Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Produkcja BBC Earth „Earthshot Prize: ratując naszą planetę", której gospodarzem jest książę William, daje nadzieję, że wspólnie możemy uratować świat dla przyszłych pokoleń.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

W ciągu ostatnich dziesięciu lat dowody na to, że stoimy przed pilnymi wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska, stały się niepodważalne. Jasne jest, że nadszedł czas na działanie. W odpowiedzi na to w październiku 2020 roku książę Williama i Fundacja Królewska zainicjowali nagrodę Earthshot Prize. Została ona zainspirowana programem „Moonshot" prezydenta Johna F. Kennedy'ego. W latach 60-tych prezydent zjednoczył miliony ludzi wokół celu, jakim było dotarcie na księżyc. Earthshot Prize ma na celu zjednoczenie ludzi dla dobra środowiska.

Pięć wyzwań

W inicjatywie chodzi nie tylko o nagradzanie osiągnięć w zakresie ekologii. W ciągu 10 lat rodzina królewska chce połączyć aktywistów, inicjatorów, pomysłodawców z firmami czy fundatorami, aby zwiększyć skalę działania oraz inspirować ludzi na całym świecie do wspólnej pracy na rzecz naprawy planety. Nagradzane są inicjatywy w 5 kategoriach: ochrony i rewitalizacji przyrody, czystego powietrza, czystych oceanów, świata bez odpadów oraz naprawy klimatu. Spośród 15 finalistów wyłanianych zostaje 5 reprezentantów każdej kategorii, którzy nagradzani zostają środkami finansowymi w łącznej kwocie 1 mln funtów. Dzięki Earthshot Prize do 2030 roku ma zostać znalezionych aż 50 rozwiązań dla najbardziej palących problemów środowiskowych.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Książę William wyrusza na pomoc planecie

Jakie są wyzwania i jakie pomysły mają osoby ubiegające się o prestiżową nagrodę Earthshot Prize? W podróż po pięciu wielkich misjach, uświadamiającą, jak wiele złego dzieje się w naturze, ale jednocześnie dającą dużą nadzieję na to, że mobilizacja i chęć działania mogą odwrócić bieg wydarzeń, zabiera produkcja BBC Earth – „Earthshot Prize: ratując naszą planetę". Wraz z księciem Williamem, któremu towarzyszy sir David Attenborough – członek powołanej przez księcia Rady Earthshot Prize, brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej na świecie, pisarz, narrator i podróżnik, będzie można nie tylko zdiagnozować największe bolączki planety, ale inspirować się do naprawy świata.

Sir David AttenboroughSir David Attenborough 

Diamenty z powietrza

Każdy odcinek, to inna misja. Książę William i sir David Attenborough zwrócą uwagę na ochronę przyrody i istotę bioróżnorodności. Proces zanikania dzikiej przyrody postępuje, ale przykłady projektów, zrealizowanych w parku Yellowstone, na terytoriach Masajów w Kenii oraz w posiadłości Knepp Estate w Wielkiej Brytanii, pokazują, że działając z poszanowaniem bioróżnorodności, dzika przyroda szybko się odbuduje. Wraz z Christianą Figueres, dyplomatką uczestniczącą w negocjacjach Porozumienia Paryskiego na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, Książę William i sir David zwrócą uwagę na problem zmiany klimatu i zaprezentują ciekawe rozwiązania, o jakich nawet nam się nie śniło. Mowa choćby o produkcji diamentów z powietrza.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Zgubne skutki zanieczyszczeń

Jednym z palących problemów, na które zwróci uwagę książę William będzie także zanieczyszczenie powietrza. Znaczna część ludności Europy żyje na obszarach, szczególnie w dużych miastach, gdzie normy jakości powietrza są przekraczane: zanieczyszczenie ozonem, dwutlenkiem azotu i cząstkami stałymi (PM) stwarza poważne zagrożenia dla zdrowia. O historiach ludzi, których kwestia zanieczyszczenia powietrza dotyka bezpośrednio, opowie była japońska astronautka Naoko Yamazaki.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Pływające śmieci

Produkcja „Earthshot Prize: ratując naszą planetę" zwraca też uwagą na problem zanieczyszczenia oceanów. Według Europejskiej Agencji Środowiskowej każdego roku do mórz i oceanów świata trafia około 10 mln ton śmieci. Zwierzęta mylą odpady plastikowe z pokarmem, zaplątują się w nie lub umierają z uduszenia. W odcinku poświęconym oceanom gościnnie wystąpi Shakira, która spędziła całe swoje życie nad morzem. Wciąż jest nadzieja na odbudowanie flory i fauny oceanów, ale trzeba działać skutecznie. Książę William przyjrzy się także problemowi odpadów. Nowe światło na ten aspekt rzuci Hindou Oumarou Ibrahim, rzeczniczka  praw ludności tubylczej z Czadu. Odpady nas zalewają. W 2018 roku mieszkańcy Unii Europejskiej wytworzyli ich 2,4 mld ton. Odcinek „Earthshot Prize: ratując naszą planetę" poświęcony temu zagadnieniu ujawnia straszliwą skalę naszej beztroski w wytwarzaniu odpadów, zarówno biodegradowalnych, jak i tych nieulegających biodegradacji, oraz przekonuje, że możemy rozwiązać problem odpadów poprzez recykling.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Podczas podróży po pięciu misjach dla środowiska, książę William przedstawia finalistów Earthshot Prize, przede wszystkim jednak pokazuje, że skala wyzwań, które stoją przed nami jako gatunkiem, jest ogromna, ale podejmując odpowiednie działania, możemy naprawić świat i zostawić go w dobrej kondycji dla przyszłych pokoleń.
Pierwszy odcinek programu „Earthshot Prize: ratując naszą planetę" zostanie wyemitowany 6 października o godz. 19:55 na kanale telewizyjnym BBC Earth. Kolejne odcinki co tydzień o tej samej porze.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.