Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fragment pochodzi z książki "To nie jest książka o seksie" adresowanej do nastolatków, której autorką jest Chusita Fashion Fever. Książkę wydało  RM. Premiera 2 października 2019 r.

Ważne, żeby znać metody antykoncepcji i rozumieć wady i zalety każdej z nich. Nie wszystkie metody zapobiegania ciąży pozwolą ci uniknąć zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową. Seks z zabezpieczeniem sprawi, że poczujesz się bezpiecznie – dzięki niemu możesz cieszyć się ZDROWĄ SEKSUALNOŚCIĄ.

Ciąża 

Kiedy chłopak i dziewczyna uprawiają seks bez zabezpieczenia, istnieje ryzyko, że nasienie dotrze do jajeczka i zapłodni je, doprowadzając do ciąży. Jedyny sposób na uniknięcie tego to ANTYKONCEPCJA, ale pamiętaj, że żadna metoda antykoncepcyjna nie jest w 100% skuteczna. 

Zakażenia przenoszone drogą płciową 

Choroby przenoszone drogą płciową to te, którymi można się zarazić przez kontakt fizyczny podczas seksu. Powodują je rozmaite wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty, które przenoszą się poprzez płyny ustrojowe. 

Najlepiej znaną spośród tych chorób jest AIDS, ale istnieje też wiele innych: brodawczak ludzki (HPV), rzeżączka, chlamydia, opryszczka, kiła… Niektóre z nich mogą być bardzo poważne, a nawet śmiertelne. Z reguły wymagają bardzo długiego leczenia, czasami przez całe życie, i mogą mieć przykre skutki. Większość z tych chorób nie ma natychmiastowych objawów i trudno je wykryć w krótkim czasie, przez co są jeszcze bardziej niebezpieczne. Ktoś może nie zdawać sobie sprawy, że jest zarażony i przenosi chorobę poprzez seks bez zabezpieczenia, bo myśli, że jest zdrowy. 

Choroby te przenoszą się poprzez stosunek pochwowy, seks analny i oralny, więc te rodzaje kontaktów zawsze wymagają zabezpieczenia. Musisz też pamiętać o tym, że nastolatkom łatwiej zarazić się tymi chorobami przy kontakcie, ponieważ podczas dojrzewania system odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Dodatkowo śluzówka w pochwie może być podatniejsza na otarcia u młodych dziewcząt. 

Noszenie ze sobą prezerwatywy nie oznacza, że ciągle masz ochotę na seks… To znaczy jedynie, że jesteś odpowiedzialną osobą! 

Wybieranie metody 

Zanim zaczniecie uprawiać seks, ZAWSZE powinniście/powinnyście zdecydować, jakiej metody zabezpieczenia będziecie używać. 

To wspólna decyzja, którą należy podjąć przed stosunkiem. Nigdy nie pozostawiaj tej decyzji drugiej osobie, nawet jeśli znasz ją bardzo dobrze i jej ufasz. Pomyśl – od tego zależy twoje zdrowie. 

W zależności od tego, kim jest partner/partnerka, niektóre metody mogą działać lepiej od innych. Na początku związku z osobami, których jeszcze nie znasz zbyt dobrze, lub podczas przygodnych czy spontanicznych kontaktów najlepszą formą zabezpieczenia jest PREZERWATYWA. To jedyny środek antykoncepcyjny, który zapobiega zarówno ciąży, jak i niektórym chorobom płciowym. 
W stabilnym związku, w którym bardzo sobie ufacie, ważne jest upewnienie się, że oboje jesteście zdrowi, i wykluczenie potencjalnych zakażeń, zanim zastosujecie INNE METODY, o których opowiem dalej i które mogą być przepisane przez lekarza. 

Podwójne zabezpieczenie 

Najbardziej skuteczną i godną polecenia metodą zabezpieczenia jest PREZERWATYWA: wygodna, praktyczna i, jak wspomnieliśmy, daje podwójne zabezpieczenie – przed ciążą i niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Są dwa rodzaje prezerwatyw: męskie i żeńskie. MĘSKA PREZERWATYWA jest najczęściej stosowana i najlepiej znana. To cienka warstwa lateksu, poliuretanu lub innego tworzywa, którą nakłada się na penis w erekcji przed stosunkiem. Po wytrysku sperma zbiera się w zbiorniczku na szczycie kondoma. KOBIECY KONDOM z jednej strony ma pierścień zakładany na pochwę i kolejny, mniejszy pierścień po drugiej stronie, który należy włożyć do pochwy aż do ujścia macicy. Powstrzymuje to spermę i inne płyny ustrojowe. Oba rodzaje prezerwatyw mogą być także używane do seksu analnego. 

