Materiał PR Aura Beauty by Urszula Sikorska

Dlaczego regeneracja jest dla naszej skóry tak ważna?

Zacznijmy od tego, że skóra podlega samoczynnym cyklom odbudowy. Jako zewnętrzna powłoka jest nieustannie narażona na działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. promieniowanie UV, wiatr, temperatura czy smog a więc i wolne rodniki. Każdy z nich uszkadza barierę ochronną naskórka tym samym wpływając na procesy starzenia, elastyczność, przebarwienia czy stopień nawilżenia.

Pamiętajmy, że skóra jest jednym z największych narządów człowieka i poza pięknem samym w sobie na co dzień spełnia szereg ważnych funkcji: ochronnych, wydalniczych i regulujących (w tym tak ważnej dla nas syntezy witaminy D). Nasz wiek, styl życia, przyjmowane leki, choroby, jakość snu i właśnie odpowiednia regeneracja mają wpływ na finalny stan i wygląd naszej skóry - wyjaśnia Urszula Sikorska.

Co sprawia, że nasza skóra wygląda młodo?

Aby zrozumieć czemu nasza skóra zmienia się, i jak interpretować jej reakcje musimy wrócić na chwilę do tematu jej fizjologii. Zewnętrzna warstwa naszej skóry to naskórek, który stanowi główną barierę przed czynnikami zewnętrznymi, wirusami, bakteriami czy promieniowaniem UV. Najpłytsza jej część to tzw. warstwa rogowa, jest ona swoistą tarczą ochronną zbudowaną z korneocytów które regularnie ulegają złuszczeniu, gdy nie wspieramy tego procesu pielęgnacją skóra nabiera szary ziemisty odcień.

Naskórek to warstwa, w której znajdują się melanocyty, odpowiedzialne zam kolor naszej skóry a więc i za przebarwienia jeśli nie będziemy stosować ochrony słonecznej spf. Komórki Langerhalsa odpowiedzialne za wszelkie reakcje immunologiczne oraz komórki Merkla- receptory dotyku. W tej warstwie wytwarzany jest tzw. NMF (Natural Moisturizing Factor) naturalny czynnik nawilżający, który składa się z związków rozpuszczalnych w wodzie m.in. są to: aminokwasy, kwas piroglutaminowy (PGA), mocznik, kwas moczowy, glukozamina, kreatynina, jony sodu, wapnia, magnezu czy potasu. NMF to faktor utrzymujący wilgoć w warstwie rogowej, odpowiada on jednocześnie za poziom nawilżenia i blokowanie TEWL (transepidermal water loss) przeznaskórkowej utraty wody. Znając te podstawy możemy zrozumieć dlaczego ochrona ale i wsparcie regeneracyjne skóry jest tak ważne - tłumaczy kosmetolog Urszula Sikorska.

Skóra właściwa natomiast jest głębszą warstwą naskórka zbudowaną z włókien kolagenu i elastyny. Tworzą ją w głównej mierze kwas hialuronowy, który wiąże wodę w skórze, kolagen (aż 70%), oraz elastyna (5%). To właśnie kolagen odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Niestety, jako dość sztywna forma, kiedy zostanie poddany zbyt dużemu czynnikowi szkodliwemu może zostać zerwany -utrata jędrności czy np. rozstępy.

Czyli można powiedzieć, że nasza skóra ciągle pracuje?

Tak, zgadza się, nasz naskórek możemy porównać do fabryki w której ciągle produkowane są nowe materiały zastępujące stare i zużyte które są regularnie usuwane. Keranocyty, czyli komórki budulcowe każdego dnia obumierają i przesuwają się do najpłytszych warstw skóry gdzie zostają złuszczone (warstwa rogowa). Ich pełny cykl trwa ok 28 dni. Nasz kwas hialuronowy jest wymieniany co dwa dni, kolagen potrzebuje chwili dłużej. Cykle powtarzają się nieustannie i jest to proces zarówno produkcji, syntezy jak i ciągłej wymiany - wyjaśnia Urszula Sikorska.

Skoro cały czas zastępujemy stare komórki nowymi, to dlaczego z wiekiem tracimy jej jędrność?

Dlatego, że po 30 roku życia z każdym rokiem tracimy po 1 % naszych zasobów naturalnego kwasu hialuronowego oraz kolagenu, a procesy rozpadu komórek przewyższają produkcję nowych. Świadomość tych procesów fizjologicznych jest kluczowa by zrozumieć jak ważna jest regeneracja i ukierunkowana pielęgnacja. Rolą współczesnej kosmetologii jest przywracanie równowagi na powierzchni skóry, ale również stymulowanie jej do procesów przebudowy i syntezy tzw. slow anti-aging. Znając procesy zachodzące w naszej skórze możemy świadomie sięgnąć po wybrane składniki odżywcze i pielęgnacyjne, które pomogą naszemu organizmowi o wiele lepiej zregenerować naszą cerę.

Na jakie składniki warto zwracać uwagę wybierając kosmetyki?

