Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Za reżyserię "Słodkiego końca dnia" odpowiada Jacek Borcuch, który jest także razem ze Szczepanem Twardochem autorem scenariusza. Podobno główna rola w filmie została napisana specjalnie dla Krystyny Jandy. Aktorka gra Marię Linde, polską poetkę i laureatkę Nagrody Nobla, która razem z mężem Włochem mieszka w Volterrze, etruskim mieście w rejonie dzisiejszej Toskanii. - Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch przyjechali do mnie pewnego dnia do Milanówka z kwiatami i winem i powiedzieli, że chcą dla mnie napisać rolę. Zapytałam ze śmiechem, czy to będzie główna rola, czy tytułowa. Odpowiedzieli, że główna, więc natychmiast się zgodziłam - opowiada Krystyna Janda w wywiadzie, który w całości będzie można przeczytać w najbliższym, majowym wydaniu "Wysokich Obcasów Extra" (w kioskach od 18 kwietnia).

Jeden z wierzy napisanych przez Marię można usłyszeć w najnowszym trailerze filmu.

 

Maria to kobieta niezależna, która nie daje się zamknąć w ciasnych ramach narzucanych jej przez społeczeństwo. Nie dla niej tradycyjna rola żony, matki czy babci. Gdy wychodzi na jaw, że ma romans z młodszym od siebie mężczyzną, do tego Egipcjaninem, wybucha skandal. Życie bohaterów dodatkowo komplikuje wieść o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Jak zapowiada dystrybutor: "bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje".

"Słodki koniec dnia" to film nie tylko o miłości i buncie, ale także o współczesnym świecie, w którym odmienność jest często traktowana jak największe zło.

Za swoją rolę Krystyna Janda otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas festiwalu filmów niezależnych Sundance w Park City w USA. W rolę jej córki wcieliła się Kasia Smutniak.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.