Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przybywający do Polski uchodźcy z Białorusi potrzebują pomocy - dachu nad głową i wsparcia w załatwianiu spraw, które umożliwią im normalne życie w naszym społeczeństwie.

Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich od lat zajmuje się poszukującymi schronienia w Polsce uchodźcami. Tym razem rusza na pomoc naszym najbliższym sąsiadom ze wschodu. Dla uchodźców z Białorusi chce stworzyć Mirnyj Dom – Dom Pokoju, czyli hostel, który będzie dla nich tymczasowym domem.

Fundacja planuje, aby mogło przebywać w nim 15-20 osób, w tym rodziny z dziećmi. Oprócz pokoi byłyby w nim również sala edukacyjna, świetlica i biblioteka. Miesięcznie wynajęcie i utrzymanie domu to koszt 10-15 tys. zł.

- Wielu Białorusinów, którzy nie zgadzają się z panującą sytuacją polityczną w swoim kraju, zostało zatrzymanych, pobitych i uwięzionych. Wielu musiało opuścić kraj. Potrzebują dachu nad głową, wsparcia w codziennym życiu, nauki języka polskiego, pracy, a często również pomocy psychologicznej. Naszym podopiecznym staramy się pomóc, jak tylko możemy, ale chcemy również, aby jak najszybciej się usamodzielniali. Dlatego chcemy określić czas przebywania w naszym hostelu i jednocześnie pomagać im w znalezieniu pracy, a jeśli będzie to konieczne, również w przekwalifikowaniu zawodowym – mówi Katarzyna Skopiec, współzałożycielka fundacji Humanosh.

W akcję pomocy włączyła się Piękna Gallery oraz agencja marketingowa Communication Unlimited, organizując aukcję, z której dochód pomoże Humanosh zrealizować swój cel.

Wirtualna aukcja odbędzie się 17 lutego na stronie domu aukcyjnego OneBid, gdzie już teraz można oglądać wszystkie prace.

Podczas aukcji będzie można wylicytować m.in. pracę Pawła Kowalewskiego „Mon Cheri Bolcheviq 2005”, Katarzyny Kozyry „Lords of the Dance, 2002”, Grzegorza Worpusa - Budziejewskiego „Sensual landscape 161, 2020”, Wojciecha Ledera „Iluzja autoteliczna 2014” czy Rafała Olbińskiego „Trzeci wymiar czasu”.

Swoje prace na aukcję oddali również artyści białoruscy – Nadya Sayapina (kopie prac wykonanych w więzieniu długopisem na papierze), Sergey Shabohin, Lesia Pcholka i wielu innych.

Pod młotek pójdzie także replika kukły Aleksandra Łukaszenki z protestów na Białorusi, zestaw do yerba mate z autografem Tony'ego Halika, bluza projektu Łukasza Jemioła, rękawice bokserskie mistrza Polski Damiana Durakcza z autografem czy piłka z autografem Marcina Gortata.

Od listopada 2020 roku fundacji udało się wynająć dla białoruskich uchodźców 11 mieszkań i zasiedlić w nich 34 osoby. Ponadto pozyskane do tej pory fundusze przeznaczyła na artykuły gospodarstwa domowego oraz na lekarstwa.

Więcej informacji o tym, jak Humanosh pomaga Białorusinom, można znaleźć tutaj

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.