Musisz wiedzieć, że prezerwatywy są DO JEDNORAZOWEGO UŻYTKU, choćby nie wiem jak dobrze się je wymyło, nawet jeśli nie doszło do wytrysku! Nie zaleca się też używania tego samego kondoma do dwóch różnych rodzajów kontaktu, na przykład przy przejściu z seksu oralnego do stosunku pochwowego, ponieważ materiał mógł zostać uszkodzony. I najważniejsze – nie należy nigdy używać tej samej prezerwatywy, której użyło się przy seksie analnym. Tak przenoszą się zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do naprawdę nieprzyjemnych infekcji. 

To nie jest książka o seksieTo nie jest książka o seksie Wydawnictwo RM, 2019 r.

Miej ją przy sobie! 

Bez względu na twoją tożsamość seksualną, jeśli masz przy sobie prezerwatywę, to może pomóc ci w niespodziewanych sytuacjach. W portfelu, torebce albo w plecaku. Na pewno kiedyś noszenie jej ci się opłaci! Prezerwatywę należy założyć we właściwy sposób. Jeśli tego nie zrobisz, może ona pęknąć. To ryzyko jest większe podczas pierwszych prób, więc dobrym pomysłem jest noszenie paru zapasowych sztuk na wszelki wypadek. 

Odmowa… 

Jeśli druga osoba nie zgadza się na seks z zabezpieczeniem, trwaj przy swoim. Jeśli będziesz stanowczo powtarzać, że albo z kondomem, albo wcale, to zapewne zgodzi się, by nie stracić okazji. A jeśli druga osoba nadal się nie zgadza, możesz się z nią pożegnać, bo na pewno znajdziesz kogoś bardziej inteligentnego i odpowiedzialnego. 

Zabezpieczenie! 

W niektórych sytuacjach trudniej jest oprzeć się pokusie seksu bez zabezpieczenia. To ryzykowne – musisz zdawać sobie z tego sprawę i ich unikać. W takich chwilach konieczna jest twoja szczególna ostrożność i gotowość, by ZAWSZE POWIEDZIEĆ „NIE”. Oto kilka przykładów, kiedy nie należy rezygnować z gumki. 

 • Kiedy jesteś pod wpływem alkoholu albo ktoś bardzo cię pociąga, pożądanie przejmuje nad tobą kontrolę i… tylko seks ci w głowie! 
 • Kiedy masz stosunek pochwowy, oralny czy analny z osobą, której nie znasz zbyt dobrze. 
 • Kiedy jako dziewczyna nie używasz żadnych innych środków antykoncepcyjnych. 
 • Kiedy druga osoba zapewnia cię, że jest zdrowa i że nie ma się o co martwić. Albo gdy facet mówi, że będzie kontrolował wytrysk, żeby dziewczyna nie zaszła w ciążę. 
 • Kiedy jedno z was (ty bądź druga osoba) często zmienia partnerów/partnerki. 
 • Kiedy druga osoba chce cię namówić na używanie podejrzanych metod antykoncepcji.

To nie jest książka o seksieTo nie jest książka o seksie Wydawnictwo RM, 2019 r.

Antykoncepcja dla dziewczyn 

Te metody antykoncepcji nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, są używane tylko do zapobiegania ciąży. 

 • Pigułki antykoncepcyjne – bierze się je codziennie przez 21 dni, najczęściej z tygodniową przerwą na miesiączkę. Składają się z szeregu hormonów, które powstrzymują owulację. 
 • Plaster antykoncepcyjny – nakleja się go na skórę i wymienia na nowy raz w tygodniu, przez trzy tygodnie w miesiącu. Działa tak samo, jak pigułki – reguluje poziom hormonów i powstrzymuje owulację. 
 • Krążek dopochwowy – umieszcza się go w pochwie. Jeden krążek wystarcza na 21 dni. Może przepisać go lekarz, łatwo go włożyć i wyjąć, jest prosty w użyciu. 
 • Zastrzyk antykoncepcyjny – zabieg ten wykonuje lekarz. Jeden zastrzyk działa do 12 tygodni. 
 • Spirala antykoncepcyjna – wkładka, którą umieszcza się wewnątrz macicy. Działa od 5 do 10 lat. 
 • Kapturek dopochwowy – przyrząd, który umieszcza się w pochwie od 2 do 6 godzin przed stosunkiem. Zatrzymuje on nasienie. Ma parę wad, wśród nich czas oczekiwania pomiędzy włożeniem kapturka a seksem. 
 • Płyny/żele plemnikobójcze – substancje, które niszczą plemniki. Łatwe w użyciu, choć mogą wywoływać reakcje alergiczne. 