Wspomniany wcześniej kwas hialuronowy czy kolagen, to filary pielęgnacji skóry dojrzałej. Zadbanie o odpowiedni poziom kwasu hialuronowego w naszej skórze nie tylko ograniczy TEWL (przeznaskórkową utratę wody), ale nawilży i wzmocni strukturę naskórka. W przypadku cery dojrzałej, wiotkiej i  męczonej to jednak za mało. Tu musimy dbać o pobudzenie fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych i elastyny, wykorzystujemy w tym celu mi.in kompleks LPA (zbyt mały poziom kwasu LPAw naszym organizmie wzmaga procesy starzenia się komórek), czy roślinne komórki macierzyste (np. pozyskiwane ze szwajcarskiej jabłoni domowej) - wyjaśnia Beata Wielgosik z Chrissie Cosmetics.

W kosmetykach warto też szukać takich stymulatorów jak: usieciowany kwas hialuronowy, mikroalgi, fosfolipidy, skwalan, aminokwasy, hydrolizowane proteiny roślinne, glukoza, pektyny, arginina czy wit. E. Znając nazwy składników łatwiej jest nam odczytać i zrozumieć skład kremu (tzn. INCI) by znaleźć te pobudzające, regenerujące oraz poprawiające gęstość i jędrność naszej skóry.

Co jeszcze możemy zrobić, aby nasza pielęgnacja była na najwyższym poziomie?

Nie traktujmy naszego ciała wybiórczo, ale jako nierozerwalną całość. Pamiętajmy, iż wiele możemy zdziałać zmieniając nasz tryb życia na bardziej zdrowy i zbilansowany. Regeneracja zaczyna się wewnątrz nas, dlatego balans w stylu życia i pielęgnacji są ze sobą tak spójne. Niech twoje talerze będą kolorowe, minimum 3 kolory różnych warzyw to bomba odżywczych składników i antyoksydantów- twoja skóra będzie ci za nie wdzięczna. Pamiętaj o porcji owoców spożywanych każdego dnia. Ogranicz kawę do dwóch filiżanek (czarna bez cukru). Alkohol jest zawsze dyskusyjną kwestią, ale jak badania wykazują lampka czerwonego wina to nie tylko doskonałe źródło resweratrolu (antyoksydant), ale dodatkowo zmniejszenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Codziennie kobiety powinny wypijać około 2 litrów a mężczyźni 2,5 litra wody. Dieta natomiast powinna być wzbogacona w oleje (tłoczone na zimno, te zawarte w orzechach) i tłuszcze, najlepiej te z ryb - to sekret naturalnego piękna od wewnątrz - wyjaśnia Urszula Sikorska z Aura Beauty.

Całości dbania o kondycję naszej skóry dopełnia aktywność fizyczna, dzięki której nie tylko zyskujesz sprawność fizyczną ale i piękny wygląd, skóra osoby regularnie ćwiczącej jest bowiem lepiej dotleniona oraz odżywiona. Moim mottem jest hasło „bądź dla siebie dobra", nie tylko w kwestii psychicznej, ale i w stylu życia. Pamiętajmy, że nasza cera jest jak lustro tego co dzieje się wewnątrz, dbajmy zatem o dostarczanie właściwej jakości składników odżywczych do procesu jej odbudowy. Odpowiednie stymulowanie metabolizmu w połączeniu z regeneracją i pielęgnacją to recepta na piękno - podkreśla Urszula Sikorska.

Polecane produkty:

CHRISSIE COSMETICS - SERUM KOLAGENOWE - Collagen HY.EG.10 INTENSYWNA REGENERACJA

Materiał PR Aura Beauty by Urszula SikorskaMateriał PR Aura Beauty by Urszula Sikorska 

Kosmetyk silnie regenerujący o dwufazowej formule - tak zwany "suchy olejek". Silnie skoncentrowany na funkcjonalnych składnikach. Suchy olejek działa zarówno odżywczo, jak i przeciwstarzeniowo: wspomaga funkcje naprawcze skóry i neosyntezę kolagenu. Jego dwufazowa formuła, sprawia, że konsystencja jest nietłusta, nie obciąża skóry i błyskawicznie się wchłania. Odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, nawet tej najbardziej delikatnej i wrażliwej.

CHRISSIE COSMETICS - KREM COMPLEX LPA UJĘDRNIENIE I REGENERACJA

Materiał PR Aura Beauty by Urszula SikorskaMateriał PR Aura Beauty by Urszula Sikorska 

Intensywnie regenerujący krem, który działa przeciw różnym czynnikom starzenia się skóry. Zawarte w formule składniki pomogą zatrzymać procesy starzenia się skóry i pobudzić skórę do odnowy. Regularne stosowanie kremu będzie mobilizować aktywność komórek, naprawiając uszkodzenia spowodowane upływem czasu i nadając twarzy widocznie młody wygląd.

CHRISSIE COSMETICS - ELIKSIR 4K KWAS HIALURONOWY 5000 P.P.M. EFEKT WYPEŁNIENIA

Materiał PR Aura Beauty by Urszula SikorskaMateriał PR Aura Beauty by Urszula Sikorska 

Hydrożelowe serum, które zawiera cztery rodzaje kwasu hialuronowego o maksymalnym działaniu ujędrniającym, nawilżającym i uelastyczniającym. Zapewnia maksymalny efekt nawilżenia i ujędrnienia. Sprawia, że skóra jest napięta i wygładzona.

GŁÓWNA EKSPERTKA MATERIAŁU
Urszula Sikorska, właścicielka warszawskiego salonu Aura Beauty by Urszula Sikorska