromne szanse stać się legendą już po pierwszych taktach – nie tylko dlatego, że twórcy rapu rzadko są gospodarzami na tak ogromnych arenach.
Preludium do nadchodzącego wydarzenia jest wykonany premierowo podczas poprzedniego widowiska medley. Ilustruje on historię polskiego hip-hopu, zawierając fragmenty ponadczasowych utworów takich twórców i składów.
Wśród gości, którzy pojawią się w drugiej odsłonie projektu, nie brakuje najważniejszych postaci zarówno nowych, jak i nieco starszych czasów gatunku. Swoje przybycie potwierdzili już tacy artyści i takie składy jak Fenomen, Fisz, Grammatik, Kaliber 44, Molesta, Onar, O.S.T.R, Otsochodzi, Pezet, Płomień 81, Szczyl, Tede oraz Young Leosia. Szczególnie ostatnie z zaproszeń pokazuje, że JIMEK nie zamierza iść na skróty.
Materiał promocyjny Partnera
– Nie mogę potwierdzić jeszcze wszystkich osób, jakie pojawią się na scenie. Cieszę się, że ponownie dołączą do mnie artyści, którzy byli na Bemowie. W Chorzowie chciałbym mieć jeszcze więcej gości, ale nie mogę póki co wszystkiego odsłonić. Nowe ogłoszenia będą coraz bardziej eklektyczne. Dalej będziemy zderzać klasykę z młodymi, choć rzeczywiście na papierze to brzmi to szokująco. Na każde z nich mam inny pomysł. Z poczucia bezpieczeństwa nigdy nie wynika żaden dobry melanż – mówi JIMEK.
„Wydarzyło się coś wyjątkowego"
Podobnie jak przy okazji poprzedniego kultowego widowiska, nad koordynacją koncertu na Stadionie Śląskim czuwa Going. – Już chwilę po koncercie na Bemowie czuliśmy, że wydarzyło się coś wyjątkowego. Docierały do nas sygnały, że i widzowie, i artyści chcą jeszcze raz przeżyć podobne emocje. I mimo że wydawało się nam, że powtórzenie takiego koncertu będzie niemożliwe, to postanowiliśmy to zrobić. Stąd właśnie wybór niezwykłego miejsca, jakim jest Stadion Śląski, kultowy dla pokoleń Polaków. Jestem przekonany, że odrobiliśmy lekcję związaną z pierwszą odsłoną projektu, więc zupełnie nie boimy się ryzyka, choć zdajemy sobie sprawę, że poprzeczka jest zawieszona wysoko. Going. rozumie, że inwestycja w polskich artystów jest bardzo ważna, bo to ona pozwala tworzyć coraz lepsze i większe widowiska. Polska produkcja, światowa jakość – taki był, jest i będzie nasz cel – mówi Tomasz Lisek, Head of Production and Special Projects
Druga odsłona projektu JIMKA odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie już 16 września 2023 r. Bilety do kupienia w Going. na www.historiahiphopu.pl od 8 grudnia.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.