Te metody cię NIE ochronią 

Krąży mnóstwo LEGEND MIEJSKICH o tym, że niektóre zabiegi lub triki zapobiegają ciąży. 
NIE WIERZ W TO: 

 • Pierwszy raz 
 • Stosunek przerywany 
 • Kiedy on ma wytrysk poza pochwą 
 • Kiedy ona nie ma orgazmu 
 • Kiedy ona ma miesiączkę – albo jest na dzień przed miesiączką, albo dzień po miesiączce 
 • Uprawianie seksu na stojąco 
 • Seks w wodzie 
 • Prysznic i podmywanie się po seksie 
 • Oddawanie moczu po seksie 

Jeśli wierzysz w tego typu historie, to twoje szanse na ciążę są takie same jak w czasie seksu w pozycji misjonarskiej! 

Nagłe wypadki 

Pigułka awaryjna lub PIGUŁKA „DZIEŃ PO” to awaryjny środek antykoncepcyjny – stosuje się ją w przypadku, gdy inne metody zawiodą: pęknie prezerwatywa lub wydarzy się coś niespodziewanego. 

Na pewno nie jest najmądrzejszym wyjściem uleganie żądzom z myślą, że następnego dnia zawsze można pójść po receptę do lekarza i kupić tę pigułkę w aptece. Zacznijmy od tego, że takie podejście zwiększa ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi płciowo. Poza tym nadużywanie pigułki „dzień po” jest niewskazane. Zawiera ona wysokie ilości hormonów, a jej efekty uboczne to zawroty głowy i nudności, bóle głowy, zmęczenie – może ona nawet zakłócić twój okres. No i nie zapominajmy o cenie. To z całą pewnością nie jest dobry sposób na zabezpieczenie… 

To nie jest książka o seksieTo nie jest książka o seksie Wydawnictwo RM, 2019 r.

Zawodne metody 

Niektóre osoby nie martwią się chorobami wenerycznymi, dlatego że ufają partnerowi/partnerce, albo z innego powodu, więc ich jedynym celem jest zapobieganie ciąży. To wcale nie jest dobre podejście.

Może słyszałaś o naturalnych metodach antykoncepcji, które polegają na unikaniu seksu w czasie owulacji. NIE SĄ ONE POLECANE młodym kobietom, których cykle są bardziej nieregularne. Naturalna antykoncepcja polega na znajomości swojej podstawowej temperatury ciała – temperatury ciała w stanie spoczynku. Żeby ją zmierzyć, potrzebny jest specjalny termometr, bardziej wrażliwy niż tradycyjny. 

Wiele czynników może wpłynąć na twoją podstawową temperaturę i jej odczyt – niespokojny sen, alkohol, zmiana termometrów… Musisz trzymać się ściśle wytyczonego harmonogramu, co nie zawsze jest proste. W skrócie – ta metoda nie należy do godnych polecenia, bo komplikuje życie i jest zbyt zawodna! 

Utrata dziewictwa

Dziewictwo… co za temat! Nie daj się zwieść temu, co o nim słyszysz. To ty decydujesz o tym, jak wielkie znaczenie ma dla ciebie twoje dziewictwo – w zgodzie ze swoimi wartościami. W przeszłości dziewictwo było niczym cenny dar, teraz przeciwnie – czasami wydaje się, jakby trwał wyścig, kto je pierwszy straci. Ale daj spokój! Nie należy się sugerować ani jednym, ani drugim podejściem.

Seks jako element związku to nie jedyny sposób na DOŚWIADCZANIE SEKSUALNOŚCI. Możesz jej doświadczać tak, jak tylko chcesz. Nie musisz być w związku, jeśli nie jesteś na to gotowa albo nie chcesz w nim być. Możesz po prostu całować i pieścić osobę, która ci się podoba, możesz się masturbować… nie próbuj niczego przyspieszać, bo UCZUCIA PRZYCHODZĄ W SWOIM TEMPIE, mogą nadejść wcześniej albo później. Masz przed sobą mnóstwo czasu na to, żeby zbierać doświadczenia seksualne i żeby eksperymentować w swoim własnym tempie.

To nie jest książka o seksieTo nie jest książka o seksie Wydawnictwo RM, 2019 r.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.