Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
W dniach od 7 do 21 października trwa w Poznaniu 16. edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Konkurs zainaugurowany został w 1935 roku z okazji stulecia urodzin wielkiego skrzypka. Henryk Wieniawski był jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków i kompozytorów w historii. Ceniony był nie tylko jako wirtuoz dysponujący fenomenalną techniką, ale także jako wielki liryk. Często mówiono o nim: „poeta skrzypiec".

Henryk Wieniawski komponował dużo na własne potrzeby, często też publikował swoje utwory. To dzięki niemu do europejskiej literatury skrzypcowej wszedł polonez, a jego „Koncert skrzypcowy d-moll op. 22", po koncertach Paganiniego, jest najczęściej nagrywanym i wykonywanym dziś koncertem skrzypcowym napisanym przez wirtuoza.

Przepustka do międzynarodowej kariery

Odbywający się w Poznaniu Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy pod patronem Henryka Wieniawskiego wyłania i promuje szczególnie uzdolnionych młodych skrzypków. Uczestnicy otrzymują szansę pójścia w ślady licznych laureatów, dla których poprzednie edycje konkursu stały się początkiem wielkich międzynarodowych karier. Udział w tegorocznej edycji zgłosiło 200 osób z 30 krajów. Wyłoniono 41 skrzypków i to oni mierzą się o tytuł najlepszego. Wśród uczestników tegorocznej edycji znalazło się 7 Polaków.

Największe sławy

Kandydatów ocenia międzynarodowe jury złożone z osobowości muzycznych pod przewodnictwem znakomitych wiolinistów: Augustina Dumay, skrzypka i dyrygenta pochodzącego z Paryża oraz Daniela Stabrawy, polskiego skrzypka i dyrygenta. W składzie jury znaleźli się także: polska dyrygentka Agnieszka Duczmal, węgierski skrzypek i dyrygent Barnabas Kelemen, francuski kompozytor René Koering, impresario muzyczny, animator kultury i skrzypek Grzegorz Kotów, skrzypek i pedagog Bartłomiej Nizioł, skrzypek Mariusz Patyra, francusko-szwajcarski muzyk i pedagog Miguel Da Silva, wiolonczelista pochodzący z Chin Jian Wang oraz brytyjski skrzypek i dyrygent Christopher Warren-Green.

Docenić talent kobiet

Bomsori Kim zdobywczyni drugiej nagrodyBomsori Kim zdobywczyni drugiej nagrody 

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego ogromną rolę przykłada do promowania kobiecych talentów. To prawdopodobnie pierwszy wśród wciąż organizowanych na świecie konkursów muzycznych, w którym od samego początku mogły brać udział kobiety. Już w pierwszej edycji w 1935 roku w konkursie zwyciężyła Francuzka Ginette Neveu. Kobiet nie brakowało też w gronie laureatów kolejnych latach. Znalazły się wśród nich m.in. słynna Wanda Wiłkomirska, Kaja Danczowska, Jadwiga Kaliszewska, Alena Baeva, Bomsori czy Veriko Tchumburidze. Agata Szymczewska, ambasadorka tegorocznej edycji, zwyciężyła w 13. edycji Konkursu w 2006 r., a dziś należy do grona najwybitniejszych polskich skrzypaczek, koncertując na najważniejszych scenach świata. W tegorocznej edycji udział kobiet jest bardzo mocno zaznaczony – ponad połowa uczestników reprezentuje płeć piękną.

Z pasji do piękna

Partnerem 16. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego została marka Dr Irena Eris. Marka od wielu lat aktywnie wspiera projekty kulturalne, pomagające utalentowanym artystom i artystkom realizować swoje pasje oraz promować swoją twórczość na świecie. Dr Irena Eris jest m.in. partnerem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Wspiera także produkcje filmów polskich twórców - wśród nich znalazł się zaprezentowany podczas 75. edycji Festiwalu w Cannes oraz nagrodzony w Konkursie Głównym na tegorocznym Festiwalu w Gdyni głośny film „The Silent Twins" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej.

Wybór konkursu skrzypcowego jest nieprzypadkowy. To tu spotykają się piękno muzyki i wyjątkowy talent. - Jako marka wierzymy, że wsparcie ze strony biznesu jest konieczne do tego, by kultura i sztuka mogły nadal się rozwijać, stale dostarczając piękna i wzruszeń - mówi Joanna Łodygowska, szefowa działu komunikacji Dr Irena Eris. Jak dodaje, marka chce umożliwić ambitnym i pełnym pasji młodym artystom spełnianie ich kreatywnych marzeń.

embed
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego potrwa do 21 października 2022 roku. Przesłuchania i koncerty konkursowe odbywają się w jednej z najpiękniejszych i najlepiej przygotowanych pod względem akustycznym sal koncertowych Europy – Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Transmisje ze wszystkich koncertów – przesłuchań można śledzić na YouTube Wieniawski Society. Ponadto 23 października w warszawskiej Filharmonii Narodowej odbędzie się też specjalna Gala Laureautów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.