Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gdyby użyć metafory – domy kultury mielą to wszystko, żeby na animacyjnym zaczynie wyrósł doskonały chleb dla lokalnych społeczności. Idealnie w taką koncepcję wpisuje się piękne miejsce w samym centrum Polski - Stary Młyn, który stał się nową siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu

Stary MłynStary Młyn 

Ten uratowany od całkowitego zniszczenia ceglany budynek, przez niektórych został już dzisiaj nazwany kulturalnym sercem miasta. Bardzo słusznie, skoro ma na celu przygotowanie ciekawej, nowoczesnej oferty dla mieszkańców i mieszkanek Zgierza – stąd bogaty repertuar warsztatów, zajęć oraz inicjatyw kulturotwórczych. Jedną z priorytetowych działalności MOK w Starym Młynie okazało się kino, które wróciło do Zgierza po latach i na które tak bardzo czekali mieszkańcy. W każdy czwartek, piątek oraz niedzielę Stary Młyn zaprasza na kinowe nowości, a weekendowe przedpołudnie zarezerwowane jest na repertuar familijny i dla najmłodszych.

Stary MłynStary Młyn 

Na  powierzchni 1 300 m2 Starego Młyna znajdziemy galerię sztuki z urokliwą panoramą Zgierza (3. piętro), pracownie specjalistyczne, salę taneczną, studio nagrań i salę muzyczną. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wielofunkcyjna sala widowiskowa z ponad 180 miejscami. Zwraca tu uwagę ciekawe rozwiązanie – wrota otwierające scenę na otoczenie Starego Młyna, dzięki czemu istnieje możliwość wykorzystania jej podczas wydarzeń plenerowych. Bardzo dobra akustyka sali pozwala na profesjonalne wydarzenia muzyczne – w ciągu ostatnich miesięcy z sukcesem koncertowali tu m.in. Kasia Moś, Renata Przemyk, grupa Raz Dwa Trzy, Orkiestra Grohmana czy Łona i Webber.

Stary MłynStary Młyn 

Oferta Starego Młyna to przede wszystkim rozwijanie czterdziestoletniego potencjału MOK – przestrzeń profesjonalnych działań muzycznych, tanecznych, teatralnych, dbałości o dziedzictwo lokalne i kulturę ludową, wspierania artystów i artystek oraz rozwijanie talentów. Na tym gruncie, w odnowionej przestrzeni ceglanego budynku młyna, wyrasta nowoczesne i atrakcyjne miejsce dla młodego pokolenia. Miejsce do spędzania czasu „po godzinach".  Młodzież ma być ważnym odbiorcą i uczestnikiem oferty MOK w nowej siedzibie. Niezmiennie młodzi będą zachęcani do udziału w amatorskim ruchu artystycznym, zapraszani do spotkań, stawiania nieoczywistych pytań i szukania odpowiedzi. Od kiedy sztuka jest współczesna? Jak profesjonalny może być amator? Ile wzrostu ma sztuka wysoka?

Stary MłynStary Młyn 

Zgierski MOK jest od wielu lat organizatorem nie tylko wydarzeń lokalnych, ale też ważnych ogólnopolskich festiwali czy konkursów. Na tym zaczynie wyrósł więc Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich „Ogień w głowie", który odbywa się w MOK od 2005 r. i jest przede wszystkim konkursem niezawodowych twórców z całej Polski. Każdego roku spośród niemal stu zgłoszonych filmów szerokiej publiczności prezentowane jest kilkanaście najlepszych produkcji – zwycięzcom nagrody przyznaje jury oraz publiczność. Dzięki tej imprezie staje się możliwa konfrontacja twórców z odbiorcami i profesjonalnym jury. W ubiegłych edycjach w jury konkursu zasiadali m.in.: Leszek Dawid, Bodo Kox, Balbina Bruszewska, Dobromir Dymecki, Anna Karasińska, Łukasz Rusinek, Magnus von Horn czy Bartosz Piotrowski. Przeglądowi konkursowemu pod gołym niebem towarzyszą: pokazy filmowe, spotkania z twórcami, warsztaty (m.in. animacji, reżyserii, operatorskie), wystawy fotograficzne oraz koncerty. 18. edycja przeglądu odbędzie się w dniach 17-18 czerwca 2022 r.

Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Słodkobłękity" to kolejne ważne wydarzenie w „kulturalnym młynie", zapoczątkowane niemal 30 lat temu przez Mariana Glinkowskiego. Jest to ogólnopolski festiwal prezentujący spektakle niezależnego nurtu teatralnego. Pokazom towarzyszą omówienia – wyjątkowe rozmowy widzów, jurorów i twórców teatralnych. Dla uczestników festiwalu przewidziane są także wydarzenia towarzyszące: koncerty muzyki alternatywnej i piosenki aktorskiej, spektakle, pokazy i warsztaty teatralne. Głównym celem festiwalu jest wspieranie i promocja twórczości artystycznej, edukacja teatralna młodzieży i dorosłych oraz integracja środowisk twórczych. Ideą „Słodkobłękitów" jest propagowanie kultury alternatywnej. W Zgierzu spotkają się niezawodowe grupy teatralne, dla których festiwal jest jednym z najważniejszych przeglądów teatralnych w kraju. Otwarta formuła festiwalu sprawia, że impreza jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich.

Stary MłynStary Młyn 

Ogromną wartość dla lokalnego dziedzictwa stanowi działający od 55 lat Zespół Pieśni i Tańca „Boruta" - zadziwiający urodą i gracją polskiego tańca ludowego. Zrzesza nie tylko tancerzy, muzyków i artystów, ale przede wszystkim zbliża do siebie ludzi kochających folklor. Od 1967 r. zespół nieustannie wzbogaca historię Zgierza swoją działalnością artystyczną oraz społeczną, zachowując przy tym tradycję polskiego folkloru. Za sprawą choreografii nieżyjącej już niestety Zdzisławy Kotulskiej-Hofmokl, własnego artystycznego dorobku, bogactwa strojów i pieśni, zespół doczekał się niemałej publiczności, nie tylko wśród zgierzan.

Piękny ceglany budynek dawnego młyna motorowego w Zgierzu to również doskonała i nowoczesna przestrzeń do organizacji eventów czy spotkań. Bardzo chętnie korzystają z niej przedsiębiorcy, samorządowcy, organizując tu spotkania i duże wydarzenia biznesowe.

Stary MłynStary Młyn 

Stary Młyn to inwestycja zrealizowana w ramach projektu pn. "Szlakiem architektury włókienniczej - rewitalizacja Miasta Zgierza w celu rozwoju produktu turystycznego oraz rewitalizacji zdegradowanych terenów na obszarze ŁOM" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Kamień węgielny we wrześniu 2019 roku wmurowali: Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski, dyrektor MOK Witold Świątczak oraz przedstawiciel wykonawcy - Prezes Zarządu firmy Kemada Katarzyna Adamek.

Stary MłynStary Młyn 

Młyn przy ulicy Długiej 41 A był pierwotnie młynem motorowym o napędzie elektrycznym z początku XX wieku. Nie występuje on jednak na carskim planie miasta Zgierza  z 1910 roku. Jego obrys został tam naniesiony piórkiem w latach trzydziestych przez polskich geodetów (w zbiorach Muzeum Miasta Zgierza). Ze względu na niezachowaną dokumentację, brak projektów, rysunków, fotografii, czy to z okresu budowy, czy eksploatacji, nie mamy bardziej dokładnych informacji. Istnieje przypuszczenie, że dokumentacja nie została przed II wojną przekazana do archiwum, przez co mogła zostać zniszczona podczas pożaru ratusza w 1945 roku lub zaginęła w innych okolicznościach. Zgierski młyn to typowa budowla użytkowo-fabryczna początku XIX wieku, z cegły, nie tynkowana, z oknami kratownicowymi. Budynek nie miał żadnych walorów architektonicznych wyróżniających go na tle innych gmachów przemysłowych. Stał w oficynie domu tkackiego przy głównej ulicy naszego miasta. Kiedyś nie przyciągał szczególnej uwagi mieszkańców, ale teraz na pewno się to zmieniło, tym bardziej, że znajduje się w obszarze Parku Kulturowego „Miasto Tkaczy". Zapewne na przełomie minionych wieków nikt się nie spodziewał, że w miejscu, dokąd podjeżdżały wozy ze zbożem będą z takim powodzeniem i pasją mielić się sztuka, kultura i potencjał lokalnych animatorów.

Miejski Ośrodek Kultury w Starym Młynie w Zgierzu od 2021 roku pisze na nowo historię tego miejsca. Nie ma wątpliwości, że z takiej mąki będzie doskonały chleb.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.